Żywopłot z żywotnika (Thuja)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
RAFAL1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 paź 2013, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

A to moja propozycja przycięcia thuji Szmaragd na efektowny żywopłot.
Poczekałem aż thuje osiągną ok 2 m. W pierwszym roku przyciąłem gałązki kształtując trzy kule na jednakowej wysokości. Ze względów estetycznych zostawiłem kilak przewodników - w zależności od krzaka.
Obrazek
Obrazek

Na początku obecnego roku pousuwałem pędy zostawiając tylko po jednym przewodniku - zdjęcie z jednym z moich "ptaszków":
Obrazek

Myślę że efekt końcowy będzie widać za jakieś 2 lata.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Ciekawie to wygląda i pewnie będzie jeszcze lepiej, ale ten żywopłot wiele już nie zasłoni :)
Ptaszek cudny ;:oj ;:180
pesti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lut 2016, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Serdecznie

Poszukuję drobnych rad żywopłotowych i mam nadzieję, że może tutaj się uda :)

Chciałbym posadzić kilka żywotników w moim małym ogródku, tak by zasłonić okropny drewniany płot (5,5 x 2m) odgradzający mnie od hałasującego sąsiada.
Nie jest tego dużo, jednakże mam konfuzję związaną z położeniem: rośliny zasadzone byłyby od strony północnej, lekko w kierunku zachodnim, co oznacza, że słońce widziałyby tylko latem po południu.
Dodam jeszcze, że mieszkam w Szkocji, 5km od morza, gdzie klimat jest wilgotny a temperatury umiarkowane. Wiatr wiałby wzdłuż rzędu krzewów.

Czy zatem żywotniki to dobry pomysł? Wyczytałem, że odmiany takie jak Smaragd, Europe Gold, Plicata byłyby najodpowiedniejsze do moich założeń ? a chodzi mi tylko o to, aby przez cały rok było zielono, pomimo ograniczonego nasłonecznienia. A może jakieś Leylandii lub cokolwiek innego lepiej by sie sprawdziło?

Pozdrawiam,
Radek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Żywotny żywopłot w małym ogródku

Post »

Akurat te odmiany potrzebują trochę słońca. W miejsce cieniste bardziej nadaje się żywotnik zachodni Columna.
Rośnie wąskokolumnowo, a jak szybko, to wszystko zależy od miejsca.

Do cienia świetnie nadają się cisy, może rosną trochę wolniej, ale jak mają dobre warunki to dość szybko.
Trzeba je ciąć.

Jeśli płot jest Twój to może bluszcz, który jest zimozielony i szybko rośnie i nie zająłby dużo miejsca.
Na jego tle mógłbyś posadzić np.hosty.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
pesti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lut 2016, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotny żywopłot w małym ogródku

Post »

Dziękuję pięknie za odpowiedź.

To dziwne, bo te odmiany, o których wspomniałem były przedstawione jako nieżądające słońca... A o tej Columnie nie słyszałem wcześniej. Pewnie dlatego, że coś mało popularna na wyspach i jej nie ma w katalogach (wyświetlają mi się tylko strony z Niemiec). Ale poszukam jeszcze.

Te cisy wygładają nieźle. A czy one nie są trochę bardziej rozłożyste? (nie mam dużego ogródka).

Bluszcz odpada, bo nie chcę, aby sąsiadowi gałęzie przechodziły na jego stronę - zresztą chyba i tak przypnę siatkę. no i jednak wolę iglaki :)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Żywotny żywopłot w małym ogródku

Post »

No widzisz ja się kierowałam książką Adama Marosza- Drzewa i krzewy iglaste
i również stroną http://www.zszp.pl/
Ta odmiana, którą podałam to stara odmiana i ona już pewnie nie jest rozmnażana :(

Jednak skoro tak tam szkółki podają, że te żywotniki mogą być w cieniu, to może i tak.
Choć odmiana Europe Gold to do ładnego wybarwienia żółtych igieł na pewno potrzebuje słońca.
Smaragd jest ładny również zimą, bo nie zmienia koloru, pozostaje ładny zielony.

Cisy trzeba by przycinać.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
pesti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 lut 2016, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywotny żywopłot w małym ogródku

Post »

No to Europe Gold odpada, bo ja chce miec zielono (moglem sie domyslic po nazwie).
Cis jednak tez odpada, bo doczytalem, ze zjedzony, jest toksyczny dla ludzi. A po co kusic los, skoro po ogrodku beda co roku dzieciaki biegac. Plicata rowniez, bo to ma miec 2 metry a nie 35 :)

Czyli chyba jednak zostaje Smaragd lub Leylandii i nie ma co kombinowac dalej :) A z przycinaniem nie ma problemu.

Dziekuje.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Żywopłot z tuji Kórnik-szerokość?

Post »

Mam tuję kórnik posadzoną przy płocie. Chciałabym żeby się ładnie zagęściła i pełniła funkcję osłonową. W zeszłym roku ją przycięłam, ale nie zauważyłam, żeby rosła dzięki temu gęściej.. Pytanie czy w tym roku znowu ją przyciąć, bo widzę że tempo wzrostu ma niezłe. Wegetację też już rozpoczęła w tym roku.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Żywopłot z tuji Kórnik-szerokość?

Post »

Haha no właśnie się dziwiłam o co chodzi :)
Tak czy inaczej dziś przycięłam moją tuję Kórnik. Co ciekawe to odmiana wyhodowana w Polsce. U mnie w ogrodzie jest dość podmokła ziemia, a posadziłam ją na południowej stronie ogrodu, więc warunki ma wręcz idealne.
RAFAL1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 paź 2013, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Dziękuję. Może dużo nie zasłoni, ale efekt bardzo fajny. Im starsze thuje tym lepiej będzie to wyglądało. Kule coraz większe i lepiej ukształtowane.
redis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 gru 2019, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów
Kontakt:

Tuje - ilość, wybór, narodzenie, nawadnianie

Post »

Dzień dobry

Mam pytanie, chce zasadzić cała działkę tujami co około 40 cm, wyjdzie ich wiec jakieś 700 sztuk, działka jest po różnicy uprawiać rolnych których już nie ma dwa lata, był groch, ziemniaki itp itd przez wiele lat, moje pytanie brzmi, kupić takie sadzonki 10-15cm tanie i małe i obsadzić wszystko, czy lepiej większe ale kupować to na raty ? Trochę w tym roju trochę w następnym ? Chce osiągnąć żywopłot 180-200cm jedyny plus jaki Mam to taki ze posiadam swoją studnie, mogę zamontować linie kroplujacą i podlewać nawet i codziennie, wiec to jest chyba plus, jak każdy chce duży i szybko wzrost, która tuje kupić ? Mogę tez je zasilać nawozem ale przy tylu sztukach może być ciężko w portfelu. Zastanawiam się czy to się bardzo opłaca czy kupić płot betonowy i mieć spokój tyle ze to wydatek nawet i do 25k wiec jest różnica ....


Proszę pisać poprawnie z zachowaniem polskiej ortografii. Następne posty pisane niechlujnie będą usuwane.Karo
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Tuje - ilość, wybór, narodzenie, nawadnianie

Post »

Płot betonowy czy tuje? Tujami nigdy nie osiągniesz takiej ściany szczelnej jak beton no chyba że poczekasz ze 20 lat (pod warunkiem dbania o niego, a jak czytam to raczej ma na to szanse :) ). A poza tym tuje nie tak dawno się kojarzyły z roślinami cmentarnymi. Istnieją też inne iglaste (jałowce, sosny, cyprysiki). Zależy ile miejsca chcesz poświęcić na żywopłot i jaką ma mieć w przybliżeniu wysokość. Odnośnie sadzenia jakiejkolwiek rośliny trzeba się kierować kryteriami: jaka gleba, nasłonecznienie, zanieczyszczenie powietrza. Nawozi się od roku po posadzeniu, w roku sadzenia raczej się nie nawozi.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Re: Żywopłot z żywotnika (Thuja)

Post »

Naprawdę muszą być tuje? Jeśli nawet to gęstość sadzenia zależy od odmiany, jednak 40cm to za gęsto dla jakiejkolwiek. Może Cyprysik Lawsona? Aby było podlewanie i słońce, sadzić co 2-3m, szybko rośnie. Jedyny "tujowaty" który jako tako wygląda. Betonowy płot to tragedia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”