Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zaschnięty fikus Benjamin.

Post »

Nie wsadza się przesuszonej rośliny do wiaderka z wodą...
Jeśli doszło do uszkodzenia korzeni wskutek przesuszenia, to namoczenie w wodzie tylko spowoduje ich zgnicie.
Ilość wody zwiększasz stopniowo. Oczywiście podczas przesadzania trzeba oczyścić bryłę korzeniową ze starego podłoża i sprawdzić dokładnie stan korzeni. Chore, uschnięte, pogniłe trzeba odciąć i pozostawić tylko możliwie jak najzdrowsze. Wtedy trzeba dopasować wielkość doniczki pod bryłę korzeniową.

Zrobiłaś tak? Jeśli nie to musisz jeszcze raz przesadzić robiąc to dokładnie.
Po przycięciu korzeni trzeba przyciąć część nadziemną żeby dopasować jej pod zredukowany system korzeniowy.


W jakiej proporcji wymieszałaś ziemię z rozluźniaczem? Powinno być około 3:1.


Edit: Oczywiście roślinę, która straci wszystkie liście trzeba bardzo ostrożnie podlewać, bo poprzez liście transpiruje wodę.
Przede wszystkim weź ostry nóż i delikatnie w kilku miejscach zeskrob trochę wierzchniej warstwy kory z gałęzi. Jeśli pod spodem będzie widać żywą zieloną tkankę to jest szansa, że Fikus za parę tygodni powinien wypuścić nowe liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
IgielPigiel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 mar 2023, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Figowiec benjamina

Post »

Dzień dobry,
Czy ktoś może wie co to za choroba?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Wiesz ile jest przyczyn plamistości czy żółknięcia liści?

Jak szukasz odpowiedzi, to powinnaś dokładnie opisać warunki uprawy i pielęgnacji od stanowiska, poprzez podłoże do podlewania. Sprawdź też czy nie ma szkodników.

Możesz też poczytać wątek, w nim znajdziesz dużo informacji o prawidłowej uprawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jumi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 2 mar 2022, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus benjamin help:( czeka na balkonie na ratunek

Post »

Dzień dobry,

proszę o pomoc w sprawie mojego fikusa benjamina. Są to właściwie dwa splecione ze sobą drzewka. w takiej formie dostałam je na prezent i od zawsze hoduję go w hydroponice (100% kreamzyt). One nigdy nie były wyjątkowo bujne jeśli chodzi o ilosć liści... mimo podcinania ciężko je zagęścić, niestety powietrze suche w bloku i stanowisko mało słoneczne (lepszego nie mam - na parapecie się nie zmieści :D ).

Wcześniej zepsuł mi się miernik wody i chciałam teraz przesadzić fikusy do nowej doniczki z miernikiem (z ikea), ale zauważyłam, że korzeń jednego drzewka ma biały osad. Czy jest to pleśń? co się z nim dzieje?

Nie wiem co teraz z nim zrobić, fikus został na noc na balkonie i czekam na porady:( czy mam zdrapać tą pleśń, popryskać czymś (czym?)? Kreamzyt wymienie, ale to chyba za mało... drzewka są ze sobą splecione więc muszę jakoś odratować jedno by móc utrzymać drugie...

Nie miał za dużo wody, tylko lekko wilgotny dół kamyków, ale liście nagle zaczęły żółknąć i opadać w dużej ilości. chociaż sama nie wiem czy nie przesadzam, bo mam w domu dość sucho, całą zimę nawilżamy powietrze nawilżaczem i tej zimy spadło mu wyjątkowo mało liści, a teraz przestaliśmy nawilżać, bo więcej się wietrzy w domu i może to to, a nie ta pleśń? Sama nie wiem:(

Proszę o pomoc:(

Foto:
https://www.dropbox.com/scl/fo/cs9cy6ua ... 8308naf0nl
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus benjamin help:( czeka na balkonie na ratunek

Post »

Przede wszystkim co to za pomysły wystawiać roślinę tropikalną nagle na balkon... Oprócz tego, że jego stan to efekt błędnej pielęgnacji, to jeszcze robisz terapię szokową? :shock:

Druga sprawa, jak ten Fikus ma zdrowo rosnąć skoro uprawiasz go w jałowym podłożu.
Uprawa w hydro, to nie tylko uprawa np. w keramzycie, ale cały czas w odpowiedniej pożywce.

Trzecia, biały osad jest od twardej wody...

Czyli, posadź go do normalnego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1.
Podlewaj wtedy kiedy delikatnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Po miesiącu zacznij regularnie nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych co około 2 tygodnie.
Podlewaj wyłącznie miękką wodą, przegotowaną, przefiltrowaną albo mieszaną z wodą destylowaną.


Tylko tyle żeby roślina zdrowo rosła. Gdybyś od razu po zakupie posadziła do właściwego podłoża i prawidłowo pielęgnowała, to by ten Fikus o wiele lepiej wyglądał.

Tutaj mamy wątek poświęcony tej roślinie: viewtopic.php?t=38449&hilit=Fikus+Benjamina
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jumi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 2 mar 2022, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry,

na balkon go wzięłam, bo przesadzałam go na balkonie (nie mam w domu warunków na takie prace), a w nocy było ok 20 st więc aż taki szok chyba aż nie był... mam nadzieję :roll:

Dostałam go na prezent w takiej formie i od zawsze stał w kreamzycie, jeśli mam go teraz przesadzić do ziemi to jakiej wielkości dobrać doniczkę? praktycznie nie ma korzeni... czy on jeszcze zapuści korzenie? 30 cm była dotychczas, ale teraz będzie za duża? Proszę o sugestię wielkości doniczki

Podlewam wodą odstałą z gotowania lub z filtrowanego dzbanka (ale raczej to pierwsze), tak jak wszystkei kwiaty w domu, i nie wydaje mi się, żeby to był kamien... czy mam czymś potraktować ten biały osad? inne osoby radziły mi zasypać cynamonem? ;:218 :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Ludzie, jakim cynamonem... :shock:

To nie jest żaden grzyb, a nawet gdyby to była pleśń to posypywanie cynamonem to mit powtarzany przez osoby nie posiadające większej wiedzy w uprawie roślin.

Jak masz twardą wodę w kranie (twardość wody możesz sprawdzić u dostawcy), to filtrowanie w zwykłym dzbanku czy nawet przegotowywanie niewiele zmieni, chyba że masz filtr RO (odwróconej osmozy). Ale osad może być również od nawozów.
Tak czy owak osad możesz spróbować ściągnąć szczoteczką.

Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, jeśli jest skromna, to dobierasz niezbyt dużą doniczkę zostawiając luz około 2 cm na średnicy.

Jeśli chodzi o balkon to oprócz niskiej nocnej temperatury (przy okazji gdzie w Polsce obecnie takie temperatury?), to jeszcze dochodzi bezpośrednie słońce które może popalić liście w ciągu dnia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jumi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 2 mar 2022, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za wszystkie cenne porady ;:167 ;:63 :uszy
Zastosuję się i mam nadzieję, że pacjent przeżyje :wink:
Jemar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lut 2024, o 07:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Witam wszystkich,
mam problem z moim beniaminem. Otóż od około miesiąca traci liście, a dzisiaj się dokładnie przyjrzałem i na liściach jest jakieś "coś", natomiast w ziemi biegają dosłownie milimetrowe, ciemne ale błyszczące "cosie".
Zrobiłem zdjęcia dwóch liści od spodu.
Powiedzcie co to za dziadostwo i jak się tego pozbyć???
nagrałem też filmik z doniczki, ale nie wiem czy mogę tu wrzucić.
https://megawrzuta.pl/download/3f0c5e6d ... 1cf86.html

Obrazek
Awatar użytkownika
Katarzyna260
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lis 2022, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Wygląda na kauczuk,kallus, czyli naturalna wydzielina u fikusów.

Co do tych "cosiów" mogą to być skoczkonogi.
Szkodliwe nie są, jeśli nie jest to armia 😁

Generalnie problem tkwi w podłożu, bo te "cosie" lubują się w wilgotnej ziemi, którą to za często nawadniasz i/lub doniczka bez odpływu.
"To nie wiek decyduje o tym, kto jest wredną świnią, tylko osobowość."-Natasza Socha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”