Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, a czym podlewasz? W jakim podłożu rośnie?
mefd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 kwie 2021, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

siedzi w torfie zmieszanym z perlitem, podlewany przegotowaną i odstaną wodą w temp. pokojowej
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obawiam się, że przyczyną niedzbankowania jest podlewanie wodą z kranu. Wszystkie rośliny owadożerne powinny być podlewane wodą destylowaną/demineralizowaną bądź też deszczówką. Ważny jest też okres między którymi go podlewasz. Dzbanecznik ten potrzebuje wilgotnego podłoża. Przesuszanie ziemi, a następnie podlewanie tak jak to się robi w przypadku innych roślin domowych u dzbanecznika niekoniecznie zda egzamin. Tak więc uważam, że zbyt mało wody i za mało światła mogą być przyczyną niedzbankowania. Jak masz możliwość to wynieś go ma zewnątrz, jak już temperatury się w miarę ustabilizują. Mój najchętniej dzbankował na świeżym powietrzu. :D
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dzbanecznik plamy na liściach

Post »

Witam, prosze o pomoc w zidentyfikowaniu na liściach dzbanecznika pojawiły sie plamy i nie wiem co może taki problem wywoływać również takie plamy występują na dzbankach proszę o pomoc. Zdjęcia w linkach poniżej
https://zapodaj.net/aa8e1f4b8d5c9.jpg.html
https://zapodaj.net/d63664f5f5efa.jpg.html
https://zapodaj.net/0f0a6daabce2c.jpg.html
Awatar użytkownika
MonkaD
50p
50p
Posty: 85
Od: 22 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich. Mój mały dzbanecznik miał się bardzo dobrze rosnąc w badziewnej ziemi produkcyjnej. Postanowiłam dogodzić mu i go przesadzić. Efekty są widoczne na zdjęciu. Czy to błędy w pielęgnacji, czy może jakieś choróbsko ? Proszę o diagnozę...
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za długo trzymałeś w produkcyjnym podłożu. Nawet jeśli wydaje się, że z rośliną jest wszystko w porządku, to nie wszystko widać od razu. Dwa, podczas przesadzania mogłeś uszkodzić korzenie i mogła się wdać infekcja.
Trzy, doniczka powinna stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze. Jak wsadzisz doniczkę do ciasnej osłonki to podłoże dłużej przesycha.
Cztery, każde przesadzenie to stres dla rośliny.
Pięć, Dzbaneczniki nie są łatwymi w uprawie.

Odetnij chore liście i zapewnij jasne i ciepłe stanowisko oraz daj pod lampę. Roślina musi odchorować, ale zawsze można to zminimalizować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
MonkaD
50p
50p
Posty: 85
Od: 22 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Asiulaa1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 mar 2024, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,

kupiłam na targach roślin dzbanecznik z gatunku Gaya. W dzbankach nie ma wody. Nie doczytałam się nigdzie, czy wlewać wody do dzbanków czy też nie.
W kupionym dzbaneczniku nie było bowiem ani trochę wody w środku.

Proszę o radę :):)




olka514 pisze: 14 lip 2014, o 22:26 Obecność cieczy w dzbankach zależy głównie od gatunku rośliny. Są dzbaneczniki, które mają w dzbankach mniej cieczy, są takie, które mają jej więcej, ale są także takie, które nie mają jej wcale.
Więc jeśli dzbanecznik wygląda na zdrową roślinę, to brakiem cieczy w dzbankach nie trzeba się przejmować.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli :)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”