Duży pniak

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1005
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Do wyboru dwie metody, które ja zastosowałem do starych owocowych.
1. Obkopanie korzeni przecięcie i wyciągnięcie pniaka, w korzenie które zostały wlany roundup.
2. Ścięcie na równi z ziemia lub niżej, wlanie roundupu i po jakims czasie zasypanie ziemią.
gracia
100p
100p
Posty: 159
Od: 23 sty 2009, o 14:12
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Witam. Ja wykorzystałam ścięte drzewa, lecz pozostawione pniaki w następujący sposób:

Obrazek

jest to obcięty pień orzecha, na nim umieściłam korzeń o ciekawym kształcie. W korzeniu jest gniazdko z sikorkami (sztucznymi). Całość jest wkomponowana w skalniak, a pień po orzechu obrośnięty bluszczem

i jeszcze jeden przykład

Obrazek

uschnięta śliwa, obcięte są zbędne konary, pozostawiony wysoki pień wkomponowany w ażurową altankę stanowiącą miejsce odpoczynku. Na najwyższym konarze jest ozdobny domek a całość obrośnięta powojnikami.


Proszę o wstawianie miniaturek z odnośnikiem do pełnego rozmiaru. Patrz pkt.15 Regulaminu Sekcji. Paweł Woynowski, Moderator
Pozdrawiam Grażyna

Działka - pasja Graci
Zolinka
100p
100p
Posty: 124
Od: 23 sty 2009, o 13:12
Lokalizacja: woj. pomorskie

Post »

Grażynko- dziękuje za fotki!!! ładnie wykorzystałaś swoje uschnięte drzewa. Pozdrawiam
agromadzik
50p
50p
Posty: 77
Od: 25 paź 2008, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

seedkris- fajny pomysł, jeden pniak u nas na działce zalega- juz wiem co zrobimy,
tylko teraz ta grzybnie mozemy wsypać, czy juz na jesieni??
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3780
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Wiosna, to dobry czas.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

A mógłbyś przybliżyć ten sposób hodowli boczniaka. Jak to się robi od strony technicznej tak bardziej szczegółowo i gdzie ew. można zakupić grzybnię.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3780
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Grzybnię można zakupić w sieci. Mo.zna też postarać się o dziką z natury ( często na topoli). Zaszczepić można grzybnią ziarnistą lub użyć specjalnych kołeczków (grzybnia na drewnianych kołeczkach). Wiertarka i wiertło fi 10mm. Wiercimy na głębokość taką jaka jest długość kołeczków. Następnie wpychamy kołeczki w otwory Tak aby cale się schowały, lub nieco głębiej. Pozostały otwór zatykamy np. maścią do ran lub do szczepienia, lub rozgrzanym woskiem, lub stopioną świecą. Jeśli to nie jest cale drzewo a tylko pień to można wiercić pionowo w dól i niczym nie zasmarowywać tylko cały pień nakryć folią i przysypać ziemią. Chodzi o to aby grzybnia nie wyschła i aby wzrastało stężenie CO2 pod tą folią. Temperatury wiosenne są ok. Problem może być latem jak przyjdą upały. Plonowanie w tym samym roku jesienią do zimy. Boczniak ostrygowaty rozkłada drewno drzew liściastych (chętnie drewno miękkie). Ja oprawiałem boczniaka na trocinach liściastych, na bobinkach, na makulaturze, na kartonach i pociętych gałęziach z sadu. Jeśli mamy drewno twarde np. dąb czy buk, to lepszy będzie twardziak schi-take. Na drewno bardzo miękkie np. wierzba - płomiennikca zimowa dawniej zimówka aksamitnotrzonowa.
Życzę smacznego!
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
rutek46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2009, o 18:47

stary pniak

Post »

witam czy ma ktoś jakieś pomysły jak wykożystać (ładnie wkomponować)stary okorowany 1,5m pień?Może ktoś ma takie aranżacje w ogrodzie prosiłbym o zdjęcia.
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: stary pniak

Post »

Ja zrobiłem tak


Obrazek
Pozdrawiam ,Piotr.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jaroZONE
50p
50p
Posty: 91
Od: 3 lut 2010, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stary pniak

Post »

Najpopularniejszy sposób to wydrążyć w środku otwór i późnej wsadzić roślinę :wink:
Mój Romantyczny Ogród: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=52&t=35274" onclick="window.open(this.href);return false;

"Nie pozwól aby twoje marzenia zarosły chwastami".
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: stary pniak

Post »

Ten pomysł ,który masz od Jaro na pierwszym foto, miałem . Nie dopracowałem do końca. Trzeba długim wiertłem na skos od dołu odpływ zrobić. Ja wpierw nie miałem. Po ulewie część roślin wypłynęła , część się utopiła. Potem wywierciłem odpływ za wysoko i za grubym wiertłem (10) . Wypływało z odpływu błoto. Paskudnie wygladało.Generalnie zarzuciłem pomysł , bo dobry był tylko do pierwszych deszczy.A natyrać się ,żeby zrobić wrażenie na weekend , to jakoś mnie nie kręci. Może ktoś ma metodę na ładny wygląd na dłużej , ja jej nie poznałem.Natomiast ozdoba ogrodu z ostatniego zdjęcia (twarz ze zmutowanymi dłońmi wyrastającymi z kącików ust) ,łatwo zrobić , nie psuje się i nie ma co ukrywać -szokuje.Oczy można zrobić z żarówek , w nocy też może szokować :wink: Pozdrawiam ,Piotr
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
rutek46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2009, o 18:47

Re: stary pniak

Post »

dzięki bardzo ciekawe rozwiązania tylko czy takie rośliny posadzone w pniu nie przemarzną w zimę jak rośliny w donicach?

i jeśli chodzi o statnie zdjęcie (ludek) to z czego można zrobić nos ręce i usta żeby nie zniszczyły tego warunki atmosferyczne?
Awatar użytkownika
jaroZONE
50p
50p
Posty: 91
Od: 3 lut 2010, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stary pniak

Post »

"...Pomysłów na wydrążenie pnia jest wiele.
Można tu wykorzystać siekierę ,młotek i dłutko oraz wiertarkę .
Znaczniej łatwiej jest wydrążyć pień przez wypalanie .Do naciętego ,spulchnionego wnętrza pnia wlewamy kilka kropel denaturatu ,nafty lub innego środka łatwopalnego ,koniecznie kontrolując równomierność żarzenia się miazgi drzewnej .Pień wypalamy z obu stron ,usuwając co jakiś czas nadmiar popiołu .Zwęglony środek pnia impregunuje jego ścianki i niszczy bakterie .W celu zwiększenia trwałości ,donice można pomalować lub zabezpieczyć pokostem .Na dnie donicy umieszczamy kilka kamieni, które zapobiegać będą wypłukiwania ziemi ,a następnie wypełniamy ją ziemią zmieszaną z torfem .
Cechą charakterystyczna takich pojemników na kwiaty jest ich zdolność zachowania wilgoci i możliwość odpływu nadmiaru wody.Pniak z kwiatami można wkopać w ziemie..."
"...Sadzimy w nich niezbyt wysokie kwiaty :bratki , nasturcje ,aksamitki,pelargonie itp.
Wykonanie piankowych donic nie wymaga żadnych inwestycji...."

fragment tekstu z czasopisma: Działkowiec nr 1 1998r

Usta i inne elementy twarzy leśnego stworka, można zrobić z gipsu a potem zabezpieczyć np żywicą
Mój Romantyczny Ogród: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=52&t=35274" onclick="window.open(this.href);return false;

"Nie pozwól aby twoje marzenia zarosły chwastami".
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”