Żywopłot z żywotnika (Thuja)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DarRoman
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 11 maja 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mytarka/podkarpacie
Kontakt:

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Witam. Nie wiem czy obrałem dobry wątek :heja

Sadzę, a raczej mam zamiar posadzić żywopłot z thui szmaragd. Mam w związku z tym kilka pytań.
- co ile je sadzić, aby żywopłot był gęsty?
- będą rosły na miejscu po modrzewiach, a od pana w szkółce słyszałem, że modrzew sieje spustoszenie w ziemi, w której rośnie i przed posadzeniem po nim czegokolwiek należy ziemię "podsilić"... czym?
- czy lepiej sadzić teraz na jesieni, czy wstrzymać się do wiosny?
- jak głęboko kopać pod thuję?
- kiedy nawozić nowo posadzoną?
Z góry dzięki za odpowiedzi ;:173
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

1. Mniej więcej co 75 cm. Albo i 85 cm jak zamierzasz nawalić nawozów i ciąć po bokach to będą bujać. Za gesto nie, to nie świeczki na torcie.
2.Nawal zwykłego piachu z wierzchu żadnym tam cudów torfów ani czarnoziemów podrabianych. Albo zwyczajnie posadź w to bez babrania się ma to płytki system korzeniowy.
3.Jak chcesz. Jedni preferują wiosenny termin inny jesienny, ale to do zimy musi się przyjąć takze sadź już na teraz, a w sumie to na wczoraj jak kopane z gruntu jak z donicy to można na okrągły rok sadzić.
4.Zobaczysz korzenie tego to będziesz więdział ot szpadlem trochę ruszyć.
5. Jak się przyjmie . I to do 15 sierpnia tylko.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
s_stec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 mar 2014, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

robertP2 pisze:1. Mniej więcej co 75 cm. Albo i 85 cm jak zamierzasz nawalić nawozów i ciąć po bokach to będą bujać. Za gesto nie, to nie świeczki na torcie.
2.Nawal zwykłego piachu z wierzchu żadnym tam cudów torfów ani czarnoziemów podrabianych. Albo zwyczajnie posadź w to bez babrania się ma to płytki system korzeniowy.
3.Jak chcesz. Jedni preferują wiosenny termin inny jesienny, ale to do zimy musi się przyjąć takze sadź już na teraz, a w sumie to na wczoraj jak kopane z gruntu jak z donicy to można na okrągły rok sadzić.
4.Zobaczysz korzenie tego to będziesz więdział ot szpadlem trochę ruszyć.
5. Jak się przyjmie . I to do 15 sierpnia tylko.
Nasza działka akurat jest tak niefortunnie położona, że było praktycznie zero prywatności. Doskonale więc rozumiem osoby, które sadzą na potęgę, aby się trochę osłonić. Akurat my wybraliśmy żywotniki zachodnie. Byliśmy w szkółce końca, tam nam takie rozwiązanie doradzono. Co do efektu, ja jestem zadowolona, choć drzewek trzeba było sporo posadzić.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Najlepsze są Szmaragdy, bo nie trzeba ciąć, ale rosną wolno. Jeżeli ktoś chce szybko mieć wysoki żywopłot, aby odseparować się od ciekawskich polecam Brabant-rośnie ekspresowo i cięcie wcale nie jest takie uciążliwe.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Cięcie jednak z biegiem lat może być uciążliwe i brak chęci spowoduje, że żywopłot będzie marny i rzucał się w oczy. Przejeżdżam obok ściany brabantowej systematycznie ciętej od lat miód malina, a niedaleko dalej rosną zaniedbane niecięte brabanty, stoi i straszy
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

No niestety jak się zacznie ciąć to przestać nie można już ;:306 Mój żywopłot z brabantów urósł na ok 3 metry i jest gesty po kilku latach, a ten ze szmaragdów rośnie i rośnie i jeszcze szczeliny pomiędzy się nie zrosły, wiec nie osłania tak dobrze. Jest jednak ładniejszy, bo nie ma szyszek.
MiM2504
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 26 lis 2015, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Ja też jestem bardziej przychylna ku Brabantom :) Jednak Szmaragdy rosną jak stożki do góry, a nie o to chodzi przy żywopłocie :)
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Oto moje szmaragdy zaraz po posadzeniu, aby zamaskować brzydki mur sąsiada.

Obrazek

Te same szmaragdy po trzech latach- ładnie podrosły. Fotka trochę kiepsko eksponująca te thuje, ale widać jak ładnie podskoczyły.

Obrazek
AnnaDar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 gru 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Witam wszystkich.
Będę sądzić na działce nad morzem tuje, planuję posadzić Szmaragdy na przemian z czymś innym kolorystycznie, prawdopodobnie ze złotymi.
Myślałam wcześniej nad cyprysikami lawsona ale odradzono mi ze względu na to,że nie lubią wiatru a tam wieje dość mocno...
ale do czego dążę.....chciałam zapytać co ile sadzić te tuje aby nie tworzyły zwartego żywopłotu, tylko żeby były osobnymi drzewkami, jednak bez dziur, mają osłaniać ale nie mają tworzyć jednolitej ściany 80cm wystarczy?
A może metr?Boję się posadzić za szeroko żeby nie mieć dziur bo jednak mają osłonić od sąsiadów.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Możesz dać w granicach 85-90. Dużo potem zależy od zabiegów czy nawozimy i ile czy lejemy wodę czy są samoobsługowe/ jak się już przyjmą . Czy tniesz czy nie.
Jako drugą możesz dać thuję sunkist. To taki żółty smaragd . Niekoniecznie też możesz posadzić na przemian. Można 4 zielone i jedna żółta etc.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
AnnaDar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 gru 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Ogólnie tuje będą rosły na działce nad morzem, więc nie będziemy tam cały czas aczkolwiek dość często i przez cały rok, a znając mojego męża będzie nawoził itp.
Przycinać bym nie chciała, szmaragdy same w sobie mają ładny stożkowy kształt i taki chciałabym zachować i nie tworzyć ściany jednolitej.
Podobają mi się właśnie na przemian pojedynczo....myślałam nad złotym Jantarem, z tego co się dowiedziałam to jest właśnie odmiana Szmaragda i rośnie podobnie.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Jantara na żywo nie widziałem, bo zmienia się trend sadzenia :D ale wygrzebałem ze szpargałów forum

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3&start=14
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
AnnaDar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 gru 2015, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka Thuja na żywopłot

Post »

Widziałam to, właśnie patrzyłam też w internecie i prezentuje się ładnie.

Jutro albo pojutrze jadę do niedalekiej szkółki zobaczyć co mają.
Szmaragdy mają na pewno, Jantarów chyba nie, ale jestem w razie czego w kontakcie z babką, która ma i Szmaragdy i Jantary w dobrej cenie,
jednak dość daleko i albo wysyłka albo wyjazd 200 km mnie czeka.

Niestety w okolicy u mnie jest bardzo drogo, nieraz 3 razy drożej niż w innych rejonach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”