Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Emm0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 maja 2021, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Hej, dziękuję za szybką reakcję. Ziemia dla zielonych kwiatków pH około do około 6,5ph. Doniczka cóż przyznaje lekko juz na niego za mala, korzenie z góry zaczęły wyglądać... średnica doniczki 21,5 cm. Stoi na parapecie w oknie- orientacja południowo- zachodnia. Zawsze lubił dużo słońca, zaczął rosnąć dopiero jak wstawiłam go na parapet, tyle że w innym mieszkaniu, w tym niestety w zimie słońca jak na lekastwo ;/
Kupilam nawóz taki do wody agzecol, zel do wody. Myślałam, że po zimie go jakoś wzmocnie, ale właśnie po zastosowaniu tego nawozu ( dwa razy) zauważyłam co się z nim dzieje.

Nie jestem jakimś super świadomym posiadaczem roślin, to zapewne widać, po prostu był to jedyny kwiatek który dawał ze mną radę poza Stefanotisem.
Zastanawiam się czy jest coś co mogę zrobić, mam duzu sentyment do niego.
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Ziemia uniwersalna? Bez żadnych rozluźniaczy? Nie przelewasz go? Tzn. czy nie ma za mokro?
Raczej użycie nawozu dwa razy w prawidłowej dawce nie miałoby takiego efektu.

Jeśli dobrze rozumiem z Twojego opisu, zmieniły się warunki lokalowe i teraz ma mniej słońca niż poprzednio?
Emm0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 maja 2021, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Nie, podlewam tak jak zawsze, no może teraz częściej bo wiosna... Ale czy przelewanie spowodowałoby takie zmiany na liściach? Przyznam, że nie mam pojęcia.
Zmiany lokalowe były ale to półtorej roku temu, dodałam info odnośnie tego, bo wiem, ze fikusy raczej lubią stać troszkę dalej od okna, mój lubił gdy słońce skupiało się tylko na nim.
Ziemia uniwersalna bez rozluźniaczy, zawsze w takiej rósł i nic mu się nie działo.

-- 4 maja 2021, o 23:33 --

Odnośnie jeszcze tego przelewania, to zawsze wydaje mi się jakby szybko miał sucho, nie było sytuacji żebym sprawdziła, a tam mokra ziemia w doniczce .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Przelać można nie tylko poprzez zbyt częste i regularne podlewanie, ale również poprzez nieprawidłowe zbyt zbite podłoże. To dwa najczęstsze błędy u początkowych hodowców roślin.

Przede wszystkim przesadzić do nowego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 3:1. Sprawdzić stan korzeni, pogniłe usuwasz. Doniczka powinna być około 2 cm większa na średnicy, na dno drenaż z keramzytu.
Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym, poszukaj Topsinu.
Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc i dopiero wtedy regularnie nawozisz co drugie podlewanie aż do jesieni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emm0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 maja 2021, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc.
Zbieram się na zakupy i przesadzanie.
FikusPsikus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 maja 2021, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź w temacie mojego fikusa. Chciałam się tylko upewnić, czy dobrze rozumiem. Te białe kulki na styku ogonka i liścia (drugie zdjęcie) i na liściach to nie są szkodniki tylko sposób rośliny na pozbycie się wody?
Zamierzam ją przesadzić do większej doniczki (34 cm), przyciąć trochę u góry i wstawić bardziej w okno, a pozostałe po przycięciu pędy zaszczepić i może wsadzić później do tej samej donicy żeby "zagęszczać" go od dołu. Dobry pomysł?
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »


FikusPsikus


Tak, to nie są żadne szkodniki :)

Moje subiektywne zdanie: to zły pomysł. Fikus rośnie jak drzewo, nie jak krzak. Dobrze będzie zagęścić mu koronę przycinaniem i odpowiednią pielęgnacją, ale dosadzanie mniejszych roślin do doniczki spowoduje, że będą ze sobą konkurować o zasoby. Jeśli chcesz i jeśli Ci się uda, bo to nie jest takie łatwe, wyhodować nowe sadzonki Fikusa - trzymaj je w osobnej doniczce.
FikusPsikus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 maja 2021, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Ok, rozumiem. W takim razie przesadzam, przycinam i zobaczę co będzie dalej :) Bardzo dziękuję za rady.
pakeroso
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 mar 2019, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Hej. Czy spotkał się ktoś z pyleniem fikusa? Kupiłem znajomej spore drzewko o pstrych liściach i podłoga wokół niego wygląda jak posypana mąką.

Kwiat ogólnie w niezłej kondycji, stoi przy dużym oknie ale niestety żółkną mu pojedyncze liście.

ObrazekObrazek
Gloncio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2022, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Fikus beniamina - choroby i szkodniki

Post »

Witam
Przeszukując forum nigdzie nie znalazłem potwierdzenia (lub wyjaśnienia),czy ta biaława ,woskowa "kropeczka" jest naturalna u benjamina,dostałem dużego ( ok.130cm) beniamina 3 miesiace temu -to że opadają liscie to normalne ale martwia mnie te "kropeczki" tak jak na zdjęciu 1 forumowiczki

Piotr
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Te białe kulki to cecha naturalna (wydzielina) tych roślin. Nie jest to żadna choroba, ani szkodniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Na moim fikusie ostatnio dzieje się coś takiego z liśćmi. Zimą zawsze sporo liście zrzucał, ale inaczej. Liście lekko żółkły i szybko odpadały, a te tak sobie powolutku schnął głównie od końcówek. Trochę jakby czerniały na końcu. Przesadzałem go niedawno i przyciąłem. Podłoże dobre, przepuszczalne, na dnie doniczki sporo keramzytu. Problem był już wcześniej. To jakiś grzybulec czy marudzi po przesadzeniu?
Obrazek
Obrazek
Krzysiek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Żółta obwódka mogłaby wskazywać na grzyba. Ale zmiany są suche z tego co widzę. Takie zmiany prędzej by wskazywały na zbyt suche powietrze. W takiej sytuacji to tylko nawilżacz.
Napisz coś więcej o warunkach uprawy i pielęgnacji. Jakie dokładnie podłoże, jak podlewasz, czy doniczka stoi na podstawce, w jakiej odległości od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”