Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Jeśli faktycznie korzenie były w tak złym stanie, to jak już roślina będzie w lepszym stanie polecam rozważyć jakiś stymulator korzeni, żeby przyspieszyć jej regenerację.
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A to liście Draceny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Raczej nie jest to poparzenie słoneczne, ani grzyb.
Jaśniejsze przebarwienia faktycznie mogą wskazywać na niedobory składników odżywczych, oczywiście jeśli wyeliminować szkodniki.
Zdjęcie nr 5, plama z żółtą obwódką mogłaby wskazywać na grzyba, ale nie jest to sztywną regułą. Ta plama wg mnie jest uszkodzeniem mechanicznym powstałym podczas rozwijania się liścia, które z czasem się powiększyło i zabliźniło.

Jeśli chodzi o niedobory składników mineralnych, jakiego używasz nawozu? Tak, jak pisałem mineralnego do roślin zielonych co drugie podlewanie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję Ci bardzo Norbercie za odpowiedź. No więc mam taki nawóz, od biedy nada się? Wcześniej stosowałam tylko biohumus.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak ten nawóz jak najbardziej będzie w porządku. Biohumus jest po prostu zbyt słabym nawozem, jako podstawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aneczka1992
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 maja 2020, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witam. Od około półtora roku jestem posiadaczka draceny. W marcu przesadziłam ją do większej doniczki. I do tej pory wszystko było ok. Ziemia do dracen zmieszana ze żwirem. Na dni doniczki keramzyt. Stanowisko pomiędzy 2 oknami południowo-wschodnimi. Podlewałam raz naokoło półtorej tygodnia z nawozem do dracen. Niestety w przeciągu ostatniego tygodnia straciła bardzo wiele liści. Czy to może być przelanie?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Najprawdopodobniej to od nadmiaru wody (jeśli wyeliminować obecność szkodników). Pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża przed kolejnym podlaniem? Nie była narażona w tym czasie na przeciągi, niską temperaturę?
Inna sprawa, dałbym ją bliżej okna, ustawił bym naprzeciwko niego w odległości gdzieś około metra.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aneczka1992
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 maja 2020, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Wierzchnia warstwa jest właśnie zawsze sucha. Szkodników żadnych nie zauważyłam. Mogłyby być to przeciągi bo zaczęło się ciepło robić i otwieram wszystkie okna w domu. Wyciągnęłam go z doniczki. Ziemia nie za mokra nie za sucha. Zmienię mu stanowisko. Jeszcze jakieś porady jak go ratować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Odetnij wszystkie chore liście i na razie pozostaw pod obserwacją. Jeśli zapewnisz w miarę stałe warunki uprawy, bez narażania na niższe temperatury, to powinna dojść do siebie w przeciągu paru tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, czy moją Dracenę mogę przesadzić do zwykłej w kształcie doniczki(szara), czy lepiej do wysokiej i wąskiej, czyli tzw. palmówki(biała)? Obie ceramiczne.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Do zwykłej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Dracena z odzysku level hard, proszę o pomoc. Była przez kogoś ukorzeniania w wodzie, nieskutecznie, bo w wodzie zalęgły się jakieś czarne robale. Wyjęta z wody stała luzem przez dwa tygodnie.
Dzisiaj trafiła do mnie, dolna część pnia była ciemnobrązowa -pień zaczął podgniwać, przy odcinaniu uszkodzonej części okazało się, że po kora są przezroczyste robaki, jakby ziemiórkopodobne.
Udało mi się dociąć do zdrowego pnia (niestety nie mam jak zrobić zdjęcia, pień o średnicy 2,5 cm) i teraz mam wątpliwość - czy już wsadzić do wody i wymieniać ją co dwa dni i czekać, czy dać jej jeszcze przeschnąć i poobserwować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Od razu do wody. Możesz dodać do niej kawałek węgla.
Możesz też zrobić oprysk Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”