Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pestka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1809
Od: 1 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

Moje już się rozwinęły

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

Moja juka też zakwitła, ale nie spodziewałam się aż tak zmasowanego ataku robactwa! Oprócz mszyc siedzi na niej pełno much (niedaleko sąsiad ma kurnik i kacznik) i inne niezidentyfikowane dotąd przeze mnie owady.

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

pestka ładne są, bardzo mi się podobają takie odmiany juki, które mają kwiatostany nieco niższe, gęste i kwiaty rozwijają już nad czubkami liści.Moja jest wysoka z rzadkimi wiechami na czubach.Po kwitnieniu oddam sąsiadce, bo jej się podoba.

Myślę, że słabe kwitnienie to niekoniecznie efekt nawożenia. Kiedyś też takie miałam, rosło toto wielkie, niczym nie nawożone, liście w połowie się załamywały (sterczały tylko młode) odrostów cała masa, kwiatostanów niewiele, a w niektóre lata wcale nie kwitły.Jest to chyba taka trochę zdziczała forma, że się tak wyrażę.Jak je wykopywałam, to myślałam, że nigdy się tych potworów nie pozbędę, korzenie jak przedramię i odrastały z najmniejszego kawałeczka.
Teraz mam inną, odrostów ma mało, liście sztywne, kwitnie co roku, no ale kwiatostan nie taki jak bym chciała.
Niby wszystkie to juka karolińska, ale są różnice między nimi.Pamiętam, że te słabo kwitnące prawie wcale nie miały włosków na brzegach liści i kolor bardziej zielony z niewielkim nalotem woskowym.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

Moje juki były w różnych miejscach ogrodu dopiero zgrupowane w zasadowej glebie i w miejscu 100% słonecznym spowodowało że kwitną co roku.
Norma to 30 kwiatów - niestety mieczyki obok się spóźniają i nie będzie biało czerwono ;:185

Obrazek
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

Pierwszy kwiat już kwitnie i ma 2 metry.
Obrazek
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2337
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

U sąsiada:

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
cofina
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

Cudny jukowy las ;:138
Moja w tym roku zakwitła po raz pierwszy

Obrazek
Pozdrawiam
Ania
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

Moja:

Obrazek
Pozdrawiam, Marta.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

Czy teraz po kwitnieniu można jukę( niezbyt rozrośniętą) przesadzić, czy czekać do wiosny?
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

Ja bym przesadziła , zdazy się zadomowić i na wiosnę zakwitnie

Moja rośnie w kwasnej ziemi przykryta korą - kwitnie co roku , od 4 lat niczym nie nawożona, 14 kwiatostanów

Obrazek
Pozdrawiam. Ewa
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

juka -jak zrobić z niej użytek i ładną kompozycję w ogrodzie.

Post »

Nie znalazłam tematu odpowiedniego do mojego pytania,więc zakładam nowy wątek.
Szukam inspiracji na wykorzystanie juki w ogrodzie.
Mam mn?stwo juki,przynajmniej 4 spore skupiska. W każdym jest mn?stwo nowych roślin i odrost?w. W tym roku naszło mnie na reorganizację grządki. Chcę to wykopać,ale powiiem szczerze -nie do końca wiem jak się za to zabrać.
Jak wykopać i rozdzielić kępy już trochę wiem po przeglądnięciu wątków,ale jak zagospodarować coś ładnego z jej użyciem.. nie wiem totalnie.
Teoretycznie mam trochę wolnego miejsca,ale ten typ rośliny mi nigdzie nie pasuje...
Szukam pomysłu,więc jeśli możecie pokazać swoje juki i aranżacje z ich udziałem to będę wdzięczna :)

Przejrzałam wątek już wcześniej i widzę parę interesujących pomysłow. I tu mam kilka pytań -w tych kompozycjach skalno-żwirkowych co macie pod spodem?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Jak masz ładne kępy, dobrze rosną, kwitną i podobają się, to zostaw w spokoju i ciesz się nimi :) Niezbyt lubią rozsadzanie.Ja odkąd wykopałam pewien nieciekawy, ale inwazyjny typ, co to ani pięknie kwitła, ani wygladała (wysoki 2 metrowy, gruby badyl z kilkoma kwiatkami, które szybko przekwitły) nie mogę się dochować ładnej juki i podziwiam w innych ogrodach.Podobają mi się takie niższe o gęstych kwiatostanach, sprawiłam sobie, w tym roku pierwszy raz zakwitła, a mam ją chyba z 5 lat.
Pod żwirek nic nie trzeba dawać, grunt to przepuszczalna, lekka ziemia.Juka należy do grupy roślin soliterowych, sadzi się pojedynczo, lub w niedużej grupie, pomiędzy niskimi roślinami np. niskimi trawkami.
Nigdzie Ci nie pasuje, bo to szczególny typ rośliny, raczej do założeń formalnych.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Niby tak, ale rosną mi na grządce którą szykuję pod warzywka. Wsadziliśmy je tam tymczasowo, przy likwidacji poprzedniej działki, teraz wszystko wykopujemy. I jak inne rośliny znajdują miejsce tak z tą juką nie wiem co zrobić. Owszem jest ładna, ładnie kwitnie, to chyba ta odmiana srebrzysta.

Pytam co dawać, bo widzę że wielu pisze o kwaśnej ziemi. Zastanawiałam się więc czy nie kupić jakiegoś torfu itd i nie podsypać.

Faktycznie najładniej wygląda sama na specjalnie zagospodarowanej dla niej grządce ( niektóre wasze kompozycje zapierają dech w piersiach!) , ale widziałam też parę kompozycji w normalnym ogrodzie. Jednak sama nie umiem nic odtworzyć.
Zastanawiam się trochę czy wstawienie juki między iglaki i zrobienie takiego "kącika leśnego" byłoby dobrym pomysłem? Ma ktoś doświadczenie jak juka będzie rosła np w towarzystwie cisów itd?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”