Ścieżka w ogrodzie, w warzywniku - budowa,utrzymanie itp

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

cokolwiek zrobisz - jeśli nie będzie to skuciem i zrobieniem tego od nowa - będzie wyglądało gorzej. Po sezonie lub z pewnością po dwóch. Jak tak się przyglądam tym zdjęciom - nie jest najgorzej, może trzeba się przyzwyczaić i traktować to jako spatynowaną ścieżkę?
Albo.... Tak na szybko przyszedł mi jeszcze do głowy pomysł z przykryciem tego deskami tarasowymi: najpierw zaimpregnowane jakimś nowoczesnym bitumopodobnym środkiem listwy prowadzące wzdłuż biegu ścieżki, np. co 30-40 cm (koniecznie na mijankę z przerwami pomiędzy kolejnymi listwami, aby odprowadzać wodę), przykręcone do betonu i dopiero na to deska tarasowa. Tylko to też będzie drogie. ale za to jak będzie wyglądało...
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

:D pomysł dobry, tylko koszt będzie spory :cry:
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Zwróć jeszcze uwagę na niewielkie skomplikowanie wykonania oraz łatwy sposób naprawy. Bo:
- w przypadku przyklejania płytek będziesz miał problem z nadaniem odpowiedniego spadku - gwarantuję Tobie, że w wielu miejscach po deszczu będzie stała woda i potem zbierał się brud; będzie brzydko wyglądało,
- jakakolwiek wylewka wymaga nadkucia powierzchni, aby wolniej ;-) się odspajała; do tego musisz wykonać deskowanie,
- malowanie jest najłatwiejsze, ale nie zamaskuje nierówności i będzie się łuszczyło.

A deski tarasowe...: zachowując ok. 1 cm odstępu między układanymi deskami masz tolerancję na różnicę w nadanym spadku sąsiednich desek. Jak coś nie wyjdzie, źle się przykręci itp. - zmieniasz deskę, przykręcasz nową. Nawet po jakimś czasie. Listwy prowadzące w zasadzie są niewidoczne, więc tolerancja ich wykonania poza uzyskaniem jednego poziomu górnej powierzchni - spora. A żeby uzyskać równą górną powierzchnię możesz natomiast przymierzać listwy surowe, doszlifowywać, a dopiero przed samym położeniem pomalować bitumopodobnym czymś. Albo np. przykręcać je do podłoża co 50 cm i w miejscu mocowania wypoziomować je kilkoma podkładkami do śrub między listwą a betonem - tylko wtedy te listwy muszą być nieco mocniejsze, bo nie będą leżały całą długością na betonie (co ma swoje zalety, bo woda nie będzie stała). Hmmm.... Trochę przekombinowuję - to nie apteka. Jak się ułoży, to będzie dobrze. A zabawa z drewnem i wiertarką/wkrętarką na pewno jest przyjemniejsza od prac płytkarskich/betoniarskich.
robsson86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 sie 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Stara betonowa ścieżka w ogrodzie - pomysł na odnowienie?

Post »

Witam.

Na zdjęciu stara sciezka z betonu która mam na działce. Myślę o jej odnowieniu lub jakimś udekorowaniu by wyglądała lepiej ale nie chce jej burzyć. Czy macie moze jakieś pomysły co mozna było by z nią zrobić aby wyglądała przyjemnie dla oka?

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ścieżka w ogrodzieJa

Post »

Ja bym ją zburzył i położył kostkę brukową :-) Ale tak na serio to można by czymś obsadzić wzdłuż ścieżki (np. bukszpan, kocimiętka, lawenda, trzmielina, tawuła itd) by jej po prostu nie było tak widać.
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1011
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Może połóż gres, lub farba nartyskowa do betonu.
jalka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 sie 2018, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

A taka farba szybko się nie złuszczy pod wpływem deszczu i słońca?
robsson86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 sie 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Mi w sumie wpadł do głowy jeszcze jeden pomysł, ale nje wiem czy wykonalny. Myślałem żeby obniżyć poziom ścieżki podkopem o jakies 20 cm i wtedy na to położyć kostkę. Odszedł by problem z wyrzuceniem gruzu i byłby stabilny grunt pod kostkę. Pytanie tylko jak wykonać taki podkop żeby było sprawnie i bezpiecznie. Musiał bym chyba z jednej strony ścieżki zrobić wykop głęboki i wtedy podbierac ziemie po kawałku spod ścieżki co jakiś czas zabezpieczając to wszystko np. kawalkami drewna żeby na ręce albo podbierak sie nie zawaliła wcześniej niż to planowane.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Nie wróżę dobrze takiej robocie :shock: Nie widać, czy ta ścieżka ma dyletacje, bo jeśli nie, to jeszcze gorzej. No i nie wiadomo, jaka jest grubość betonu.
Mam od 9-ciu lat pomalowany farbą do betonu mur betonowy, narażony na opady i wystawiony na południowe słońce. Nic się z farbą nie dzieje. Ale nie wyobrażam sobie pomalowanej ścieżki :roll: Chyba, że w jakąś ...mozaikę.
Ja bym z obu stron dosypała ziemi i obsadziła roślinami płożącymi, aby zakryły te proste linie. W szpary w betonie można posiać/posadzić np. macierzankę , jakieś rozchodniki lub mchy.
Inna możliwość, to przykrycie deskami.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

robsson86 pisze:Odszedł by problem z wyrzuceniem gruzu i byłby stabilny grunt pod kostkę.
Dokładnie o tym pomyślałem. Najpierw skuć ten beton, potem korytowanie z odpowiednimi spadkami, następnie skruszony beton użyć jako podkład, ubić, piasek, ubić, kostka, ubić i będzie pięknie. Ja bym jeszcze dodatkowo zrobił te nasadzenia po bokach ścieżki by było ciekawiej.
agniesz-ka
200p
200p
Posty: 264
Od: 16 kwie 2013, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Przeczytałam wątek, ale i tak potrzebuję pomocy. Mam taką ścieżkę betonową, jak na zdjęciu robssona. Problem polega na tym, że kruszy się fragmentami. Nie ma opcji, żebym ją skuwała w całości. Będzie uzupełniana częściowo. Chcę zrobić beton z zatopionymi kamieniami, takimi niezbyt dużymi.
I właśnie tutaj się zastanawiam, z czego mam to zrobić? Klasycznie cement+piasek+woda? Czy są jakieś gotowe mieszanki betonu? Wydawało mi się, że gdzieś takie widziałam - facet wlewał suchą mieszankę do dołka i zalewał wodą. Dla mnie byłaby ta wersja najlżejsza. Ale nie mogę tego odnaleźć.
Czy ktoś z Was coś takiego robił?
"Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu" W. Myśliwski
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

Chodzi Ci o gotową zaprawę/wylewkę betonową? Można kupić w workach 25kg za mniej niż 10zł. Miesza się ją z wodą przy pomocy mieszadła i jest gotowa do użycia.
agniesz-ka
200p
200p
Posty: 264
Od: 16 kwie 2013, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Ścieżka w ogrodzie

Post »

No właśnie o coś takiego. Czyli faktycznie takie mieszanki są. Dopytam w budowlanym. Dzięki.
"Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu" W. Myśliwski
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”