Torf. Czy warto stosować? Jaki? Do czego?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

TORF-do czego i jaki?

Post »

Witam.Założyłam ten wątek ,gdyż nie mogę znależć interesujących mnie informacji na temat torfu leśnego.
Dostałam działkę w lesie bukowym na podmokłym terenie.Obok płynie rzeczka ,a w niej siedlisko bobrów.Do czego mogła bym wykorzystać ziemię torfową ,która się tam znajduje?Ziemia ma kolor brunatno -czarny z wyrażnymi zmielonymi szczątkami organicznymi.Podczas wyciągania drewna z lasu,ziemia została zorana przez maszyny i tym samym torf leży na wierzchu i aż się prosi ,żeby go zapakować do worka i zatargać na ogród.Moje pytanie;do czego mogę go użyć i czy powinnam go wymieszać z piaskiem?Jeśli już taki wątek istnieje to przepraszam.
Awatar użytkownika
Justka
500p
500p
Posty: 822
Od: 26 lip 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Swiętokrzyskie

Re: TORF-do czego i jaki?

Post »

Też byłabym zainteresowana odpowiedzią, bo i u mnie w lesie liściastym, tez podmkły teren sa stanowiska torfu. Ziemię w ogrdku mam kiepska i pomyślałam,że można by ją poczęstować tym torfem. Czy to dobry pomysł?
Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy.
Jose Saramago
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: TORF-do czego i jaki?

Post »

Torf kwaśny stosuje się jako podłoże do iglaków i innych roślin kwasolubnych. Po odkwaszeniu i dodaniu nawozów otrzymujemy normalną, bardzo żyzną glebę. Piasek oczywiście można dodawać w dogodnych dla siebie proporcjach. Ja stosuję czysty, kwaśny torf jako podłoże do roślin owadożernych.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

Poczytajcie też tu:
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=14584
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=22225
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=16168
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=32127
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=31&t=16958
- http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=36065

No i jeszcze są torfy (podłoża specjalistyczne) do owadożernych i storczyków, ale rozumiem, że tu chodzi o ogród :)

Nieprawdą zaś jest, że każdy iglak lepiej rośnie w kwaśnej niż zasadowej glebie :P Niektóre - tak, ale nie wszystkie :)
No i pytanie, czy ten "torf" to naprawdę torf? I jeśli tak, to jakie ma pH?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: TORF-do czego i jaki?

Post »

Eryk-kun pisze:Torf kwaśny stosuje się jako podłoże do iglaków i innych roślin kwasolubnych.
Prostuję po raz 88 :lol:
Torf iglakom jest potrzebny jak zającowi dzwonek. To raz. A dwa- iglaki nie są roślinami kwasolubnymi. Owszem, część lubi lekko kwaśną glebę, ale wiele rośnie na glebach alkalicznych.
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

To ja mogę powiedzieć, że podłoże pod praktycznie każdym iglakiem jest kwaśne - chyba, że usuwa się opadnięte igły. To właśnie one zakwaszają podłoże pod rośliną w wyniku swojego rozkładu. Chociaż nie wiem, co to daje roślinie... Co nie oznacza, że w sklepach ogrodniczych nie polecają kwaśnego torfu z kawałkami drewna jako podłoże lub dodatek do podłoża iglaków.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

Dziad swoje :lol:

Na gleby kwaśne:

Abies lasiocarpa, balsamea
Microbiota decussata
Pinus pumila, silvestris
Picea abies, glauca, mariana
Thujopsis dolabrata


Gleby wapienne:
Taxus baccata, x media
Juniiperus virginiana, sabina
, (na skałkach wapiennych w Pieninach), horizontalis, chinensis
Abies concolor
Larix decidua, kaempferi
Pinus leucodermis, nigra, parviflora, mugo, cembra, ponderosa
Picea pungens, omorica
Thuja orientalis


Biorąc pod uwagę ilość odmian w poszczególnych gatunkach na glebie alkalicznej dobór roślinek jest o wiele większy (jałowce, cisy!)
A sklepy to... takie niedomówienie. :wink:
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

Przyznaję rację :wink:. Nawet się za bardzo nie orientuję w ilościach roślin iglastych, bo za nimi nie przepadam :). Wiedziałem tylko, że kwaśne podłoże lubią sosny, świerki, jodły, więc moja wiedza na ten temat jest mała :roll:. Pomijając owadożerne, bo te już hoduję kilka lat.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

Nadal jestem w kropce..Chodziło mi bardzie o zastosowanie torfu w donicach do kwiatów,do kwiatów cebulowych i na rabatki.Torf nad jakim się zastanawiam to torf z lasów,które miały 150 lat ,albo wiecej.Rosną tam stare dęby objęte ochroną wiec chyba ten torf to torf rzeczywisty.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

Torf, jak sama nazwa wskazuje, rośnie na torfowisku.
W lesie dębowym? No co jak co, ale dęby na torfach nie rosną.
Trzeba by pomacać, powąchać... na odległość nikt Ci nie powie.
Na pewno trzeba sprawdzić pH.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

pisałam ,że obok rosną stare dęby..
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

Prosiłbym o poradę, a własciwie ocenę sensownosci mojego pomysłu.
Mam przy północno-wschodniej stronie budynku pas ziemi składający się z :
(patrząc od góry):
-około 30 cm liści podagrycznika lekko przetkanego trawskiem wysokim i niskim, tu i ówdzie perz, babka i rdest ptasi
-jako ściółka drobny gruz, szkło, szlaka, puszki po piwie i butelki po nalewkach, niektóre z ubiegłego tysiąclecia.
-pod ściółką około 30-40 cm plątaniny korzeni, pomieszane z elementami w/w ściółki
-pod plątaniną korzeni tylko żółty piach z gliną, oczywiście pomieszany z elementami w/w ściółki
-sądząc po ilości kopców, mieszka tam przynajmniej pół tuzina kretów
-gleba stale wilgotna tak do 2 metrów od ściany, dalej zależnie od pogody.
Pas ziemi zakończony przy ulicy dwoma dębami o średnicy ok 70-80 cm i kilkoma klonami o średnicy 30-50 cm.
Teraz do meritum.
Wymyśliłem na tym kawałku ozdobną,cienistą, wilgotną rabatę i w ubiegłym roku zacząłem odchwaszczanie. Widłami wybierałem to i wywoziłem na kompost. Z metra kwadratowego było tego ok. 2 taczki. Bez ziemi. Policzyłem, że pracując w dotychczasowym tempie i przy tej samej wydajności będę gotowy w połowie 2017 roku. ;:224 I lipa, bo część roślin mam już zamówioną. Rok mogą porosnąć sobie gdzie indziej, ale dłużej nie.
Pomyślałem, że niezłym pomysłem będzie wynajęcie koparko-spycharki i zebranie ok 50-60 cm z wierzchu. Powstały dół zamierzam przykryć właśnie torfem, warstwą około 25 cm, przekopać ten torf z piachem rodzimym i obornikiem. Torf mogę zamówić w przedziale pH 4-7 z dokładnością do pięciu dziesiątych. Podobno. Na tą warstwę nawieźć ziemi rolnej, z pola. Pole na którym z reguły rośnie pszenica. Po roku przekopać/przeorać to powtórnie, coby warstwy się wymieszały, sadzić i podziwiać.
Pytanie brzmi, czy ten torf ma sens? Myślałem o nim ze względu na możliwości magazynowania wody. Przyczepa torfu jest tylko nieznacznie droższa od przyczepy ziemi, a będę potrzebował max po 5 przyczep jednego i drugiego, więc aspekt finansowy możemy pominąć. Jeśli z tym torfem to chybiony pomysł, nawiozę samej ziemi. Recznie już tego rył nie będę, za żadne skarby.
Bedę niezmiernie zobowiązany za każdą opinię, zwłaszcza od praktyków. Piotr.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy warto stosować torf?

Post »

!. Butelki po nalewkach z ubiegłego stulecia oddać do muzeum albo wiejskiej izby pamięci. Niestety na gratyfikację finansową nie masz co liczyć.
2. Wykorytować jak piszesz. Fadroma by się przydała.
3. Nawieźć ziemi o i nie cudować. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na sensowniejsze cele. Ponieważ, jak piszesz, różnica w cenie niewielka, to choć na piwo zostanie.
4. Ewentualnie dać na wierzch ten torf (ale 10 cm to aż za dużo) i obornik i wymieszać toto z nawiezioną glebą glebogryzarką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”