Sadzenie cebul,koszyczki i inne porady dot. cebulek

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Sadzenie hiacyntów, tulipanów, krokusów i narcyzów

Post »

Liście niechaj się utrzymają zielone przez 4-6 tygodni aby cebula sił nabrała na 2014 rok.
Ankos7
200p
200p
Posty: 207
Od: 2 lut 2013, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie hiacyntów, tulipanów, krokusów i narcyzów

Post »

Witam,
Mam podobną sytuację posiadam kilka doniczek z hiacyntami i żonkilkami które już przekwitły. A co zrobić z nimi po tych 6 tygodniach? czy zasuszyć ? czy wkopać do gruntu?
Zotti
100p
100p
Posty: 173
Od: 22 kwie 2012, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Sadzenie hiacyntów, tulipanów, krokusów i narcyzów

Post »

Ja zaś posiadam 2 hiacynty w doniczce i zrobię tak - poczekam, aż im liście zaschną, wyciągnę cebulki z ziemi, a na jesień (w październiku, bo teraz stanowczo za wcześnie) wsadzę je do gruntu.
Pozdrawiam - Waldemar
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1428
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

A jeśli na opakowaniu piszę głębokość 10cm a ktoś posadzi na 7-13cm to taka różnica chyba nie ma znaczenia?
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

Naoglądałam się wczoraj zdjęć z ogrodów forumowiczów i dzisiaj koło mnie leży torba z tulipanami ;:138

Marzy mi się zasadzić je dookoła śliwy. Nie chciałabym jednak pozbywać się tam trawy. Jeśli jest taka konieczność to zerwę darń ale może można tylko zruszyć dołek w którym będą rosły tulipany?

Pozdrawiam :D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
avariel
50p
50p
Posty: 56
Od: 20 maja 2011, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

sadzić, sadzić, sadzić! :) w przyszłym tygodniu ma być złota, polska... ;)
A jeśli na opakowaniu piszę głębokość 10cm a ktoś posadzi na 7-13cm to taka różnica chyba nie ma znaczenia?
Ogrodnik88, wydaje mi się, że nie trzeba przesadzać (w sensie wyolbrzymiania) - trzymać się tak bardzo tych reguł. Jak się posadzi za płytko, to trudno, za głęboko - natura też sobie poradzi. Albo będzie nawóz dla reszty roślin ;) Myślę, że różnica 3 cm w tą, czy w tą nie jest zabójcza ;) poza tym trochę też zależy od rodzaju ziemi - jak jest bardziej zbita, gliniasta, to trzeba nawet posadzić na mniejszą głębokość. Jak ziemia piaszczysta, luźna - to lepiej na większą, bo się rośliny położą.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

Kupiłam w lidlu cebulki tulipanów i wg rozpiski mam je posadzić w tekturowych pojemnikach. W takiej wydmuszce mam i tulipany i baranki. Piszecie ze im mniejsza cebulka tym powinna płycej siedzieć. Moze to rozdzielić?
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

Tulipany sadzę 10-11 listopad i mają się dobrze.
Awatar użytkownika
avariel
50p
50p
Posty: 56
Od: 20 maja 2011, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

kama_80 pisze:Kupiłam w lidlu cebulki tulipanów i wg rozpiski mam je posadzić w tekturowych pojemnikach. W takiej wydmuszce mam i tulipany i baranki. Piszecie ze im mniejsza cebulka tym powinna płycej siedzieć. Moze to rozdzielić?

ja bym sadziła, jak jest :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

Ja posadziłam kilka dni temu w nieckach wyłożonych resztkami siatki do dociepleń. Tak posadziłam kamasje i nornice ich nie ruszają( sprawdzone, pod siatką były korytarze, a siatka cała).Wcześniej wymoczyłam w środku p. grzybowym, a potem jeszcze po posadzeniu rozcieńczonym podlałam, no i nie sadziłam zbyt wcześnie, bo to podobno niedobrze.Mam nadzieję, że w końcu doczekam się normalnych kwiatów, a nie' niezdarków' jak ostatnio :?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak głęboko zakopać koszyczki z tulipanami?

Post »

W/g mnie głębokość sadzenia ma duże znaczenie ale tak jak było wcześniej zaznaczone zależy to tez od gleby i odmiany tulipanów. Zbyt głębokie posadzenie tulipanów skutkuje tym ,że kwiaty i tak wyrosną ale ich nowe cebulki mogą już tak dorodne nie być pomimo nawożenia. Odczuwa się ,że odmiany tulipanów zakupionych były hodowane w inny sposób, prawdopodobnie obrywało się im kwiatostany aby wytworzyły dorodne cebule. Dlatego też zwracam uwagę na odmianę czy należy do grupy wysokiej i te staram się sadzić głębiej w dołkach z przepuszczalną glebą inne mogą być płycej.
W jednym miejscu pod choinką mam posadzone tulipany które rosną już 13 lat i kwitną na przełomie III/IV . Natura poradziła sobie w ten sposób ,że poszły w głąb wśród korzeni poniżej szpadla. Ja jedynie co roku jak zaczynają wzrost sadzarką do cebuli wycinam 3 otwory które służą do podlewania nawozami.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Kilka cebulowych pytań

Post »

Witajcie,
sporo stron w necie (także tu na forum) przeczesałam w poszukiwaniu odpowiedzi na kilka pytań i ponieważ nie jestem usatysfakcjonowana rezultatem tych poszukiwań, to pozwolę sobie zadać je tutaj:
1. Czy prawdą jest, że nie wolno ciąć kwiatów tulipanów tym samym sekatorem/nożycami, bo poprzenosimy ... kolor?
Czyli, że np zetnę czerwonego tulipana, a po nim zetnę białego, to ten biały za rok urośnie czerwony. Czy ma ktoś takie obserwacje na koncie?
2. Kupiłam pod koniec listopada w Lidlu zwykłego hiacynta wschodniego (na etykietce nie została podana odmiana).
Zdążył już przekwitnąć, więc go ścięłam. Wczoraj ze zdziwieniem zauważyłam, że rośnie w nim drugi kwiat, z czym spotykam się po raz pierwszy w życiu.
Czytałam, że można specjalnie preparować cebule dla wielokrotnego kwitnienia, ale jest to bardzo trudne, więc nie sądzę, że ktoś się bawił w takie zabiegi przy tak groszowej cenie sprzedaży. Czy może być jeszcze jakaś inna przyczyna takiej rzadko spotykanej sytuacji?
Dodam tylko, że stoi on u mnie na północnym oknie, w słabym świetle, w stosunkowo niskiej temperaturze, bo w kuchni mam zawsze mocno rozszczelnione okno.
3. Natrafiłam na sprzeczne informacje w różnych miejscach w necie odnośnie rozmnażania hiacyntów. Jedno źródło podało, że cebule przybyszowe wytwarzają się same i to w rzucie wielu sztuk na raz i tylko w gruncie, w innym natomiast miejscu przeczytałam, że cebule przybyszowe powstają wyłącznie po krzyżowym nacięciu piętki cebuli. Jaka jest prawda?
4. Ostatnie pytanie o hiacyntach: w jednym miejscu w necie przeczytałam, że po hydroponicznym pędzeniu hiacyntów można je jesienią normalnie wysadzić do gruntu, a w innym miejscu wyczytałam, że hydroponika choć pomoże uzyskać kwiaty w środku zimy, to skazuje cebulę na śmierć i już nie uda się z niej nic wyhodować. Tu też poproszę o rozstrzygnięcie tych wątpliwości.
Wybaczcie, że nie podaję źródeł tych wykluczających się informacji, ale przejrzałam ze czterdzieści stron i już nie pamiętam co gdzie było.
Pozdrawiam poświątecznie!
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kilka cebulowych pytań

Post »

1.To prawda.Soki się przenoszą.
Poza tym odłamuje się tylko słupek.
2.Kwiatki potrafią różne rzeczy,może ktoś inny wyjaśni :wink:
3.Hiacynty wytwarzają cebulki przybyszowe,ale powoli i mało.
Dzięki temu nacięciu można je wyhodować jakby manualnie :D
Tylko to tak z 5 lat zajmuje,jak dobrze pamiętam.
4.Nie wiem,ale na pewno cebula jest osłabiona po tym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”