Trawa cytrynowa, Palczatka ( Cymbopogon citratus) wszystko o uprawie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Hmm, ja potraktowałam ją jak trawę po prostu. Nasiona dałam do dużej donicy jak takie na trawnik, ciepnąwszy bez żadnej systematyzacji, przycisnęłam mocno do podłoża opryskałam wodą i wzeszły jak trawnik :D miałam jej tak dużo że nie wiedziałam co z tym zrobić. Rozsadziłam w duże donice i rosło. Wszystkie plony zasuszyłam, jedną kępę posadziłam w ogródku teściowej w osłoniętym miejscu w nadziei że przezimuje, ale już po pierwszym mrozie na początku zimy widać było że raczej nic z tego. Ale wiecie musiałam sprawdzić ;:14 W tym roku powtórzę cały zabieg, oprócz tej ostatniej części, tym razem wezmę jakaś mniejszą donicę do domu :D
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Jeśli dacie radę się wstrzymać, to wstrzymajcie się chociaż do marca, słonko jej tylko służy a lutym go jeszcze mało.

Z ubiegłego roku ostała mi się jedna sztuka i jak na razie zimuje sobie w chłodnym. Minione lato widocznie jej służyło.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

W tym roku mam wolne.Zamrożony zapas wystarczy na dwa lata.
Cytrynka1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 lut 2016, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Ojej, tak czytam ten temat i chyba popełniłam błąd. Skusiły mnie nasiona trawy cytrynowej i podekscytowana kupiłam je dwa tygodnie temu i wysiałam. Rośnie bardzo mizernie, ledwo co wystawiła główkę poza ziemię - czy to przez temperaturę w mieszkaniu przy takiej pogodzie, czy zrobiłam coś źle?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Trochę wcześnie.Jeśli będzie doświetlana przez najbliższy miesiąc to pięknie urośnie.Ze 2 godziny rano i ze 3 wieczorem. Na noc do pomieszczenia o niższej temp.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Tak ja też uważam że najlepiej siać ją troszkę później. Przy krótkich dniach ma długi start, a jak dzień jest dłuższy i słoneczny to rośnie jak na drożdżach. Lubi ciepełko i światło.
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Ja posialam swoją w połowie lutego. Ładnie wzeszła ale bardzo wolno rośnie. Do tego trzeba ją ostrożnie podlewać bo jest wątła. Nawet zraszaczem nie można szaleć. Już kilka utopilam.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Dokładnie - problem świetlny jak już wiele osób wspomniało. Krótki dzień tak ją spowalnia. Łapki świerzbią do siania, oj świerzbią, ale czasem warto poczekać. Niektóre roślinki, szczególnie o dużych wymaganiach świetlnych i cieplnych nie opłaca się kompletnie siać zbyt wcześnie. Wybiegają, albo nie rosną, trawa cytrynowa jest taką właśnie roślinką. Trzeba jej słonka a tego jest ostatnio mało. Ja jeszcze czekam. W zeszłym roku siałam chyba w kwietniu dopiero.
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Ja pierwszy raz posiałam i o dziwo zaczęła wschodzić! Czekam co będzie dalej ;:65
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Pierwszy raz przezimowałam małą sadzonkę trawy cytrynowej wykopanej jesienią z gruntu. Stała na oknie południowym koło innych roślin ciepłolubnych i wymagających dużej wilgotności powietrza m.in. bananowca. Temperatura otoczenia wynosiła około 18 stopni. Jedyne co mogę powiedzieć, to to, że żyje :D a wygląda niestety marnie. Przez okres zimowy nic nie urosła, ale chyba tak ma być. Powinna być za to dobrze ukorzeniona. Myślę, że za jakiś miesiąc trafi z powrotem do gruntu. Podczas zeszłorocznego upalnego lata elegancko rosła :)
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Mi trawa cytrynowa, którą już w zeszłym roku przezimowałam i w tym roku marnie, ale też się udało - zbyt pospiesznie wyniosłam na dwór ze 2 tyg temu i zmarzła. Posiałam nowe parę dni temu, kilka sztuk już wykiełkowało.
juniorbox
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 kwie 2016, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Cześć,

Rzućcie proszę okiem na moje sadzonki. Coś zaczęły drewnieć i żółknąć, brak nowych źdbeł. Żubrówka obok radzi sobie świetnie.

http://imageshack.com/a/img923/2984/QGbooO.jpg
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Trawa cytrynowa - kiedy siać, jak zimować?

Post »

Faktycznie wyglądają jakby szykowały się do zimowego snu. Może mają za mokro i za chłodno? Moje tak zaczęły wyglądać w okolicach listopada.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”