Oliwka - choroby,szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Matidudi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 paź 2022, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Cześć.
Mam problem z drzewkiem.
Mianowicie od jakiegoś czasu zbledły liście, straciły jędrność, a od 2 dni zaczynają brązowieć.

Obrazek

Drzewko stało caly czas na balkonie od południa. Nigdy nie chowałem go do mieszkania. Na okres nieobecności (od 4.09 do 15.09) umiescilem je wewnątrz przy poludniowym oknie i podlalem. Po powrocie zauwazylem właśnie, że liście straciły kolor stały się wiotkie i bez siły. Umiescilem je z powrotem na poludniowym balkonie i podlalem. Pędy są w środku zielone, szkodników nie zauważyłem, korzenie nie są przegnite. Będę wdzięczny za pomoc :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Są dwie opcje, pierwsza nagła zmiana warunków uprawy, druga - w przypadku silniejszej ekspozycji na słońce przy braku wentylacji niż na zewnątrz nastąpiło przypalenie od słońca.
Liście straci, a następnym razem nie zmieniaj nagle warunków uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Matidudi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 paź 2022, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Hej
Dzięki za odpowiedź!
Drzewko przeżyje?
Co robić w tej sytuacji? Ograniczyć podlewanie? Zostawić na balkonie do czasu aż przyjdą przymrozk, a potem przenieść do jasnego i chłodnego miejsca?
Dzięki!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Postępujesz zgodnie z tym co zostało wcześniej napisane w tym wątku.
Roślina powinna trafić z powrotem na zewnątrz do pierwszych przymrozków, potem na chłodne stanowisko, w okolicach 10 -12 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Matidudi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 3 paź 2022, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Witam
Zauważyłem na niektórych listkach drzewka takie plamki. Co może być powodem ich wystąpienia. Drzewko trzymalem w otulinie na balkonie (temperatura zeszla jednorazowo do -5stopni. Reszta dni byla w granicach od 0 stopni do -3). Za zimno już dla drzewka?
Pozdrawiam
https://imagizer.imageshack.com/img923/4364/GzdvdM.jpg
JuliaW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sty 2023, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Witam, proszę o niezwłoczną pomoc. Jak widać na załączonych zdjęciach na prawie wszystkich liściach od spodu są brązowe plamy, lecz od górnej powierzchni liścia tego nie widać, ponadto na innych liściach nagle wyszły białe plamy, a na jeszcze innych takie jasno zielone kropki… nie umiem tego zdiagnozować ani doszukać się informacji na ten temat.
Oliwka przeżyła (przynajmniej jak na razie żyje) inwazje białych muszek oraz tarczników, czy tarczniki znikły nie jestem pewna dlatego po serii domowych oprysków zdecydowałam się ze zastosuje opryski chemiczne bo codziennie zauważam nowe anomalie na liściach i nie jestem pewna czy czasem i w ziemi coś nie siedzi. Nie wiem na jaki oprysk się zdecydować, czy najpierw grzybobójczy czy tez owadobójczy mospilan.
Proszę o pomoc w ustaleniu z czym mam doczynienia, bo już naprawdę nie mam siły, a już tak pięknie zaczynała puszczać listki ;:219
[zdjęcia]


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- czw 12 sty 2023 10:28 -
Ps. Jest kolejny dzień i czernienie liści się poszerza… niektóre całkiem czarne odpadają ale nie są suche… ciekawe
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Przede wszystkim Oliwka teraz powinna zimować w niskiej temperaturze, żeby przejść okres spoczynku. To nie jest pora na wegetację.
Jasne plamy mogą być od niedoborów, albo jakieś zmiany o podłożu fizjologicznym. Na pewno opryski domowymi metodami tutaj nie pomogły - może to właśnie od nich te zmiany. Trzeba było od razu użyć chemii - Mospilanu.
Ciemne wskazują na grzyba.

Najlepiej odetnij wszystkie liście z plamami, przytnij przyrosty i daj do chłodniejszego pomieszczenia, tak w okolicach 10 - 12 stopni.
Ostrożnie w tym czasie z podlewaniem. Na wiosnę wymień podłoże na mieszankę ziemi i żwirku (najlepiej na bazie dolomitu - Oliwka preferuje lekko zasadowe podłoże).

Przeczytaj też wątek pod kątem prawidłowej uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
JuliaW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 sty 2023, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dziękuje za odpowiedź. Oliwkę właśnie opryskałam miedzianem, oby grzybica nie postępowała, według rad dałam oliwkę do piwnicy, bo to jedyne chłodne pomieszczenie, wcześniej dużo naczytałam się o oliwce ale miałam nadzieje ze da radę w pokoju na poddaszu bo nie ma tutaj przesadnego ciepła. Martwi mnie jedynie dostęp do światła w piwnicy bo będzie musiało jej starczyć małe okienko przy którym stoi.
Myśle, ze jeszcze za jakiś czas dokonam oprysku mosopilanem w razie jakby taraczniki dalej się utrzymywały.
Mam jeszcze pytanie odnoście tego kiedy oliwkę będzie można wziąć do pomieszczenia? Na wiosnę czy później?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Na marginesie, jeśli chodzi o szkodniki, to są tarczniki, a nie taraczniki...

Wyciągasz na wiosnę, powiedzmy w marcu będzie ok., chyba że sama po prostu zacznie rosnąć. Najlepiej wybrać okres kiedy będą słoneczne dni. Oliwka oczywiście preferuje maksimum słońca, więc najlepiej wystawa południowa i w sezonie (po uprzedniej aklimatyzacji) dobrze jest ją trzymać na zewnątrz. Przed przeniesieniem, przesadź jak napisałem wcześniej.

Jeśli w piwnicy masz temperaturę jaką podałem wcześniej, to roślina powinna wejść w lekki stan hibernacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mgmisiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 sty 2023, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry,

Dostałem w prezencie drzewko oliwne. Po zmianie warunków drzewko straciło prawie wszystkie liście (wiadomo trafiło w za ciepłe miejsce w listopadzie) ale odroslo i już się dość ładnie zieleni. W międzyczasie zwalczyliby welnowca. Ale obecnie niestety pojawiają się na liściach białe kropki. Na łodygach to samo. Co to może być? Oliwka stoi obecnie w chłodnym jasnym pokoju. Temp ok 15 stopni.
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

To są narośla - wypukłe, czy całkowicie płaskie? Postaraj się zrobić bardziej wyraźne zdjęcie przynajmniej jednej takiej zmiany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mgmisiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 sty 2023, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Narośla raczej wypukłe. Są tez od spodu liści. Na gałęziach dość spore „skupiska”

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka - choroby,szkodniki

Post »

Dobra, tarczniki.

Poczytaj ten wątek: viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik

Walka nie będzie łatwa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”