Ostrokrzew kolczasty ( Ilex aquifolium )

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostrokrzew

Post »

Rozmnażałam ostrokrzew, ale w letnie porze,jak zwykle pod słoik w lekko cienistym miejscu.
Halina
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew

Post »

O to i ja muszę spróbować z ukorzenianiem. W tym roku rozmnażałem z nasion i mam teraz 3 mikro roślinki. Jestem ciekawy jakie owoce będą miały jeśli oczywiście wyrosną z nich osobniki żeńskie. Nasiona zebrałem z odmiany 'Golden Girl'.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostrokrzew

Post »

Zaciekawiłeś mnie tymi maluchami z nasion-a kiedy wysiewałeś?
Halina
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew

Post »

Mniej więcej o tej porze, rozgniotłem kilka nasion wysiałem nasiona i wysiałem w cienistym miejscu na rabacie, lekko przyprószyłem drobną korą, na wiosnę kilka nasion wzeszło i pod koniec lata przepikowałem do doniczek niestety doniczki postawiłem na słońcu i siewki mi spaliło (całkiem sczerniały) kilka padło ,kilka odrosło jedna jest jeszcze niepewna. W tym roku chce przechować nasiona w lodówce (by miały stratyfikację) i wysieje na wiosnę. :wink:
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostrokrzew

Post »

To może zbierz je na wiosnę z krzewu,już będą po stratyfikacji.A maluchy na zdjęciu śliczne.W ubiegłym roku przywiozłam w marcu szczepkę z Irlandii,do zimy siedziała w ziemi-nie rosła,ale było widać,że żyje.Po zimie-była zadołowana i zasypana po uszy,ruszyła i teraz mam taka 10cm sadzonkę.Jakaś taka inna odmiana,listki szarozielone.Martwię się tylko,że teraz,przed zimą, dostała czarne kropki na listkach,może zrzuca na zimę?
Halina
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew

Post »

Hmm dziwna sprawa z tymi kropkami ,u mnie pojawiają siw one zwykle na wiosnę jęli liście przemarzną, wtedy w połowie lata zwykle żołną i opadają.
Nie wiem czy takie mrozy jakie ja mam zwykle zimą to nie za dużo jak dla nasion , po zimie to z owoców zostaje kilka zasuszonym mumii. Dodam ze tylko ostrokrzew Meserwy zimuje u mnie jako tako bez okrycia, o. kolczasty wymarza jeśli nie jest osłonięty. Mam też mieszaniec Ilex x aquipernyi rósł bardzo ładnie do zimy 2011/12 kiedy to zamarzł niemal doszczętnie, wypościł z nasady pnia ale jeszcze kilka lat potrzeba aby powrócił do dawnej świetności (od tamtej pory go okrywam).
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostrokrzew

Post »

Wstyd mi się przyznać,ale choć mam kilka ostrokrzewów i bardzo je lubię,to nigdy się nie przyłożyłam do nauki nazw odmian-może dlatego,że mam dużo różnych roślin.Trzy najstarsze krzewy rozmnożyłam sama,a potem już dokupowałam ze względu na urodę zimozielonych liści i czerwonych owocków-korali,które dzięki osobnikom obu płci,w tym roku się pojawiły.Niezmiennie wypatruję w moim centrum ogrodniczym innych odmian,ale stale to samo co mam;pozostają zakupy przez internet.A tu sadzonka 12 zł, a kurier 20 zł.
Halina
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ostrokrzew

Post »

Piękny ten ostrokrzew , muszę poszukać po sklepach ....a czy z gałązki przysypanej ziemią to by była sadzonka, może jakbym u sąsiadów wypatrzyła to na pewno by przysypali mi kilka gałązek , ale czy warto......
Bożena
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew

Post »

Moim zdaniem nie warto. Ostrokrzew rośnie dość powoli, lepiej wydać te 20-30 zł i mieć od razu większy krzaczek niż czekać 5 lat czy więcej. No i pamiętaj, że aby mieć owoce musisz mieć przynajmniej jeden męski egzemplarz :wink: .
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ostrokrzew

Post »

Czyli kupić od razu 2-3 egzemplarze i będą mieć owoce. Mam całą zimę na poszukiwania w szkółkach....
Bożena
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew

Post »

Ja bym tak zrobił (nie lubię długo czekać na efekty :wink:). W zimie to raczej ciężko znaleźć, bo polskie szkółki b. rzadko same hodują te rośliny. Z reguły na wiosnę przyjeżdża transport z Holandii i wtedy jest największy wybór. Teraz to możne gdzieś trafisz na jakieś resztki które się nie sprzedały. Na wiosnę to i w marketach tupu NOMI ,OBI na pewno kupisz. A teraz to najłatwiej na Allegro.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Ostrokrzew

Post »

Drogi sev, wpadłem ostatnio na podobny pomysł jaki Ty uskuteczniłeś :D
pod kamienicą którą mijam codziennie w drodze do pracy rosną dwa ostrokrzewy, piękne 2-metrowe, wyeksponowane, o dziwo, na wschód. Ale są osłonięte od północy i zachodu, więc ostre wiatry im nie zagrażają a ładnie rosną. Podejrzewam że to jednak osobniki o.kolczastego a nie Meservy. Ale dobra, do rzeczy.

Planuję zebrać kilka owocków. Zakładając że okres przechłodzenia już miały długi, chcę posiać bezpośrednio do doniczek. Czy jakoś skaryfikowałeś te pesteczki (w sensie zadrasnąłeś) dla lepszego kiełkowania? Widzę że trzymasz te siewki w doniczkach - bezpośrednio na dworze, czy zadołowane, czy masz jakąś piwniczkę/komórkę/werandę żeby schować maleństwa przed zimnem? :roll: Ciekaw jestem czy mi wykiełkują na wiosnę :roll:
Kuba
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: Ostrokrzew

Post »

Drogi Kubus :wink: Ja nie skaryfikowałem nasion. Po prostu odgarnąłem korę z wykorowanej rabaty, rozsypałem nasiona i przyprószyłem korą... zauważyłem że na wykorowanych rabatach wszytko świetni się rozsiewa - u mnie np. magnolie, ciemierniki...
Przesadziłem kilka siewek do doniczek i mam je teraz na nieogrzewanym poddaszu.
Powodzenia w siewie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”