Woda w oczku - nasze doświadczenia

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
boldys12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lis 2012, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Woda w stawie problemy

Post »

Witam!
Ja też w temacie kłopoty z wodą w stawie> Otóż mam mały stawek 60m kw od trzech lat. Woda w nim jest czysta przejrzysta mam ze 40 róznych rybek , Funkcjonuje więc bardzo fajnie. Postanowiłem więc w tym roku w pażdzierniku powiększyc go o nastepne 80 mkw ale w taki sposób ze nie łączyłem nowego ze starym pozostawiajac wąską groblę którą miałem zamiar zlikwidowac gdy woda w nowym stawie wyklaruje się. I jakie jest moje zdziwienie ze już prawie 2 miesiace po kopaniu a wnowym stawku wciaz jest rdzawo- czerwonawa woda w starym stawie jest nadal czysta i przezroczysta. MUszę dodac że przy kopaniu przerwaliśmy dren z którego mocno leciała woda, Teraz przypływ też jest dośc duzy tak ze małą przkopą odpływa ona do duzego rowu. Do nowego stawu wpada także przykopą woda złąk i ta woda też jest przjrzysta.! Ta odpływająca jest już taka jakby lekko pomieszana z mlekiem ( co w stawie daje efekt rdzawego koloru) Cała odpływowa Przykopa jest jakby ze rdzy. Robiłem pH i wyszło w starym 6.5 a w nowym 5.7 wię raczej prawidłowo. Co myślicie , czy z wiosna kiedy ruszy wegetacja woda w nowym stawie wróci do normy? czy może to wina tego drenu który wpada do stawku i ciągle przynosi wode z e związkami zelaza i manganu?
Awatar użytkownika
tragopan
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 27 maja 2006, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Aleksandria
Kontakt:

Re: Kłopoty z wodą w stawie

Post »

Ja zauważyłem, że w naturze oczka jak są w środowisku kwaśnym, torfowym,to woda jest czysta i klarowna. Jeszcze jedno, jak oczko jest płytkie to jest większe prawdopodobieństwo występowania glonów. Nie wiem czy w oczkach wodnych by się sprawdziło. Ja do akwarium dodawałem liście i gałązki wierzby i olchy, i woda robiła się klarowna.
tragopan to ja
Rania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 sty 2013, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: bardzo mętna woda a ryby

Post »

Poczytaj o tych środkach, może któryś z nich lub podobne zdały by egzamin ( napowietrzacz dodatkowo to też bardzo dobry pomysł)
http://oczkawodne.net/313,pl_soll-teichfit.html
http://oczkawodne.net/309,pl_aquaactiv- ... 00-ml.html
http://oczkawodne.net/319,pl_soll-dr.ro ... hklar.html
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Bardzo mętna woda a ryby

Post »

Zdecydowanie polecam metody omówione tutaj na forum,które są wynikiem wielu i wieloletnich doświadczeń.
Zapraszam do poznania ich,to głownie odpowiednie nasadzenia ... ale też i inne metody.
Nie chemia,która jeśli nawet zadziała to na krótka metę.
Najlepiej radzi sobie z tym problemem natura.
np tutaj
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=15896
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 7&start=70



I zapraszam do korzystania ze spisu tematów jakie widnieją w wątku...
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=19367
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Bardzo mętna woda a ryby

Post »

Dziękuję, temat już nieaktualny. Woda się w miarę wyklarowała sama. Jedynym problemem jest w tej chwili objętość stawku, który po podniesieniu się wód gruntowych powiększył swoją powierzchnię 2x :;230
Bożena
Rania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 sty 2013, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bardzo mętna woda a ryby

Post »

Trzeba zrobić kolektor burzowy z rury drenażowej, kurde ciężko to wytłumaczyć na odległość. Najlepiej zrobic taką opaskę wokół stawu z rury drenażowej, a jej koniec pociagnąć dalej w jakiś dołek. dołek ten wysypać materiałem typu żwirek itp. Opaskę można zrobić ponad brzegiem stawu a mozna na poziomie jakim chcesz ( chociaż to trudniejsze)
Kolektor burzowy oczywiście musisz dostosować do wielkości tego stawu.

A jeśli chodzi o odpowiedź KaRo to ja też zdecydowanie polecam metody naturalne , a ze nie każdy chce się babrać i mieszać torf itp to soll dodał do tego parę innych substancji naturalnych i tak te środki działają jak natura, przyspieszają procesy samooczyszczania, do tego są tam bakterie "dobre" oczywiście
Kilka jest firm na świecie która stosuje technologie oparte na naturalnych procesach, wiem że we Francji też jest firma która ma podobne środki ,a ochrona środowiska stosuje je nawet do przywracania naturalnego stanu biotopu w jeziorach i innych naturalnych zbiornikach
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Bardzo mętna woda a ryby

Post »

Dziękuję za rady, ale żaden drenaż nie wchodzi w grę. Na działce mam żyłę wodną i nawet w okresie suszy obydwie studnie miałam prawie pełne (to akurat dobrze). Gdybym zrobiła drenaż i tak nie byłoby gdzie odprowadzić wody, bo do sąsiadów raczej nie wolno :wink: . Po prostu muszę to polubić, że w okresie zimowo-przedwiosennym po części ogrodu nie można chodzić i już. Później wraca do normy, kiedy rusza wegetacja roślin i wzrasta temperatura. Ogród jest duży, więc brak możliwości korzystania z tego kawałka w okresie zimowym nie jest problemem. Ważne, że przed zamarznięciem stawku widziałam, że woda jest całkiem niezła, a przecież rośliny się dopiero rozrosną. Dziękuję wszystkim za porady ;:180
Bożena
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Bardzo mętna woda a ryby

Post »

Jeszcze tak na przyszłość o chemii. Piszesz ze u ciebie juz temat nieaktualny, ale moze komus sie przyda. Wszak wiosna idzie. :D

Wszystkie takie wodoklary skladajä sie przede wszystkim z blekitu metylowego i zieleni malachitowej. Niszczy toto glony, ale na krötko.
To bräzowo/zölte to opröcz osadu sä okrzemki. Powstajä zawsze na poczätku w zbiornikach sztucznych i zanikajä samoistnie po okolo 6 tygodniach. jeśli nie przerybisz zbiornika i nie dojdzie do nadmiaru azotu, to spokojnie bedzie sie utrzymywal balans i czysta woda. W razie jakiegos zakwitu lepiej zwiekszyc napowietrzanie, dosadzic roslin, albo nawet doraznie powstawiac doniczki z czyms blotnym, coby przyjelo azot.
Jak da sie chemii to faktycznie zlikwiduje sie glony. Na tydzien.
Potem bedä znowu najpierw okrzemki ( zölto bräzowy sluz na kamieniach, podlözu, roslinach), potem zanim po okrzemkach odbudujä sie rosliny bedä zielenice, glony nitkowate a potem pewnie sinice.
Potem chemia, potem lekarstwa dla ryb, potem jeszcze ze trzy takie cykle i wydawanie kasy w skladzie ogrodowym, potem sie wlasciciel oczka zdenerwuje i zostawia je w spokoju i to jest dla oczka najlepszy moment. :wink:

Każde zastosowanie chemii klarujäcej wode, to tak jakby zakladac oczko od nowa. Caly cykl azotowy trafia szlag, bakterie nitryfikacyjne ginä i wszysto rusza od poczätku.

A metna woda rybom nie szkodzi, zwlaszca rybom "oczkowym", typu karasie ozdobne, karpie koi, czy liny albo orfy.
Po wiosennych roztopach wiekszosc naturalnych zbiorniköw jest metna z powodu wplukania ziemi z pöl, przyboru wody, osuwisk i innych takich, a dopöki czlowiek nie zacznie w specyficzny dla siebie sposöb "dbac" o nie i poprawiac nature, to dajä rade bezproblemowo.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: bardzo mętna woda a ryby

Post »

No i o to mi chodziło. Jeśli nie przeszkadza rybom, to mi tym bardziej :D . Nie jestem zwolenniczką chemii w ogrodzie (w domu też nie).
Bożena
komornik128
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 cze 2013, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Woda w stawie problemy

Post »

witam mam problem mam staw rybny o poj. ok.250 m3 wody i jest w nim ok 20 cm mułu i woda jest żółta. chcę go oczyścić ale nie wiem jak
Awatar użytkownika
witch
1000p
1000p
Posty: 3102
Od: 9 cze 2013, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok.

Re: brudna woda w stawie

Post »

Nie znam się na tym ale w necie znalazłam to: "Do oczyszczania stawów, oczek wodnych najczęściej stosuje się EM Probiotyk lub EM Naturalnie Aktywny - 0,1-1 litra EM na 1 metr sześcienny wody lub 0,6 litra EM na 100 metrów kwadratowych stawu. Zabieg można powtarzać dwa, trzy razy w roku w zależności od stopnia zamulenia lub zanieczyszczenia zbiornika.
Koszt takiej jednorazowej operacji kształtuje się od 24 złotych za litr EM Probiotyku, a przy oczyszczaniu stawu o powierzchni 1 ha to około 450 złotych. "
Źródło: http://nazielono.blogspot.com/2012/07/o ... nikow.html
kajadv8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 mar 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam. Mam problem dotyczący wody w stawie. W zeszłym roku był czyszczony z nadmiaru mułu, całą wode wypompowalismy. Pomogło na tydzień potem woda znów zzieleniała. Dodam, że ryb jest nie wiele rośliny tylko lilie wodne. W staiwe zamontowaliśmy fontanne dotleniającą wodę oraz lampę UV - lecz też zawiodło. Niegdyś czyściliśmy staw wapnem, ale wytruliśmy połowę ryb - niestety - (tak nam ktoś doradził). Środki dostępne w sklepach ogrodniczych nie zdają egzaminu. Stąd kieruję moje pytanie do Pantwa jeśli są lub macie jakies sprawdzone sposoby na poprawę jakości wody w stawie to bardzo proszę o poradę :) Z góry dziękuje :)[
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

kajadv8 pisze:Stąd kieruję moje pytanie do Pantwa jeśli są lub macie jakies sprawdzone sposoby na poprawę jakości wody w stawie to bardzo proszę o poradę :) Z góry dziękuje :)[

Prawidłowa budowa zbiornika, odpowiednie nasłonecznienie oraz zacienienie, dostateczna ilość roślin i ruch wody. Nie mówię już o obsadzie.
To tak z ogólników podanych przez Ciebie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”