Szeflera - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Kantata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 sty 2019, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za pomoc :)
AmericanPaleAle
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 kwie 2022, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Cześć, dzień dobry wszystkim

Zarejestrowałem się, aby prosić o identyfikację szkodnika. Roślinę przywiozłem dzisiaj, sporo liści, jakieś 30 cm wysokości, zauważyłem około 10-15 takich robaczków, jednakże wizualnie nie pasują do żadnego zdjęcia z Internetu. Ktoś może wie co to i jak z tym walczyć? Dodam, że roślinka była pokryta takimi białymi plamami jakie widać na zdjęciu, które tylko częściowo zeszły po umyciu liści.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Wg to mogą być mszyce. Zrób oprysk Mospilanem/Polysect.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
AmericanPaleAle
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 kwie 2022, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Dzięki za sugesteie. Jak już wspomniałem, roślina jest nowa i teraz pytanie czy pryskać ją przez jakiś czas i dopiero przesadzić czy przesadzić szybciej niezależnie od szkodników?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie, ale jeśli masz szkodniki to można wpierw zrobić oprysk, odczekać kilka dni i wtedy przesadzić do przepuszczalnego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
KruchyPlacek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 maja 2022, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

W marcu kupiłem Szeflerę. Rosła pięknie, nowe liście i gałązki, ale od pewnego czasu jeden pień zaczął robić się czarny i wszystko opada.
Tydzień temu przesadziłem do nowej ziemi w mieszance z perlitem i kamyczkami na dole doniczki.
Jednak widzę, że problem dalej postępuje.
Jak ją uratować?

Zdjęcie sprzed paru dni:
Obrazek

Zdjęcie z dzisiaj:
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Przesadziłeś, ale po jakim czasie od zakupu? Powinieneś to zrobić niezwłocznie. Im dłuższy okres tym wzrasta ryzyko przelania i gnicia zarówno korzeni, a docelowo łodyg.
Ta jedna łodyga do usunięcia całkowicie. Najlepiej jeszcze raz przesadzić i oddzielić ją razem z korzeniami. Ile dałeś perlitu w stosunku do samej ziemi, około 1/3?
Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Doniczkę stawiasz na podstawce, nie wkładaj do osłonki - korzenie muszą oddychać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
KruchyPlacek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 maja 2022, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Mogło to nie być 1/3. Jutro ją przesadzę raz jeszcze, oddzielę tę łodygę i dam 1/3.

Czyli została przelana? A podlewałem ją bardzo rzadko.

Mam jeszcze parę roślin kupionych w okolicach początku marca, które są cały czas w ziemi sklepowej.
Mam je teraz też przesadzać, czy jak nic się nie dzieje i dobrze rosną to nie ruszać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Podłoże produkcyjne to taka gąbka, która nasiąka szybko wodą, po czasie z wierzchu może być już sucha albo lekko wilgotna, ale w głębi mokra. Zwłaszcza wtedy jeśli doniczkę wsadzisz do ciasnej osłonki. Do bryły korzeniowej ma docierać powietrze, więc doniczkę stawiasz na podstawce.
Powtórzę, rośliny zawsze przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin.
Zbyt długo czekałaś z przesadzeniem i masz efekty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Z podłoża produkcyjnego zawsze należy przesadzić jak najszybciej, niezależnie od rośliny. Daj podłoże dedykowane dla danej rośliny. Dodaj rozluźniacza (perlit, wermikulit, żwirek akwarystyczny). Na dno doniczki zawsze daj keramzyt. Poczytaj wątki dotyczące roślin, które masz. Powodzenia.
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Witam. Około 2 miesięcy temu kupiłem Szeflere. Na początku wszystko dobrze, piękne rosła jednak po pewnym czasie listki zaczęły lekko żółknieć i pojawiły się ciemne kropki, ciemne paski tak jakby w środku liści. Zmiany te pojawiły póki co tylko w górnej części kwiata. W załączniku przesyłam zdjęcia. Prosiłbym o pomoc w zdiagnozowaniu problemu.
Dziękuje
Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Proszę napisać coś więcej o uprawie. Gdzie stoi roślina? Czy była przesadzona? Jak jest podlewana? Warto też obejrzeć czy nie ma jakichś szkodników.
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szeflera - choroby i szkodniki

Post »

Moja Szeflera stoi w jasnym miejscu około metra od okna ale bez bezpośrednego dostępu do słońca. Podlewam raz na tydzień po przesuszeniu górnej warstwy ziemi. Brak szkodników, nic nie zauważyłem. Przyznam się ze nie przesadzałem.Kwiat stoi obok Zamioculcasa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”