Podłoże do warzyw idealne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
neil
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 5 kwie 2010, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Podłoże idealne :)

Post »

No właśnie, ja przekopałam tak tradycyjnie nie zasypując dodatkowo ziemią ,tak mi pokazał sąsiad na działce ale ta trawa nie rozłoży się tak szybko i potem się plącze :wink: Nie wiem może spróbuj tak jak ja część jednym sposobem a część drugim i sama zobaczysz jak Ci lepiej ;:224
pozdrawiam
Awatar użytkownika
malachit
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 kwie 2010, o 12:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Odnośnie przekopanego trawnika. Na jesień urwaliśmy właśnie takie niewielkie grządki by wiosną posadzić warzywka. Chciałam teraz przed siewem dokarmić ziemię obornikiem bydlęcym granulowanym. Czy nie za późno? Czy lekko przekopać czy tylko przegrabić? Zrobić to wcześniej, ziemia akurat roztajała, czy poczekać do marca?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Podłoże idealne :)

Post »

malachit pisze: Chciałam teraz przed siewem dokarmić ziemię obornikiem bydlęcym granulowanym. Czy nie za późno? Czy lekko przekopać czy tylko przegrabić? Zrobić to wcześniej, ziemia akurat roztajała, czy poczekać do marca?
Za późno, ale lepiej późno niż wcale, ziemię wzbogaca się obornikiem czy kompostem podczas jesiennego kopania . Jeżeli ziemia jest wyjałowiała i nie nawieziona to lepiej dać obornika wiosną niż czekać do jesieni.

Przez okres zimowy ,po przekopaniu obornik jest rozkładany przez organizmy żyjące w w glebie i wiosną po posadzeniu roślin od razu ten pokarm jest pobierany przez roślinę. Natomiast jeżeli się da obornik, czy kompost na wiosnę to najpierw musi się on rozłożyć w ziemi a dopiero później jest pobierany przez korzenie rosnących roślin.

Okres rozkładu w glebie wynosi około dwu miesięcy i przez taki okres roślina nie pobiera świeżo przekopanego obornika, czy kompostu, który w tym czasie się rozkłada w ziemi.

Obawiam się że teraz to nic nie zrobisz bo ziemia albo zmarznięta, albo zbyt wilgotna by cokolwiek z nią zrobić, trzeba chyba czekać do wiosny .
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

:wit Zastanawiam się,czy po przekopaniu trawnika na grządkę warzywną,będę na niej mogła posadzić pomidory :roll:
Przecież pomidory wsadza się do ziemi głęboko..... czy korzeniom sadzonki nie będzie przeszkadzała darń trawy... :idea:
Może lepiej będzie posiać na takiej grządce ogórki? :idea:
Pozdrawiam
Joanna
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Pelasia pisze::wit Zastanawiam się,czy po przekopaniu trawnika na grządkę warzywną,będę na niej mogła posadzić pomidory :roll:
Przecież pomidory wsadza się do ziemi głęboko..... czy korzeniom sadzonki nie będzie przeszkadzała darń trawy... :idea:
Może lepiej będzie posiać na takiej grządce ogórki? :idea:
Pozdrawiam
Joanna
Darń trawy rozgarniesz na boki i pomidory możesz sadzić. :D
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

:wit Jesienią zasiliłam glebę obornikiem po pieczarkach. Pan ,który przywiózł mi go na działkę ,powiedział ,ze był ona posypany wapnem dwa razy(ta procedura jakoś nazywa :roll: )Czyli obornik nie był kwaśny.
;:3 Czy ktoś mi podpowie,czy takie zasilenie ziemi na działce wystarczy moim warzywom. Czy czegoś nie będzie za dużo ,albo za mało?
Pozdrawaim
Joanna
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Zależy o jakie warzywa chodzi, myślę że w trakcie sezonu może brakować azotu.
Pozdrawiam, Maciek.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Suppa pisze:Zależy o jakie warzywa chodzi, myślę że w trakcie sezonu może brakować azotu.
:wit Będę uprawiała fasole, ogórki, pomidory, cebulę, marchewkę, buraczki czerwone, groszek zielony, pietruszkę korzeniową,
no i oczywiście sałatę, rzodkiewkę,cukinię, dynię..aha i czosnek
Ale jeżeli chodzi o azot, to będę miała przecież gnojówkę z pokrzyw.Wiem ,ze fasola, cebula ,czosnek nie lubią dużo azotu.
Czy coś jeszcze z moich warzyw nie lubi go?
Pozdrawaim
Joanna
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Aha, w takim razie powinno być ok, sam też opieram nawożenie na oborniku, tylko uzupełniam mineralnie w razie widocznej potrzeby.
Na pewno warzywa będą smaczne na takim podłożu :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
marfefka
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 sie 2010, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Witam serdecznie .Mam dylemat.Czy popiół z kominka /palimy drewnem dębowym/ mogłabym zagospodarować wraz z kompostem,przekopując ziemię w inspekcie,Będę tam uprawiać pomidory.Ziemię na ogródku mam taką trochę zwartą,lekko gliniastą. Przekopywałam ją już z piaskiem,w lecie posypuję skoszoną trawą.Jest już dużo lepsza,bardziej sypka. Dowiedziałam się,że dobrze poprawi strukturę ziemi pokruszony styropian .Czy jest takowy w sprzedaży? Proszę o opinię co z tym popiołem.Pozdrawiam wszystkich działkowiczów. :wit
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Popiół z drzewa jest dobry, ma wapno, potas i inne składniki.
Jeżeli chciałabyś rozlużnić glebę a nie jest przewapnowana to dobre jest wapno węglanowe, ono nadaje się na cięższe gleby i doprowadza glebę do strutury gruzełkowatej. Ja to dawałam na jesień- najlepiej, przed przekopaniem.
Ze styropianem odpuść sobie. Owszem do doniczek pod rośliny to dodają.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5871
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

suzana pisze:Popiół z drzewa jest dobry, ma wapno, potas i inne składniki.
Jeżeli chciałabyś rozlużnić glebę a nie jest przewapnowana to dobre jest wapno węglanowe, ono nadaje się na cięższe gleby i doprowadza glebę do strutury gruzełkowatej. Ja to dawałam na jesień- najlepiej, przed przekopaniem.
Ze styropianem odpuść sobie. Owszem do doniczek pod rośliny to dodają.
:wit A gdzie kupuje się takie wapno węglanowe? W ogrodniczym ? Moja gleba też wymaga rozluźnienia :wink:
A na jesień 2011 :shock: planuję wapnowanie
Pozdrawaim
Joanna
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

To może być wapno budowlane hydratyzowane,w sklepach budowlanych można dostać, w sklepach z nawozami dla rolników jest też wapno nawozowe.
Ubiegłej jesieni wysiałam a po jakimś czasie robiłam motyką, ziemia była sypka jak nigdy dotąd.
Dobry jest tez " nawóz wapniowo- magnezowy WAP-MAG" CaMg, dodatkowo wprowadzamy magnez potrzebny np. pomidorom
Ja szukam w większych opakowaniach, takich po 50kg bo w mniejszych to nie opłaca się.Ten WAP-MAG to chyba 30 zł. za worek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”