Więdnące storczyki

ODPOWIEDZ
KasiaaO
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lut 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: STORCZYK WIĘDNIE - POMOCY!

Post »

Witam serdecznie,

Jestem tu nowa :) ( zalogowałam się dziś) i tak sobie czytam problemy ze storczykami. Ja mam podobny problem, tzn dostałam od chłopaka Storczyka na walentynki, też się wyprzedziłam bo dwa dni po tym go nawodniłam (sprawdzałam wcześniej korzenie i były już srebrne), też nie wiedziałam o tej aklimatyzacji ;:223 . Poza tym kwiaciarnia jest zaraz obok naszego bloku więc transport trwał 1-2 minuty, do tego Pani w kwiacarni go dobrze zapakowała w papier, więc może nie zmarzła? Tym bardziej że inną Orchideę "tachałam" prawie godzine w różnych autobusach i o ciągłej zmianie tempratury i nic jej nie było. Po paru dniach zaobserwowałam że jeden po drugim niewypuszonym pączku więdną, aż w końu wszystkie zwiędły (ponad 20! :cry: ), i tak jest już od prawie dwóch tygodni, te parę pączków co otworzyły się jeszcze w kwiaciarni to wyglądają dosłownie tak samo piękne ;:167 , a te wszystki inne takie zeschnięte wiszą ;:174 , nie opadają ani nic. Nie wiem czy mam czekać aż Storczuś sam wszystko zrzuci czy mam jakoś interweniować?

Innego storczyka zprezentowałam sobie sama w styczniu, wielki i piękny o śnieżnobiałych kwiatach :lol:
Już mu się kończy okres kwitnienia i wszystkie kwiaty więdną już. Czytałam w innych tematach, że najlepiej poczekać na to co storczuś sam zrobi, albo żeby go przenieść w inne miejsce (zacienione, o niższej temperaturze i mniej słoneczne). Tylko u mnie jest taki problem, że w mieszkaniu przez te nieszczęsne kaloryfery jest strasznie gorąco i sucho, choć ustawiłam mnóstwo pojemników z wodą na kaloryfery, i też jest wszędzie słonecznie, chyba że musiałabym go postawić na korytarz ale tam to już w ogóle słońce nie dociera. Ogólnie ten storczyk stoi około 2,5 metra od okna, i tak pięknie kwitł więc uważam że jest mu tam dobrze. Sama nie wiem co mam z nim zrobić, i nie widzę też żeby nowe liście wypuszczał... Mam go przestawić czy zostawić w tym samym miejscu i po prostu czekać cierpliwie co zrobi?

Ostatniego storczyka (najstarszy), kupiłam w czerwcu tamtego roku, kwitł jak szalony aż 3 miesiące ;:138 , ale od czasu przekwitnięcia już nic. Gdzieś na jakieś stronie wyczytałam żeby uciąć łodygę.. i ucięłam, ale szczerze się przyznam że nie pamiętam czy była uschnięta czy tak na żywca mu ją obcięłam ;:124 :( . Wypuścił wtedy nowe malutkie liście, i od tego czasu nic się z nim nie dzieje. Traktowałam go ciągle tak samo czyli podlewałam jak zauważyłam że wszystko jest już suche. W piątek, postanowiłam go przesadzić bo podłoże było jakieś takie "bez życia kompletnie - nie takie zdrowe jak u tych nowych okazów. O dziwo, jak go wyciagęłam z doniczki to byłam w szoku, naokoło wszystko było suche, a w środku zaraz pod liśmi była wielka śmierdząca zgniła bryła "czegoś". Uciełam prawie wszystkie korzenie..... bo albo były zgniłe albo całkowicie suche Zostało mi tylko parę malutkich korzonków wyrastających z liści i tak je włożyłam do tego nowego podłoża i wyczytałam że mam czekać przed podlaniem ponad 10 dni więc czekam. Też stoi 2,5 metra od okna, dosłownie nad tym wcześniejszym. Mam go przestawić, jakoś z nim działać czy też czekać?

Rozpisalam się strasznie, ale chciałabym poznać wasze opinie, ja jestem całkowicie początkująca w uprawie storczyków (i nie tylko storczyków - mam wiele innych pytań i problemów dotyczących innych roślin), więc jeśli robię coś źle to proszę napiszcie mi.
Jeszcze a propos zraszania, wsześnej ktoś napisał że nie można zraszać ujścia liści, a ja tam najwięcej wody pryskałam ;:223 ;:223 ;:223 , ale Orchidea ma się dobrze, więc ,może jej to nie zaszkodziło? Więcej już nie będę :oops:

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.
Pozdrawiam serdecznie,
Kasia
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: STORCZYK WIĘDNIE - POMOCY!

Post »

Nie wiem czy czas moczenia ma jakiś wpływ na aklimatyzację storczyka.. Tzn. ja tego nie zaobserwowałam, jeśli storczyk miał sucho, moczyłam go od razu po przyniesieniu ze sklepu i nic się nie działo.. Niemniej jednak storczyk musi przyzwyczaić sie do nowych warunków stad zrzucanie pączków, jest to bardzo częste zjawisko, po przyniesieniu storczyka ze sklepu do domu. czasem zrzuca tylko część a czasem wszystkie. Dotyczy to tak samo pączków jak i kwiatów. Ponadto tej zimy mamy bardzo mało słońca, które jest niezbędnym warunkiem do rozwinięcia się pączków, u mnie rosną nowe łodygi i niektóre pączki zasychają a niektóre dają radę. Ten temat był omawiany baaardzo wiele raz i na pewno znajdziesz to czego szukasz jeśli skorzystasz z wyszukiwarki na forum storczykowym :) Czasami za mało światła, czasami za zimno, czasem za niska wilgotność ale najczęściej tak storczyki odchorowują zmianę otoczenia :) Nic z tym nie zrobisz, pielęgnuj jak zwykle aby doczekać się swojego kwitnienia.

Co do drugiego storczyka sama piszesz, że dopiero teraz zaczął przekwitać, nie ma zatem sensu na siłę inicjować ponowne kwitnienie. Skoro zaczął dopiero przekwitac nie spodziewaj się też, że za dzień czy za dwa zacznie wypuszczać nowe liście, to proces rozłożony w czasie ;) Storczyki w teorii kwitną raz w roku, więc storczyk ma duuużo czasu na wytwarzanie liści i wydłużanie korzeni :) na pewno będzie Ci to łatwiej zauważyć, kiedy przyjdzie wiosna, odpowiednia ilość światła i temperatury, a storczyki obudzą się do życia :) Jeśli dobrze mu tam gdzie stoi to daj mu spokój ;) Jednak pamiętaj, że storczyki mimo, iż nie lubią światła bezpośredniego, to potrzebują miejsc jasnych, zwłaszcza zimą, kiedy słońca jest mniej, więc nie wiem czy 2,5 metra od okna to dobre rozwiązanie.. Jeśli to okno południowe to ok, ale przy innym zastanowiłabym się :)

Ta bryła "czegoś" w przypadku ostatniego storczyka to mogło być sphagnum lub torf. Oba bardzo mocno chłoną i trzymają wilgoć, więc nie dziwne, że korzonki pogniły :( Dlatego najlepiej przy moczeniu, nie sugerować się tylko wyglądem korzeni, które widzimy przez doniczkę ale i miec pewność, że te wewntrz doniczki tez przeschły, a te przesychają wolniej ;) Najlepiej delikatnie wsunąć patyczek np. do szaszłyków w podłoże i po 5 minutach sprawdzić czy jest suchy. Mogło być tak, że sugerując się tylko korzonkami z zewnątrz storczyk był za często moczony.. ale często zdarza się tez, że storczyki uprawiane są w sphagnum a jak rosną to razem ze sphagnum przesadza się je do większej doniczki i obsypuje korą wolne przestrzenie.. Jeśli stracił prawie wszystkie korzenie, to powinnać poczytać o reanimacji storczyka w kamieniach bądź keramzycie. Przeszukaj wątki pod tym hasłem, a będziesz wiedziała, czy Twój storczyk się kwalifikuje :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
KasiaaO
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lut 2013, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: STORCZYK WIĘDNIE - POMOCY!

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź :)
Wróciłam z pracy i siadam do lektury o Storczykach :D
jeśli chodzi o światło to nawet 2,5 metra od okna ma go dosyć sporo, mam bardzo duże okno wraz z drzwiami balkonowymi, od południa, i mieszkam na Węgrzech a dokładnie w Szeged a tu słońca nie brakuje, nawet w zimie :D. do tego porozsuwałam kompletnie firanki i zasłony żeby było tego słoneczka jak najwięcej :)
czekam co te moje storczyki wykombinują :)
dziękuję jeszcze raz

pozdrawiam serdecznie :)
shivv
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 18 lut 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: STORCZYK WIĘDNIE - POMOCY!

Post »

Kasia,
to samo jest u mnie - dosłownie. Te pozostałe pąki wyglądały ok, część pięknie rozkwitła ale z 21 pąków - 7 opadło już i 2 kwiaty zwiędły. zauważyłem, że 6 pąków to z 1 łodygi poszło. Ale siedzi sobie na podstawku z wodą (nie ma zamoczonych korzeni) i jest dobrze, bo już kolejne pąki kwitną :).

Co do pozostałych 3, otrzymanych w zeszłym roku... 0 progresu. Ten 1 tylko nowy pęd z AŻ 3 kwiatami puścił a reszta śpi... korzenie i liście zdrowe.. Mojej siostrze po zgubieniu liści po 3 miesiącach kwitły a żadnych odżywek nie ma. tylko co tydzień prysznicuje wodą prosto z kranu same korzenie - przelewa - odsącza i już. Są obłędnie obfite.

Niebawem zabieram się za bonsai :D
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Więdnące storczyki

Post »

Witajcie
mam równiez problem ze zwiędniętymi liśćmi
tylko ze najgorsze jest to ze, nie jestem pewna czy korzenie zostały przelane czy przesuszone...
moze to dziwne ale:
tydzień temu przesadziłam mojego Phala (któremu rosną aktualnie dwa NOWE PĘDY z rozwijającymi sie pączkami)
ponieważ zauważyłam w podłożu pleśń, zmieniłam podłoże na nowe Campo Sana, usunęłam zgniłe korzenie,
reszte-choć wątpliwie wyglądające: spłaszczone, cienkie pozostawiłam, bo gdybym je usunęła to nic by nie zostało :(
po przesadzeniu nie podlewałam-żeby rany po cięciach sie zagoiły,
zaznaczam że cały czas liście wygladały zdrowo były twarde,
4 dni temu przeniosłam mojego storczyka do pokoju siostry na parapet okna południowego, ponieważ na moim połnocnym nie było prawie w ogóle zadnego światła,i wtedy wyciagając go z osłonki zauważyłam ze ma zwiędnięte liście, podlałam go podejrzewając, że jest to spowodowane brakiem wody od przesadzenia :/
dzis wyjęłam z doniczki i korzenie sa mokre i nieciekawie wyglądające, nie usunęłam ich,
bardzo Was prosze o rade co mam robic??
czy musze obciąć rosnące pędy?? bardzo bym tego nie chciała ... :(
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Więdnące storczyki

Post »

Nikt mi nie odpowie? :(
mam czekac i obserwować -jak długo? czy od razu reanimować? bedzie wtedy konieczne obcięcie nowych pędów z malutkimi pąkami??
bardzo prosze poradźcie co powinnam zrobić zanim przystąpie do ostateczności?
pozdrawiam
agrawes
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 16 sie 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Więdnące storczyki

Post »

Witaj,
Co do ratowania, to na pewno odradzam przesadzanie w podłoże dla storczyków- proces gnilny będzie postępował. Wiem z doświadczenia, że w przypadku wypuszczającego pędy kwiatowe powinno się je obciąć, bo jedynie obciążają roślinę, a i tak z kwiatów nic nie będzie, bo tak jak liście będą oklapnięte- u mnie tak było.
Udało mi się odratować dwa storczyki- jeden był ewidentnie przelany- miniatura, drugi zaczął mi klapać nie wiem sama dlaczego. Miałam w domu do dyspozycji substrat do uprawy hydroponicznej. Sprawdził się świetnie- dalej w nim rosną i mają się bardzo dobrze. Poszukaj w necie.
Dobre efekty daje umieszczenie storczyka w drobnych kamykach- wówczas widzisz, kiedy podlać roślinę i jak postępuje regeneracja systemu korzeniowego. Dodane przeze mnie wcześniej zdjęcia były to foty storczyków reanimowanych właśnie tą metodą.mi reanimacja się nie udała, ale to tylko z powodu braku wytrwałości. Miałam ich bodajże 6 i tak wyglądały przygnębiająco przez długi czas, że niestety je wyrzuciłam..
Polecam szczerze metodę z substratem do hydroponiki!


Powodzenia i przede wszystkim wytrwałości :)
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Więdnące storczyki

Post »

Bardzo dziekuje za odpowiedz!
usunęłam dzis wszystkie zgniłe korzenie, zostaly dwa zdrowe i kilka samych nerwów,
wsadziłam Phala w kamienie, pedów(na razie?) nie obciełam i będę czekać...
pozdrawiam!
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Więdnące storczyki

Post »

Witaj, ja osobiście proponowałabym zrobić okłady z wacików na liście. Pół roku temu tak właśnie ożywiłam liście mojego storczyka. A myślałam że za chwilkę go wyrzucę. Nie obcięłam jego pędu. Miał ponad 20 pączków. Nie kwitł bardzo długo jak pozostałe storczyki ale też nie tak krótko. W dodatku napisz może jaki system podlewania preferujesz? Ja np zaprzestałam podlewać i robię tylko kąpiele.
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Więdnące storczyki

Post »

Dziekuje bardzo za odpowiedz!
moj sposob podlewania to przelewanie doniczki wodą ,
do tej pory z kranu, teraz juz przegotowaną odstaną,
nie robie kąpieli ponieważ zrobilam w doniczce dziurki dla lepszego oddychania korzeni
i wg mnie za duzo wody przez nie wlałoby sie...
sama juz nie wiem jak lepiej,
zaczynam powatpiewać czy coś z mojego Phala będzie...
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Więdnące storczyki

Post »

Na pewno coś z niego będzie! Wtedy kiedy ja zwątpiłam to forum podniosło mnie do góry :) I moje storczyki też. Podobno dobrze jest robić takie dziurki do oddychania . Ja jednak uparcie trwam przy kąpielach. Storczyki naprawdę ruszyły do góry. No i przede wszystkim opadłe liście stoją teraz niemal pionowo. Spróbuj z tymi wacikami. Może też zastosuj spryskiwanie liści tych oklapłych. Tylko tak delikatnie żeby woda nie dostała się do stożka storczyka. Bardzo dobrze że przerzuciłaś się z kranówki na przegotowaną odstaną wodę. Storczyki nie lubią kranówki. Kupiłam tez mgiełkę do korzeni. Są na jej temat różne opinie. Ja spryskiwałam codziennie i nic złego im się nie działo. Wykorzystałam całą butelkę i zrobiłam im przerwę. Ale teraz znowu muszę kupić.
ana443
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 wrz 2014, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk więdnie, czy przesadzać?

Post »

Witam

Pod koniec lipca dostałam storczyka. Wszystko było ok, ale zauważyłam, że od pewnego czasu więdną kwiaty i te korzenie, które wystają u góry doniczki usychają, niektóre są zielone, ale niektóre usychają. W środku natomiast zauważyłam coś jakby pleść na niektórych korzeniach. Wrzucam zdjęcia. Poradźcie mi czy mam go przesadzać? Kupiłam już podłoże i większą doniczkę, bo ta w której jest jest dosyć mała. Słyszałam coś o zasypywaniu korzeni cynamonem albo węglem drzewnym, albo o moczeniu w piwie ale dokładnie nie wiem o co chodzi, może mi ktoś podpowie jak go zreanimować, bo już sama nie wiem...
zdjęć nie ma /K

Przepraszam zdjęcia robione telefonem, jak na razie tylko tyle mogę je powiększyć :/
jadina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 kwie 2014, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk więdnie, czy przesadzać?

Post »

Według mnie roślinka wygląda zdrowo, nic jej nie dolega, a przecież musi odpocząć po kwitnięciu.
Nie przesadzaj jej , trzeba pielęgnować ją jak dotąd i czekać na następne kwitnienia. Pozdrawiam ;:333
.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”