Podłoże do warzyw idealne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

Dzięki za ostrzeżenie.
Planowałem kupić trochę, do rozluźnienia mojej gliny, przy wiosennym sadzeniu krzewów w ogrodzie, ale w tej sytuacji kupię gdzie indziej.
Pozdrawiam, Jacek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8691
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

Jeden worek do sprawdzenia możesz kupić . Kupiłam jeden worek i chociaż nie jest najgorsza obecność
larw ziemiórek zniechęciła mnie do większych zakupów .
Za jakiś czas pewnie ponownie sprawdzę .
Teraz monitoruję ile tego dziadostwa jest . Na wszelki wypadek włączam przy rozsadach elektryczny środek
na komary .
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4025
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

O, to ciekawe ;:oj Jak bardzo pomaga na ziemiórki :?: Odstrasza czy zabija :?:
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8691
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

Nie wiem jak działa , ale znikają . ;:138 Rozsady stoją w pomieszczeniu gdzie nikt nie przebywa
i dlatego mogę sobie na to pozwolić . Ja tego zapachu nie znoszę , podobno można to włączać nawet
w sypialni dzieci .
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 705
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Podwyższona rabata

Post »

Zrobiłem w tym roku dwie rabaty podniesione. Siatkę na krety mam, tekturę mam, zrębkę mam, ziemię ciężkawą wykopię z ogrodu ale chciałbym też dosypać z 10 worków jakiejś ziemi z ogrodniczego nieco lepszej, lżejszej żeby to przemieszać z tą rodzimą. Jakiej firmy polecacie żeby nie było w niej nasion chwastów? Ma to w ogóle sens? Kompostu swojego jeszcze nie mam zbyt wiele.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

:wit Jak masz ciężką ziemie , to faktycznie warto ją czymś rozluźnić. Najlepszy był był kompost.
Tylko , tle ,żeby był swój , nie kupny .
Moja koleżanka rozluźniała piaskiem , ona mieszała 3/4 swojej ziemi i 1/4 piasku i mieszała to z obornikiem granulowanym.
wszystko ładnie rosło .....
Awatar użytkownika
Fittipaldi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 20 paź 2023, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podwyższona rabata

Post »

Polecam pomieszać kompost firmy Kronen z ziemią w stosunku 50/50. U mnie sprawdziło się doskonale.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

To muszę spróbować tego kompostu.
Jakoś nie udam tym kupnym.
Mam znajomego który pracuje na kompostowni…..
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 705
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

Zrobione. Tak więc dwie rabaty średnio 2x1 metra każda. Wysokie naokoło 30 cm. Na sam spód siatka na krety taka czarna z tworzywa (zostało mi po osłanianiu na jelenie). Oczko 10 mm. Na to dużo kartonów i papieru. Następnie zrębka iglasta (tak wiem że kwaśna ale nie miałem innej a mimo wszystko to fajna próchnica) - zresztą osobiście nie uważam żeby zakwaszanie nią miało jakiś duży wpływ.

Potem ziemia. Chciałem właśnie Kronen ale nie było wiec wziałem Wokas do warzyw i ziół niby bio w ilości 13 worków po 50 litrów (koszt jakieś 22 zł).

Poszło też w sumie 5 pełnych taczek ziemi rodzimej przy której to zdarłem darninę i wykopałem z wnętrza czystą ziemię bez nasion chwastów i też trochę bez życia no ale życie to się na te rabaty kiedyś wprowadzi samo z moją lekką pomoca bo na jesień już będzie trochę kompostu i dorzucę też jesienią obornika granulowanego. Ostatecznie wszystko przemieszane i posypane dolomitem i podlane.

Patrząc na proporcje to wyszło właśnie 50:50. Super pulchniutka.. aż chce się w niej robić.

Aktualnie zrobiłbym proporcję jednak 70:30 w relacji rodzima/kupna żeby była nieco cieższa jak już ma być na podwyższeniu ale już nie zmieniam i zobaczymy co się będzie z tym działo.

Dzięki za odzew. :wink:

EDIT:
Czytam tak jeszcze o tym kompoście kronen i pewnie poszukam i dokupię jeszcze po worku na rabatę. ;:170
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

:wit obornik granulowany już teraz możesz dać. On jest przerobiony i nie popali roślin. Ja go używam na wiosnę i jesień.
Co planujesz na nich uprawiać ?
Asia
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 705
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

Obornik już cały zużyłem na jesień a kupowanie jednorazowo 5 litrów w ogrodniczym za 30 zł mnie za bardzo boli. ;:224

A co będę sadził? Podstawowe warzywa. Cebula, sałaty róznego rodzaju, rzodkiewka, czosnek, koper, trochę marchewki i pietruszki, kilka selerów i porów. Może kilka pomidorów i papryk. Oby to się udało i będziemy przeszczęśliwi.

bo..

bo przyznam że to nasz drugi warzywnik. Pierwszy był na ziemi. Ogromny zapał połączony z zanikiem mózgu. Sama cieżkawa ziemia rodzima, zalana na wiosnę. Karczowniki, trochę turkuci, plaga ślimaków, susza, zbyt wczesne wysadzenie bo chce się JUŻ, ciągła walka z chwastami które podrzuciłem siłą rzeczy obornikiem i niewątpliwie im smakował. ;:306 nie wspominajmy tego nawet. ;:19
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

Dużo błędów, dużo nauki ;:3
Pozdrawiam. Sławka
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże do warzyw idealne

Post »

Życie , a raczej warunki do życia już wprowadziłeś, dodając zrębki i karton ( celuloza =dżdżownice, zrębki to pewnie dla pożytecznego grzybka )
W rodzimej glebie też na bank są jakieś składniki i życie , no i w tej kupnej.
Na brak chwastów i ich nasion nie licz, z tym, że w takich grządkach łatwiej ogarnąć.
Ślimaki też dają radę włazić na podwyższone grządki
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”