Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Roślin nie podlewamy cyklicznie, bo podłoże może przesychać w różnym tempie, w zależności od warunków uprawy. Dobrze, że sprawdzasz podłoże przed podlaniem, doprecyzowując Fikusa sprężystego podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Radziłbym nie wkładać doniczki do osłonki, a postawić na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, a podłoże równomiernie przesychało.
Spróbuj też przestawić nieco bliżej okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Meg252525
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2021, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Tak był przesadzony po zakupie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

A do czego posadziłaś, do samej ziemi uniwersalnej, czy mieszanki ziemi z rozluźniaczem?
Roślin nie podlewamy cyklicznie, podłoże może przesychać w różnym tempie w zależności od warunków uprawy. Fikusy te podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Problem może leżeć w zbyt mało przepuszczalnym podłożu, przy którym woda wolniej przepływa przez bryłę korzeniową i może nie docierać głębiej.
Jeśli posadziłaś do samej ziemi to trzeba będzie przesadzić do w/w mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1 - 2:1
Nie wkładaj przypadkiem doniczki do osłonki, tylko postaw na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olkafasolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 kwie 2022, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ziemia to mieszanka z rozluźniaczem.

Dziękuję za tę poradę o TV, odsunę go nieco dalej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czyli jeśli podłoże jest ok., a roślina tak się zachowuje to może to świadczyć, że podlewasz zbyt małą ilością wody w stosunku do warunków uprawy. Przy przepuszczalnym podłożu i przy podlewaniu zbyt małą ilością wody całość bryły korzeniowej może być niewystarczająco nawodniona.
Spróbuj podlewać większą ilością wody, tylko doniczkę postaw na podstawce. Wtedy będzie zapewniony lepszy dostęp powietrza do bryły korzeniowej niż w osłonce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olkafasolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 kwie 2022, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzięki za rady :) Spróbuję tak zrobić.
lukas80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 mar 2022, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nie twierdze że mam racje ale na swoich roślinach widzę że nie każda lubi stać w sąsiedztwie TV.
To właśnie lubię w roślinach że same pokazują gdzie najlepiej się czują pomimo że właściciel myśli że to "dobre miejsce" tam gdzie postawi.
Przykładem jest u mnie dracena wonna z którą wędrowałem już wszędzie, nie chciała rosnąć i okazało się że wybrała sobie miejsce w przedpokoju (gdzie nie dociera w ogóle) światło poza sztucznym ;:oj
Fikus sprężysty moim zdaniem nie jest problematyczną rośliną ale nie lubi zmian.
Mój pierwszy egzemplarz po tym jak zaczął mięknąć nie zdołałem odratować ;:185 pomimo że korzenie miał w porządku ale walcz bo zawsze warto zarówno o rośliny w doniczkach jaki i ogrodzie.
olkafasolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 kwie 2022, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Odnośnie fikusów też to słyszałam, tzn. że nie lubią jak się je przestawia. Mój powędrował półtora metra dalej od szafki na której stał, może to jest powód gorszego stanu. Na razie przestawiłam go na wcześniejsze miejsce, zobaczymy jak się zachowa. Co prawda stoi w niedalekiej odległości od TV, ale sprawdzałam nie czuć tam ciepła, więc mam nadzieję że będzie ok.

Może wiecie jakie moga być inne powody takiej utraty sprężystosci?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Jeśli podłoże jest wilgotne, a roślinie brak turgoru to zostały uszkodzone korzenie.
Jeśli podłoże zbyt szybko wysycha, to pomijając jego odpowiednią przepuszczalność, może oznaczać przerośniętą bryłę korzeniową.
W innym przypadku podlewasz zbyt małą ilością wody.

Zawsze w takich sytuacjach dobrze jest wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam, czy mógłbym prosić o poradę. Od kilku dni na moim Ficusie zaczęły pojawiać się swojego rodzaju plamy. Końcówki niektórych liści brązowieją i usychaja. Przesadziłem po kilku dniach od zakupu oraz zmieniłem ziemie. Bardzo proszeco pomoc :wit
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

1. Czy ta donica ma odpływ, znaczy dziurki w dnie?
2. W jakie podłoże przesadzona? Nie widać rozluźniacza: wermikulit lub perlit. I czy na dnie doniczki jest drenaż, np. z keramzytu? Czy roślina była oczyszczona ze starego podłoża?
3. Gdzie stoi roślina? Jakie okno: wschód, zachód, północ, południe, pośrednie kierunki? Jak daleko od okna? Kaloryfer w pobliżu?
4. Czy na roślinie są (lub nie) jakieś żyjątka (robaczki, muszki)?
Napisz więcej.
Jak mało się znam, ale to chyba jakiś grzyb. Jak podlewasz? Inni użytkownicy Forum na pewno Ci pomogą, ale więcej informacji o uprawie potrzeba.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Doniczka musi mieć odpływ, ale podłoże się nie nadaje.
Rośliny nie sadzimy do ziemi prosto ze sklepu. Musi być mieszanka ziemi i rozluźniacza, czy to perlitu czy żwirku w proporcji około 3:1. Do tego drenaż z keramzytu.

Plamy na liściach to objaw przelania. Zmiany odetnij do zdrowej tkanki. Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym.

Fikusa podlewaj wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gregori82
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziekuje. Doniczka ma dziurki. Przesadzona w podłoże przepuszczalne. Fakt ze nie dodałem rozluźniacza i drenażu. Roslina została oczyszczona ze starej ziemi i korzenie były w dobrym stanie. Roslina stoi przy zachodnim oknie i zdala od kaloryfera. Okolo 2,5 m od okna. Na roślinie nie ma robaczków, muszek, przędziorków. Dodam jeszcze ze te zmiany zaczęły się przed przesadzeniem i na pewno nie przelałem gdyż po kupnie rosliny podłoże było wilgotne więc dopiero po około tygodniu podlałem i to tez nie dużo. Po przesadzeniu spryskałem preparatem grzybobójczym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”