Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wciornastki. Oprysk Mospilanem na przemian z Karate zeon. Zrób z dwa, trzy opryski, każdy w odstępie tygodnia czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jimmy1991
50p
50p
Posty: 61
Od: 17 sty 2017, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ogromnie dziękuję za odpowiedź. Jednak co oko fachowca to nie amatora. Jak rozumiem liście nie odzyskają już dawnego wyglądu?
Jakub.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nie ma takiej opcji żeby powróciły do zdrowej tkanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jacek35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 gru 2023, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzień dobry,
W fikusie oklapły mi liście, czy jest do uratowania czy to już koniec? Musiałem go przestawić przez 2 dni na noc, i po tej akcji tak oklapł. Od momentu zakupu, czyli jakieś 2 miesiące, nie pojawiały sie też liście na tym górnym wierzchołku.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

1. Nie rośnie, bo ma za ciemne stanowisko, pewnie jakiś ciemny kąt z dala od okna albo w takim miejscu gdzie nie dociera wystarczająca ilość światła. O tej porze roku masz za mało światła, więc przy jego niedoborach, ciężko żeby roślina w miarę rosła. Światło to najważniejszy czynnik w uprawie roślin.

2. To, że oklapła to nie jest powód przestawienia. Założę się, że standardowo albo nie przesadziłeś do właściwej mieszanki ziemi i perlitu i dalej siedzi w beznadziejnym podłożu produkcyjnym, albo posadziłeś do samej ziemi uniwersalnej prosto z worka?

Podlewasz regularnie co do dnia?

Doniczka powinna stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

No i w ogóle nawozisz - w okresie wiosna lato co około 2 tygodnie, teraz co miesiąc mineralnym nawozem do roślin zielonych? Czy w ogóle nie nawozisz?


Zacznij od wymiany podłoża i sprawdź stan korzeni.
Postaw blisko okna albo nawet na parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysiek_12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 gru 2023, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cześć,
Stałem się szczęśliwym posiadaczem „Ficus Elastica”, niestety pojawiły się pewnie problemy i to dosyć świeżo po zakupie. Ma około 1,40/50m i składa się z 2 pędów.
1. Kupiony zostal 29-30 listopada i przewieziony do domu (było dosyć zimno więc mógł lekko zmarznąć w drodze do samochodu)
2. Został podlany i stanął odrazu w wybranym miejscu (1,5-2m od okna - wiem daleko, bliżej niestety nie będzie bo nie ma gdzie)
3. Do dziś podlewany nie był.
4. Niedaleko stoi nawilżacz, który w miarę regularnie chodzi.
5. Roślina wygląda dosyć ładnie i powoli zaczyna wypuszczać nowe liście.

Niestety jeden listek zrobił się żółty i odpadł. Tak samo z 2giego pędu też jeden robi się żółty (mowa o liściach z dolnej partii rośliny) - to mnie nie martwi bo wiem że fikusy potrafią zgubić kilka liści po zmianie otoczenia.
Bardziej mnie martwią plamy na liściach w górnej części rośliny (jeden liść wygląda coraz gorzej a plamy na początku wyglądały na nim tak samo jak na tym 2gim, który jeszcze nie wygląda tak źle).
Możliwe, że temperatura zrobiła swoje ale z chęcią zasięgnę wiedzy od bardziej doświadczonych :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przelanie i przemarznięcie.

1. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do właściwego podłoża, czyli mieszanki ziemi i perlitu. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce. Żadnych osłonek, do korzeni musi docierać powietrze.

2. Stanowisko powinno być przy oknie w okresie jesienno zimowym. Światło to najważniejszy czynnik w uprawie roślin.

3. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.


Czyli bezwzględnie do przesadzenia.

W takim okresie, kiedy jest zimno nie powinno się kupować roślin tropikalnych. Lepiej poczekać niż potem ryzykować różnymi chorobami...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysiek_12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 gru 2023, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przelanie na pewno nie ale przemarznięcie mi potwierdziłeś więc dziękuję :) Bałem się, że to jakaś choroba grzybowa ale mówisz, że nie?

1. Przesadzenie planuje ale dopiero na wiosnę. Aktualnie doniczka jest w osłonce ale materiałowej co daje możliwość przepływu powietrza.
2. Stanowisko niestety zostanie bo nie mam wyjścia.
3. Wiem ale już taka została podjęta decyzja teraz mogę już tylko dbać.

Powinienem coś zrobić, obciąć jakieś liście? Czy dać jej po prostu więcej czasu na razie żeby się zaklimatyzowała?

Dziękuję za szybką odpowiedź ;)!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nic nie rozumiesz.🤦🤦🤦

Przelanie, bo podłoże produkcyjne nie nadaje się do uprawy roślin, dlatego przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie niezależnie od pory roku. To są rośliny tropikalne, a nie ogrodowe.
W podłożu produkcyjnym bardzo łatwo przelać.
Osłonka też się nie nadaje, bo utrudnia dostęp powietrza do bryły korzeniowej.

Stanowisko, jak napisałem wcześniej.

Jeśli nie postąpisz jak napisałem to roślina wyląduje w końcu w śmietniku, Twój wybór.

Bez światła o wystarczającym natężeniu roślina będzie słabo rosnąć albo w ogóle. To nie są sztuczne kwiatki...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krzysiek_12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 gru 2023, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wszystko już jasne postaram się zrobić wszystko tak jak piszesz ;) dziękuję!

Podpowiedz tylko czy obciąć te dwa chore liście (lub ten jeden w najgorszym stanie) czy zostawić aby roślina sama się ich pozbyła?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”