Wiciokrzew - Lonicera - Suchodrzew

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

lesioc pisze:Natomiast ja mam pytanie do naszej ogrodowej braci: czy Lonicera rupicola var. syringantha jest dostępny w jakiejś szkółce lub centrum ogrodniczym na terenie kraju?
kubus2015 - I jak ? Udało ci sie znaleść sadzonkę syringantha ?
Znalazłem szkółkę w Angli, gdzie sadzonka kosztuje 2.5funta, w sumie bardzo tanio jak na zagraniczne warunki.. nie wiem tylko ile może być kosztów przesyłki :( Teraz już nieco za późno aby wysłać roślinę ekonomicznie - bez doniczki z odsłonietym korzeniem

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Po pięknych kwitnięciach wiciokrzewów w zeszłym roku (chyba pasuje im ziemia w moim ogródku) dopadła mnie wiciomania :) i zakupiłem kolejne okazy do kolekcji. Ciekawe czy wszystkie tak ładnie będą rosły?

W tej chwili posiadam:
* pomorski 'Graham Thomas
* pomorski 'Serotina'
* Tellmanna
* przewiercień 'Inga' (? prawdopodbnie)
* Japoński 'Purpurea'
* Heckrotta 'American Beauty'
* Browna 'Dropmore Scarlet

Pierwszy na wiosnę wystartował Tellmana - i to z niesamowitym impetem. Posadzona w zeszłym roku, w dość mocno zacienionym miejscu, ledwo żywa sadzonka zaskoczyła mnie szybkim wzrostem. Teraz rosnac na dworze wygląda lepiej niż popędzane w szklarniach sadzonki.

Tak wyglądał ponad tydzień temu
Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Dzisiaj pojaiwły się u mnie pierwsze kwiaty na wicikorzewie Tellmana ;:26

Obrazek

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Mam pytanie, a jak ukorzeniacie patyczki wiciokrzewu? Przeczytałam, że na początku czerwca uciąć patyk i wstawić do wody. Tylko nie wiem po jakim czasie się ukorzeni? Może lepiej pojadę w poniedziałek po ukorzeniacz :roll:
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Ja ukorzeniałem na razie tylko 1 raz. Nie wiem jak powinno się to robić.. więc ukorzeniałem tak na wyczucie po prostu.

W kwietniu - po cięciu dorosołej rosliny - wybrałem kilka grubszych zdrewniałych pędów z tego co obciąłem. Starałem się wybrac te fragmenty które miały lekko zieleniejące pąki. Odciąłem fragmenty z 3 węzłami +2 międzywęźlami i takie patyczki wstawiełem do doniczki tak aby dwa dolne węzły były zasypane ziemią a trzeci wystawął na powierzchnię. Doniczkę wstawiłem do tunelu foliowego i regularnie podlewałem. W ciągu sezonu około połowa pędów się ukorzeniła i wypuściła liscie i nowe odrosty.

Jedna z moich sadzonek rośnie nawet u sąsiada za płotem, więc moge ją sobie obserwować. Oddałem ją jakoś we wrześniu i była od razu wysadzona, przezimowała bez problemu i w kolejnym sezonie już kwitła (dorosła tak na ~1.5m wysokości).

Ukorzeniacz na pewno nie zaszkodzi... tylko postaraj się obsypać nie tylko węzły ale i międzywęźla. Niektóre pnącza wypuszczają korzonki własnie w połowie odległości między węzłami - nie wiem jak to było u wiciokrzewu, jakoś nie zwróciłem uwagi,
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Ja mam wiciokrzew pomorski Serotina, pięknie obrósł płot z siatki, super zasłania :) kwitnie i do tego pachnie :D
zdjęcia z 18.05 kiedy szykował się do kwitnięcia, teraz jest w pełni rozkwitu :D


Jedyny z nim problem to mszyce :evil: bez pryskania niestety nie da rady :(

Ostatnio musiałam obciąć część gałęzi, szkoda było mi wyrzucić więc wstawiłam do słoika z wodą, i puściły korzenie :) niedługo będę mogła je wsadzić do ziemi :)

Zdjęcia usunięto z hostingu.
bab...
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

arinara to 'Serotina'? mszyce omijają pomorski 'Serotina' z daleka....ten właśnie wiciokrzew przepięknie pachnie
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Tak, na pewno serotina pomorski, zrobię zdjęcie jak jest w pełni kwitnienia. i te robaczki też może zrobię i wkleję. i coś ją, co roku je, małe zielone, oblepione, brrr brrr pryskam na mszyce i jest spokój do... następnego razu :( i znowu pryskam, jak przekwitnie to jest lepiej, ale też co jakiś czas muszę sprawdzać
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Może trochę kiepskiej jakości ale coś widać - kadrowane z poprzedniego zdjęcia, mszyce siedzą u podstawy kielicha a potem opanowują cały kwiat, często również końcówki gałęzi z młodymi liśćmi

Obrazek

Zdjęcia usunięto z hostingu.
bab...
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Tego nie kwestionowałam :D po prostu na wiciokrzewie Lonicera periclymenum 'Serotina' mszyce w zasadzie nie występują, sporadycznie jakaś usiądzie, ale na pewno w takiej ilości jak na zdjęciu. Co nie zmienia faktu, że roboty to TY masz z inwazją a wiciokrzew piękny
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Lonicera caprifolium 'Inga'

Obrazek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Taka jak pomiędzy periclymenum a caprifolium. Pachnie pięknie. Ale ja nie jestem pewna czy to 'Inga'. A i 'Serotina' ma ciemne liście, trochę węższe wg mnie niż ma Twój, ale to naprawdę nie ma znaczenia bo masz się czym chwalić ;:63
Awatar użytkownika
arinara
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 mar 2011, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mierzyn k. Szczecina
Kontakt:

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Ma znaczenie, bo ja lubię wiedzieć co mam :) nie lubię kota w worku, miał być 'pomorski' gdybym wiedziała że jego mszyce się nie imają to nabrałabym podejrzeń już w pierwszym roku, a tak jest śliczny, pachnący i cały się rusza od owadów :D :wink:
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

No moja droga ideałów nie ma :D
Jeszcze cóś 'Serotina" nie powinna mieć chyba zrośniętych liści pod kwiatostanem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”