Nasze oczka wodne.

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Arek wywołałeś mnie do odpowiedzi, więc podyskutujemy.
Nie wiem jak można wykonać oczko wodne z folii, bez obciążenia jej kamieniami. Dużo czytałam i przeglądałam zdjęć różnych oczek, muszą być kamienie.
Można je zastąpić płytami, kostkami lub innym materiałem z betonu, ale chyba nie o to chodzi.
Podajesz przykład swoje oczko, które jest akuratnie tak źle wykonane.
Nad lustrem wody wystaje kamienny mur, a dopiero za nim zaczyna się brzeg.
Moje pojęcie "wtapiania się w otoczenia" dotyczyło przejścia pomiędzy wodą, a brzegiem, ma to być płynne, bez wystawania kamieni ponad wodę i trawę. Udało mi się to uzyskać.

Uypisko, o którym piszesz jest zrobione celowo, sztucznie podniesiony teren żeby mieć spad (na płaskim terenie) dla małej kaskady. Ponadto w tym usypisku ukryty jest filtr zewnętrzny.

Wg mnie twoje argumeny dotyczą nie kamieni tylko roślinności.
Rośliny, to już jest inna sprawa. Nie chcę mieć oczka dokładnie zasłoniętego przez rośliny.
Rośliny wodne, tak, ale rośliny zasłaniające lustro wody,nie.
Obrazek

Na pierwszym planie, nad oczkiem jest zbyt mało roślin, ale są to nowe nasadzenia, po przejściu karczownika, który pożarł znaczną część nadbrzeżnych roślin. Najlepiej smakowały mu hosty, które najładniej wyglądały na tle tych kamieni.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

lila31 pisze:Rośliny, to już jest inna sprawa. Nie chcę mieć oczka dokładnie zasłoniętego przez rośliny.
Rośliny wodne, tak, ale rośliny zasłaniające lustro wody,nie.
Lila ale mając takie oczko ciągle będziesz walczyć z glonami,
które będą się pojawiały w wodzie :D :D :D
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Mariolu może ja się źle wyraziłam.
Rośliny wodne niech zasłonią nawet całą powierzchnię oczka, chociaż na razie na to się nie zapowiada, tak bym chciała.
Nie chcę natomiast mieć całego brzegu oczka zarośniętego wysokimi roślinami (lądowymi), chcę widzieć wodę, rośliny wodne i rybki.
W moim oczku jest 6 dużych pojemników z roślinami. Może po zmianie wody i kuracji torfowej (zaleconej przez Pawła W.) będę miała ładne rośliny wodne.
Wtedy zniknie problem glonów, a ja będę bardzo szczęśliwa, bo nie lubię gdy rośliny się męczą, a do tej pory to była z ich strony wegetacja. :D :D :D
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Lila31 można zrobić to z folii bez kamieni, ale jest to nie łatwe i wymaga bardzo łagodnego spadku. Najlepiej takie przejście wygląda na oczkach z mat bentonitowych.
Nie mogę znaleźć odpowiednich fotek dlatego daję jako przykład mały fragment mojego oczka. Tu z innej perspektywy
Obrazek

Tak sobie wyobrażam łagodne przejście z wody do ogrodu, bez kamieni czy betonu.

Oczywiście jak piszesz chodzi o rośliny - nimi można wszystko zamaskować.

Może powodem słabego wzrostu Twoich roślin jest nieodpowiednie podłoże. Nie sądzę a by torf im w tym pomógł. Generalnie rośliny wodne łatwo sie przyjmują i bardzo szybko rosną. A co do torfu, to jeśli woda jest zbyt twarda nic to nie da - testowałem u mnie :( W każdym razie powodzenia :-)


ps. w moim oczku jest za dużo roślin, ale je lubię i chciałbym mieć każdy gatunek, a nie mam ich gdzie upychać :( Oczywiście w planach jest większe oczko, które na pewno szybko zagospodaruję.

Obrazek
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Arku każdy ma swoją wersję oczka wodnego i każdy ma inne o nim wyobrażenie.

Jeśli chodzi o maty i rośliny schodzące do wody, to sądzę, że z czasem też część brzegu tak zagospodaruję.
W tej chwili najważniejsze jest uzyskanie właściwej Tw wody, tak aby rośliny dobrze rosły.
Woda została w całości wymieniona na deszczówkę (miękką wodę - dotychczasowa przekraczała dwukrotnie zalecane normy) zobaczę jak zareagują rośliny na taką odmianę swojego środowiska.

PS. Torf ma obniżyć pH wody po to, by zmniejszyć ilość narastających glonów. Zobaczymy latem.
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

A jaka jest zalecana norma?

Ja mam 20-30 st.n. i to roślinom nie przeszkadza.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
jakja
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 115
Od: 10 lis 2006, o 16:38
Lokalizacja: Poznań

Post »

Arku, widzę że i Twoja woda nie jest kryształem... Zaczynam naprawdę pozbywać się kompleksu braku przeźroczystej wody... :-) Kiedy robiłeś powyższe foty? (o ile potrafisz podać...)
Pozdrawiam. Jacek.
xxx-etka
50p
50p
Posty: 58
Od: 24 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

[

Nie wszystkie rośliny wodne tolerują obniżone pH wody. Przyczyną rozwoju glonów jest przede wszystkim zbyt mała głębokość oczka i mała jego powierzchnia. Zbyt duże nasłonecznienie i wysoka temperatura wody temu sprzyjają.
Moc serdecznych pozdrowień
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

A co wpływa na czystosc wody w oczku wodnym?. Jakich zasad należy przestrzegac?.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

xxx-etko (przepraszam ale masz jakieś imię? Dziwnie zwracać się do kogoś x) argumenty, które podałaś nie są właściwe w przypadku mojego oczka, nasłonecznienie tak, ale głębokość i wielkość to chyba nie.
Oczko ma ok. 1,4m głębokości, 12m długości i 7m w najszerszym miejscu, nie należy do małych.
Glony nitkowate narastają, bo mają dobre nasłonecznienie. Przekonuje mnie terapia torfowa, bo woda przybiera brązowy kolor, który powinien utrudniać im dostęp światła słonecznego.
Zbyt niskim pH dla niektórych roślin wodnych będę się martwić, gdy te pozostałe zaczną dobrze się rozwijać.
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

jakja pisze:Arku, widzę że i Twoja woda nie jest kryształem... Zaczynam naprawdę pozbywać się kompleksu braku przeźroczystej wody... :-) Kiedy robiłeś powyższe foty? (o ile potrafisz podać...)
Jacku zdjęcia były robione wczesną wiosną, można to rozpoznać po kolorze liści lilii wodnych. To z zielonkawa wodą to nie moje oczko, ale ma obrazować łagodne przejście.
Ja tez wczesną wiosną mam niezbyt czystą wodę, ale jak ruszą rośliny to jest kryształ.
Glony to tez element równowagi i pozwalam im na swoje 5 minut.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
Ernest
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 4 lut 2007, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

"Silna z nas - oczkowiczów - grupa... :-)"
Nawet bardzo silna :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”