Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Drzewa ozdobne
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Przesadziłem dąb

Post »

miki331 pisze:[
przetrwał ?
Tak! Bardzo ładnie rośnie.

(no może nie w tej chwili, chociaż piękną mamy wiosnę tej zimy)
Stendhal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2014, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Cześć. Szukam rozwiązania mojego problemu. Mam na działce wydzielony prostokąt 5m x 12m na ogródek warzywny. Została tam nawieziona bardzo dobra ziemia, warzywa rosną przyzwoicie. Problem w tym, że zaraz przy tym ogródku rośnie dąb, który późną jesienią zawsze zrzuca mnóstwo liści na przekopany już ogródek. Wiadomo, że są to liście dębu... trudo rozkładające się, zawierające garbniki... dodatkowo zbieranie ich z przekopanej ziemi jest bardzo kłopotliwe. Czy mogę na okres jesienno-zimowy rozłożyć na z obszarze ogródka warzywnego jakąś plandekę/folię budowlaną, żeby te liście nie zanieczyszczały mi ogródka? Czy będzie to szkodliwe dla gleby?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb przy ogródku warzywnym

Post »

Jeśli to dąb, który zrzuca liście, to ja bym poczekał z przekopaniem. Najpierw bym zgrabił, potem przekopał.
Nawet położenie czegoś w rodzaju przepuszczającej wodę włókniny moim zdaniem się nie sprawdzi, bo na niej będzie warstwa liści która skutecznie przyhamuje dostarczenie ziemi wody. Folię czy plandekę odradzam, bo w ogóle nie przepuszcza wody. Z resztą to chyba by była głupiego robota, ściąganie tej płachty wiosną..nie wyobrażam sobie. Podejrzewam też, że garbniki i tak przeniknęłyby do ziemi przez zimę.
Syferus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 lip 2020, o 01:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Post »

Hej. Mam na działce dęba, który został bezmyślnie przycięty, został pozbawiony drugiego przewodnika. Powoli zostaje dookoła zalewany - zdjęcia tego nie przedstawiają. Czy jest szansa na jego przeżycie? Czy uzupełnić dziuplę? Jeśli tak, to czym? :)
https://zapodaj.net/440e28fff747f.jpg.html
https://zapodaj.net/b7b2ab03a3358.jpg.html
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Post »

Też mam problem z liśćmi. Pomimo że dąb jest moim kolegą z grządki i lubię go to jest kłopotliwy jak diabli. Niedawno poruszyłam nawet te kwestie na moim wątku, bo kolejny rok mam tonę liści I nie wiem co z nimi zrobić. Ile się da to zbieram i kładę je tam gdzie chcę zagłuszyć chwasty, na obrzeżach grządkę. Nakryłam kamieniami , kartonami , żeby nie fruwały. Po roku kompostowania liście są takie jak przed z tą różnicą że są mokre i zlepione w płat. Nawet próbowałam je puszczać przez rozrabniarkę ale efekt ten sam..
Macie jakieś patenty na liście dębu?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Post »

Liście dębu: Mój ogród ma tuż za płotem kilka ogromnych dębów, liści co roku pewnie z tonę :)
Suche i zdrowe liście używam jako ściółki bądź kopczykowania roślin wrażliwszych na zimę. Żeby nie wywiało, przykrywam agrowłókniną przyczepioną do ziemi szpilkami.
Przed sadzeniem rododendronów zapakowałam liście do worków 240 l, zasypałam mocznikiem i siarczanem amonu i zrobiłam z tego "ziemię liściową" - trzeba sporo wody dolać.
Mam też taki "dziki zakątek" na końcu ogrodu, gdzie rosną czosnki niedźwiedzie, funkie i cebulowe. Tam zostawiam warstwę ściółki z liści dębowych. Przez sezon znikają.
Nadmiar liści wraca pod dęby, z których spadły.
Pozdrawiam Lucyna
mario24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 paź 2022, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dąb kolumnowy wybarwienie

Post »

witam. W zeszłym roku posadziłem dwa dęby kolumnowe , w tym roku również dwa. Dęby posadzone w zeszłym roku własnie wybarwiły się na czerono, natomiast deby tegoroczne pozostały zielone. Dlaczego ? Czy nowosadzone dęby w pierwszym roku nie wybarwiaja sie ? Czy tez moze są to jakies dwa różne gatunki?
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Post »

Kwestia wybarwienia jest dość indywidualna.
Nieraz dwa drzewa tego samego gatunku zmieniają barwę w różnym czasie.
Zależy to od wieku, gleby, nasłonecznienia, sposobu nawożenia itp.
Zapewne tak jest również w tym przypadku.
Nie wiadomo też, czy to ten sam gatunek.
Odmiany kolumnowe występują w obrębie różnych gatunków.
Pokaż zdjęcie, to zobaczymy.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
mario24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 paź 2022, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Post »

Nie cytujemy postów, które poprzedzają wpis w sposób bezpośredni. Pozdrawiam, Madziagos:)
Przyjrzałem się liściom i poszperałem w internecie. Wychodzi na to ze dwa kupione w tamtym roku to gatunek green pillar a tegoroczne to fastigiata. Troche szkoda bo chciałem mieć cztery przebarwiające się.

---
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Post »

Moje wielkie dęby za płotem jeszcze całkiem zielone. Wrzesień był mokry i taki jest efekt. W lesie jeszcze zielono, kolorów nabierają tylko drzewa rosnące na skraju lub oddzielnie.
Świeżo posadzone drzewa wcześniej się wybarwiają i tracą liście, bo system korzeniowy jeszcze się nie rozrósł odpowiednio i bardziej im się "opłaca" wcześniej wejść w spoczynek.
Pozdrawiam Lucyna
RiVA1337
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 10 mar 2019, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dąb (Quercus) ogólne dyskusje

Post »

Widział ktoś kiedyś taki liść dębu? :D
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”