Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dół po wykarczowaniu chorej jabłoni - jak go przygotować pod nasadzenie nowej?

Post »

Nigdzie nie napisałem, że trwa to krótko. Generalnie drzew nie sadzi się w tym samym miejscu, nawet w sadzie towarowym się tego nie robi.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Czy opadające liście drzew owocowych, o tej porze mogę użyć jako nawóz przed sadzeniem drzewka.
Oczywiście będzie kompost,obornik itp.
Tydzień wcześniej zgrabione liście, suche spaliłem w dołach,które czekają na sadzenie drzewka.
Niestety teraz padają deszcze i pojawiło się to pytanie. A liści jeszcze zostało sporo. ;:219
Pozdrawiam jesiennie.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Tak.
Należy opryskać zwłaszcza jabłonie, grusze i opadłe liście mocznikiem rozpuszczając 0,5 kg mocznika w 10 litrach wody. Pomaga to zwalczać parcha występującego na jabłoniach i gruszach.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Zgoda, mocznik doskonale przyspiesza rozkład biologiczny liści - zwłaszcza w oprysku drzewa, w połączeniu np. z fungicydem.
Tu jednak obawiam się zbyt dużego stężenia azotu w pobliżu korzeni. Najgorzej będzie podczas ciepłej zimy.
Co o tym sądzisz ?
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Chyba mylimy tu pojecia. Oprysk, o ktorym mowi dziadek22 robimy bez zadnego fungicydu. Oprysk robimy pozno, jak liscie zaczna opadac wlasnie po to, zeby nie pobudzic wegetacji. Liscie powinnismy zebrac i wrzucic na kompost, a nie uzywac swieze, ale nie tyle chodzi tu o azot w korzeniach, co wlasnie o ochrone przed patogenami, zauwaz ze w sadach nikt sie nie bawi w zbieranie lisci, po prostu zanim ten azot trafi do korzenia to drzewo juz wejdzie w stan spoczynku.
Pozdrawiam :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Mocznik jest nawozem azotowym wolnodziałającym. Nawozem azotowym szybko działającym jest saletra amonowa.
Pobieranie azotu z mocznika przez system korzeniowy jest wolniejsze, ponieważ w glebie mocznik przechodzi w wyniku hydrolizy enzymatycznej w dostępną dla roślin formę amonową, a następnie w azotanową.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Skoro mocznik tak się zachowuje w glebie, to nie ma problemu.
Natomiast co do oprysku z fungicydem,używam go właśnie w momencie opadania liści.
Ponieważ ten okres jest szczególnie ważny, ze względu na łatwodostępność patogenu w miejsca mikroranek po opadłym liściu. Mocznik przyspiesza wchłanianie tegoż fungicydu, czy też np. boru.
Stosuję to z powodzeniem i polecam. Zwłaszcza aż zauważalne fizycznie jest to na pniach drzew.
Ale wtedy Topsin.
Pozdrawiam ;:3
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Zieciu321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 cze 2017, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przygotowanie ziemi pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Witam,
z racji bardzo dużego ogrodu i wolnego miejsca postanowiłem na jesień zasadzić krzewy owocowe oraz drzewa owocowe. Jako że jestem początkującym mam pewne pytania dotyczące jak przygotować ziemie na działce pod nowe rośliny.
W części ogrodu na powierzchni 6x15-20m chce posadzić krzewy owocowe(agrest, jagoda, porzeczka) oraz na drugiej działce drzewka - tutaj nie ogranicza mnie przestrzeń.
Po przeczytaniu różnych porad i przeglądaniu forum, mam pytania:

Wystarczy przed samym sadzeniem na dnie dołka dać żyzną ziemie, obornik co się tyczy krzewów i drzewek?
A może kompletnie zryć całą powierzchnie(6x15-20m) już wcześniej, nawieź obornikiem, użyźnić ją wcześniej przed sadzeniem?
Mój tata zrobił tak na jesień - nawiózł żyzną ziemie, wysypał gnój i na wiosnę zasadził warzywa - rosną jak oszalałe. Tylko czy z krzewami i drzewkami można zrobić tak samo?

Pytam ponieważ obecnie rośnie na tej powierzchni tylko trawa, ale kilka lat temu były tam grządki z warzywami. Tak samo w przypadku drzewek, kiedyś(8lat temu) było tam pole. Jako, że nie znam się, a mam teraz wolny czas i chce przygotować bardzo dobrze podłoże, żeby drzewka i krzewy mogły rosnąć tam latami.

Z góry bardzo dziękuje za pomoc :wink:
Ukasz79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sie 2017, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewka owocowe na piaszczystej glebie

Post »

Witam,

Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym (?) posiadaczem działki przy lesie o powierzchni 2400 m2. Plan jest taki aby połowa działki była typowo rekreacyjna (trawa, dzieci, ognisko, grill itp), natomiast na drugiej połowie chciałbym ;:14 posadzić trochę krzewów i drzewek owocowych. Problem polega na tym że gleba na działce nie jest zbyt urodzajna - 30 cm czarnej ziemi, dalej piasek a jeszcze dalej taki spiek że bez kilofa nie podchodź (jak na zdjęciach poniżej). W kwietniu cała działka została zaorana i wyzbierane były wszystkie kamienie. Pod koniec sierpnia wszystkie chwasty zostaną usunięte, a po przekopaniu glebogryzarką i zwałowaniu posiana zostanie trawa.

Obrazek

Obrazek

W związku z tym czy któryś z szanownych forumowiczów mógłby doradzić jak się wsiąść za sadzenie drzewek owocowych ? Czy w takich warunkach ma to w ogóle jakiś sens ? Chciałbym posadzić (jak każdy) grusze, jabłonie, wiśnie, czereśnie i śliwy. Przeszukałem cały internet o glebach pieszczystych ale nie znalazłem dokładnych informacji że ktoś ma podobną glebę na działce. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Łukasz
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Drzewka owocowe na torfowej glebie

Post »

Witam,
Jakie powinno być pH dla porzeczek czerwonych, agrestu i malin. Jak doprowadzić glebę do prawidłowej jakości(wapno czy coś innego). Obecne drzewka (jabłonie i czereśnia) słabo rosną. Czym je zasilić aby prawidłowo sie rozwijały.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Drzewka owocowe na torfowej glebie

Post »

Powinno się zacząć od analizy gleby, bo może brakować tylko jakiegoś mikroelementu, a już wystąpią problemy z rozwojem. Np. sałata nie będzie rosła na samym torfie, ze względu na brak miedzi, chociaż resztę będzie miała pod dostatkiem.
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Re: Drzewka owocowe na torfowej glebie

Post »

Witam,
Niedługo dam glebę na badania. W linku badanie sprzed paru lat. Myślę, że niewiele się zmieniło.

Obrazek
Kammcia888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 maja 2020, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem z glebą

Post »

Hej, mam problem z glebą. Nic na niej nie rośnie oprócz perzu i mchu rudego. Mam założony 3 lata temu sąd i marnie mi rośnie. Ponadto odkryłam dzisiaj multum pędrakow przy pieleniu krzewów.czy mogę coś zrobić z glebą. Trawa nawet nie rośnie tam. Proszę o pomoc bo nie mam pojęcia o ogrodnictwie. po prostu sądzę i piele. Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”