Dzbanecznik (Nepenthes)- pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
matsta19
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 1 sie 2012, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik

Post »

Witam! Mam taki problem z dzbanecznikiem, że wpierw pousychały mu dzbanki a teraz usychają listki. Pare uschniętych mu odciałem. Dzbanecznik wisi przy wschodnim oknie, jest podlewany, ma ziemię do storczyków.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Niestety mama podlała go nawozem... Czy to może być przyczyną? Co z nim zrobić?

Za duże wstawiłeś zdjęcia. W przypadku wstawiania z Fotosika, wybieramy opcję "500px". Poprawiłem.
norbert76
Awatar użytkownika
olka514
200p
200p
Posty: 230
Od: 22 lut 2011, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dzbanecznik

Post »

Po pierwsze: podłoże dla storczyków niekoniecznie jest dobre dla dzbaneczników. Ma ono za wysokie pH i prawdopodobnie zawiera jakieś nawozy, które dla roślin owadożernych są zabójcze. Przyczyną jak najbardziej może być podlanie dzbanecznika nawozem - żadnych roślin owadożernych nie należy nim traktować.
Najlepiej jak najszybciej roślinkę przesadzić w kwaśny torf z dodatkiem perlitu, piasku, drobnego żwirku i ewentualnie mchu.
Podlewać wodą destylowaną, lub deszczówką, zapewnić roślinie wyższą wilgotność np. umieszczając ją na podstawku wypełnionym żwirkiem i zalanym wodą tak, aby roślina w tej wodzie nie stała.
Myślę, że dzbanuszkowi uda się jeszcze pomóc, tym bardziej że pora roku jak najbardziej będzie sprzyjała rozwijaniu się rośliny.

Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w hodowli :)
*owadożerne i spółka
pozdrawiam - Ola
Nowosc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 lip 2014, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Drodzy Forumowicze!

Od blisko dwóch lat mam własnego dzbanecznika. Niestety zauważyłem ostatnio, że mimo bardzo dużej ilości dzbanów, nie posiadają one cieczy trawiennej (na początku z pewnością miały). Czy znacie przyczynę tego i możliwy sposób zapobiegania?

Z góry dziękuję!
Nowość
Awatar użytkownika
olka514
200p
200p
Posty: 230
Od: 22 lut 2011, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obecność cieczy w dzbankach zależy głównie od gatunku rośliny. Są dzbaneczniki, które mają w dzbankach mniej cieczy, są takie, które mają jej więcej, ale są także takie, które nie mają jej wcale.
Więc jeśli dzbanecznik wygląda na zdrową roślinę, to brakiem cieczy w dzbankach nie trzeba się przejmować.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli :)
*owadożerne i spółka
pozdrawiam - Ola
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To moj wczoraj upolowany
Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dorotko!
Wyjątkowo dorodny okaz.
Ciekawa jestem jak będzie się sprawować. Zupełnie nie mam doświadczenia w jego uprawie, jeśli chodzi o inne owadożery - również. Dlatego z przyjemnością pokibicuję Twojemu. Czy one muszą mieć bardzo wilgotne powietrze?
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Iwonko dopiero czytam czego moje cudo potrzebuje.To drugi owadozer jaki mam pierwszy to mucholowka i mam ja juz ponad lata i rosnie bez problemu.Podlewam ja deszczowka .
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Naprawę piękny okaz :) gratuluję zdobyczy !

Pochwale się przy okazji moimi dzbanecznikami. Dopiero zaczynamy ( z chłopakiem mamy je od około miesiąca ) więc proszę o ocenę ich stanu oraz odmiany :)
Podejrzewam iż jest to ventrata i...... nie wiem co ;:124
Niestety Ventrata kupiona z uszkodzonymi listkami. Żaden jeszcze nie wypuścił dzbanka ;:145

https://imagizer.imageshack.us/v2/768xq ... gCzw0D.jpg
https://imagizer.imageshack.us/v2/768xq ... 4ctXRy.jpg

Obecnie są doświetlane odpowiednią żarówka, stoją w podstawce z keramzytem (oczywiście nie bezpośrednio ) podlewane destylowana wodą. Mają temperature 19 -21°C i wilgotność 60-90%.

Pozdrawiam : :D
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
Awatar użytkownika
doromichu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4019
Od: 12 mar 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: United Kingdom.Cheshire

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hejka a ta ziemi w doniczce to co to jest?Wyglada jak podloze dla storczykow.
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mają ja tylko u góry bo niestety miały ubytki z ziemi. Zalatwiam mech wiec będzie zmiana :)

---5 sty 2015, o 22:02---
Dwa nowe liście Ventraty rosną czarne. Co może być przyczyną?
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W miarę aktualnie :

Rebecca Soper
Obrazek
Obrazek
Ventrata (puszcza zdrowego listka ;:138 )
Obrazek


Cała ekipa :)
Obrazek

Pod koniec tygodnia będę siać :heja d. Capensis, d.spatulata I d. pulchella x nitidula .
Oraz dołączy cefalotus :)
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
alizen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 mar 2015, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dzbanecznik

Post »

Witam. na początku Listopada kupiłem dzbanecznik (Nepenthes), po jakiś 2 tygodniach bliżej grudnia zaczął tracić dzbanki ale czytałem że to normalne u nich. Na czas zimy zrobiłem roślince małe terrarium jakby żeby mogła utrzymywać wilgotność bo wiadomo że grzejniki wysuszają powietrze co było według mnie bardzo dobre bo roślina ładnie rośnie ma ładny zielony kolor lecz dzbanków dalej brakuje. Nie wiem co robić żeby wypuściła dzbanki. Okno mam na stronę wschodnią także trochę słońca ma oczywiście nie za dużo żeby nie spaliło liści. Dzbanecznik zraszam wodą 3-4 razy dziennie (liście) i a podłoże jak wyschnie to też podlewam wodą tak żeby korzenie też nie zgniły. Do podlewania używam tylko wody destylowanej. Na dniach planuje roślinkę przesadzić do większej doniczki. I mam pytanie co zrobić żeby moje maleństwo wypuściło dzbanki ? Czy mogę użyć trochę nawozu do storczyków (1/8 tego co zalecają do podlewania storczyków) żeby nie wypaliło korzeni i czy przyciąć trochę roślinę i w jaki sposób jak tak? Z góry dziękuję i pozdrawiam oraz proszę o wyrozumiałość bo jestem dopiero początkujący ;)

Obrazek
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Dzbanecznik - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hej, nie dodawaj żadnego nawozu :!: spali korzenie. Nie podcinaj korzeni. Przesadź do doniczki z torfem kwaśnym (najlepiej ze sprawdzonego źródła ). Zacznie dzbankować jak się zaaklimatyzuje i będzie wiosna. ;:3 Ten keramzyt możesz położyć naokoło roślinki. Ale Ventrata która posiadasz może rosnąć na parapecie. :)

Pozdrawiam :wit
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”