Woda w oczku - nasze doświadczenia

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Bardzo mętna woda a ryby

Post »

Dziękuję za rady, ale żaden drenaż nie wchodzi w grę. Na działce mam żyłę wodną i nawet w okresie suszy obydwie studnie miałam prawie pełne (to akurat dobrze). Gdybym zrobiła drenaż i tak nie byłoby gdzie odprowadzić wody, bo do sąsiadów raczej nie wolno :wink: . Po prostu muszę to polubić, że w okresie zimowo-przedwiosennym po części ogrodu nie można chodzić i już. Później wraca do normy, kiedy rusza wegetacja roślin i wzrasta temperatura. Ogród jest duży, więc brak możliwości korzystania z tego kawałka w okresie zimowym nie jest problemem. Ważne, że przed zamarznięciem stawku widziałam, że woda jest całkiem niezła, a przecież rośliny się dopiero rozrosną. Dziękuję wszystkim za porady ;:180
Bożena
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Bardzo mętna woda a ryby

Post »

Jeszcze tak na przyszłość o chemii. Piszesz ze u ciebie juz temat nieaktualny, ale moze komus sie przyda. Wszak wiosna idzie. :D

Wszystkie takie wodoklary skladajä sie przede wszystkim z blekitu metylowego i zieleni malachitowej. Niszczy toto glony, ale na krötko.
To bräzowo/zölte to opröcz osadu sä okrzemki. Powstajä zawsze na poczätku w zbiornikach sztucznych i zanikajä samoistnie po okolo 6 tygodniach. jeśli nie przerybisz zbiornika i nie dojdzie do nadmiaru azotu, to spokojnie bedzie sie utrzymywal balans i czysta woda. W razie jakiegos zakwitu lepiej zwiekszyc napowietrzanie, dosadzic roslin, albo nawet doraznie powstawiac doniczki z czyms blotnym, coby przyjelo azot.
Jak da sie chemii to faktycznie zlikwiduje sie glony. Na tydzien.
Potem bedä znowu najpierw okrzemki ( zölto bräzowy sluz na kamieniach, podlözu, roslinach), potem zanim po okrzemkach odbudujä sie rosliny bedä zielenice, glony nitkowate a potem pewnie sinice.
Potem chemia, potem lekarstwa dla ryb, potem jeszcze ze trzy takie cykle i wydawanie kasy w skladzie ogrodowym, potem sie wlasciciel oczka zdenerwuje i zostawia je w spokoju i to jest dla oczka najlepszy moment. :wink:

Każde zastosowanie chemii klarujäcej wode, to tak jakby zakladac oczko od nowa. Caly cykl azotowy trafia szlag, bakterie nitryfikacyjne ginä i wszysto rusza od poczätku.

A metna woda rybom nie szkodzi, zwlaszca rybom "oczkowym", typu karasie ozdobne, karpie koi, czy liny albo orfy.
Po wiosennych roztopach wiekszosc naturalnych zbiorniköw jest metna z powodu wplukania ziemi z pöl, przyboru wody, osuwisk i innych takich, a dopöki czlowiek nie zacznie w specyficzny dla siebie sposöb "dbac" o nie i poprawiac nature, to dajä rade bezproblemowo.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: bardzo mętna woda a ryby

Post »

No i o to mi chodziło. Jeśli nie przeszkadza rybom, to mi tym bardziej :D . Nie jestem zwolenniczką chemii w ogrodzie (w domu też nie).
Bożena
komornik128
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 cze 2013, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Woda w stawie problemy

Post »

witam mam problem mam staw rybny o poj. ok.250 m3 wody i jest w nim ok 20 cm mułu i woda jest żółta. chcę go oczyścić ale nie wiem jak
Awatar użytkownika
witch
1000p
1000p
Posty: 3102
Od: 9 cze 2013, o 10:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok.

Re: brudna woda w stawie

Post »

Nie znam się na tym ale w necie znalazłam to: "Do oczyszczania stawów, oczek wodnych najczęściej stosuje się EM Probiotyk lub EM Naturalnie Aktywny - 0,1-1 litra EM na 1 metr sześcienny wody lub 0,6 litra EM na 100 metrów kwadratowych stawu. Zabieg można powtarzać dwa, trzy razy w roku w zależności od stopnia zamulenia lub zanieczyszczenia zbiornika.
Koszt takiej jednorazowej operacji kształtuje się od 24 złotych za litr EM Probiotyku, a przy oczyszczaniu stawu o powierzchni 1 ha to około 450 złotych. "
Źródło: http://nazielono.blogspot.com/2012/07/o ... nikow.html
kajadv8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 mar 2014, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam. Mam problem dotyczący wody w stawie. W zeszłym roku był czyszczony z nadmiaru mułu, całą wode wypompowalismy. Pomogło na tydzień potem woda znów zzieleniała. Dodam, że ryb jest nie wiele rośliny tylko lilie wodne. W staiwe zamontowaliśmy fontanne dotleniającą wodę oraz lampę UV - lecz też zawiodło. Niegdyś czyściliśmy staw wapnem, ale wytruliśmy połowę ryb - niestety - (tak nam ktoś doradził). Środki dostępne w sklepach ogrodniczych nie zdają egzaminu. Stąd kieruję moje pytanie do Pantwa jeśli są lub macie jakies sprawdzone sposoby na poprawę jakości wody w stawie to bardzo proszę o poradę :) Z góry dziękuje :)[
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

kajadv8 pisze:Stąd kieruję moje pytanie do Pantwa jeśli są lub macie jakies sprawdzone sposoby na poprawę jakości wody w stawie to bardzo proszę o poradę :) Z góry dziękuje :)[

Prawidłowa budowa zbiornika, odpowiednie nasłonecznienie oraz zacienienie, dostateczna ilość roślin i ruch wody. Nie mówię już o obsadzie.
To tak z ogólników podanych przez Ciebie :wink:
mirek338
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 mar 2014, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konary i Dąbrowa górnicza

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

Ja jak woda zaczyna zielenieć,wypompowuje część wody i dolewam świeżej.Robię tak pare razy w roku.

Obrazek
1andrzej
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 kwie 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

Roślin wodnych musi być w oczku możliwie jak najwięcej. 1/3 powierzchni wody powinna być pokryta roślinami pływającymi, a brzegi obrośnięta roślinami bagiennymi. To po jakimś czasie radykalnie poprawi ci jakość wody. Wylewanie i dolewanie wody daruj sobie, posadź rośliny i czekaj.
lukaszp2201
50p
50p
Posty: 79
Od: 15 paź 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal garnicy Słowackiej

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

Do tego dochodzi jeszcze ilość ryb w stawie a ponadto rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny :)
Najprostszy sposób na zieloną wodę to lampa UV :)
Jak można dostać się do nieba, jeśli 5 spośród 7 grzechów głównych - to hobby?
alexxxj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 kwie 2014, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

jeśli staw jest dość mały to można zebrać `ręcznie` większe glony
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

Można,tylko jest to żmudna praca wymagająca cierpliwości. Natomiast co do samej wody można pokusić się o filtry przez co znacznie poprawi się jej jakość,nie będzie brudna,druga kwestia to odpowiednie nasłonecznienie,to jest równie istotne.
regulamin forum
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zielona woda w stawie.

Post »

Jeśli zdecydujesz się na zakup filtrów to pamiętaj, że pojemność filtra w stosunku do objętości stawu powinna wynosić od 1% do 3 % w zależności od ilości roślin i ryb. Nie daj się nabrać na filtry 10-15 litrowe dedykowane do zbiorników 8-10 tys. litrów szkoda kasy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”