Skrzyp - jak z nim walczyć ?Jakie opryski są skuteczne?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Agapa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1597
Od: 29 maja 2009, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

U mnie również "choineczki" skrzypu mają sie dobrze, więc wyrywam i wyrywam i wyrywam... i tak bez końca.
A znajoma zasugerowała mi,że skrzyp po wysuszeniu sam rozsiewa swoje zarodniki, może coś w tym jest, bo u mnie to jest go całe mnóstwo.
Pocieszam się tylko tym, że podobno skrzyp to świetny środek na płukanki do włosów - tylko ile w tym prawdy ;:88
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Te choineczki nie mają zarodników i nie rozsiewają się.Na początku przed choinkami wyrasta pęd,który na końcu ma beżowe zgrubienie i tam są zarodniki. Czytałam kiedyś,że korzeni się nawet na głębokość 2 m ,a w związku z tym chyba żaden środek do końca korzeni nie dotrze,aby raz na zawsze zniszczyć roślinę.
U mnie na działce skrzyp rośnie od lat.Tam gdzie uprawiałam warzywa zniknął całkowicie.Teraz warzywnik mam coraz mniejszy i skrzyp znów się pojawił tam gdzie warzyw teraz nie sieję.Przy warzywach ciągle się pieli,wzrusza ziemię i męczy w ten sposób paskudztwo.On nie lubi ziemi napowietrzonej,a zbitą.
Z choinek jest bardzo dobra gnojówka do podlewania roślin.
Agapa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1597
Od: 29 maja 2009, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dzięki za info, chętnie skorzystam, proszę tylko o dokładną recepturę ;:85
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

np tutaj jest przepis na gnojówkę ze skrzypu
http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... C5%9Blinne
Z tym,ze skrzyp rośnie tylko na kwaśnej ziemi to nie jest do końca prawda.Ja ziemię badałam i nie mam kwaśnej.
Rośnie na ziemi mokrej i zbitej,a taka jest u mnie -gliniasta.Jeżeli ktoś ma skrzyp z powodu pH gleby to jest szczęściarzem.Zwapnuje i roślina zginie.
Na skrzyp lepiej działa Starane.Zaschnie ,ale na drugi rok odrasta.Może trochę mniej,ale jednak się pokaże.
Agapa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1597
Od: 29 maja 2009, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dzięki za informację, skorzystam na pewno, a może nawet dołoże trochę pokrzyw?
Pozdrawiam
Aga
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Mam niestety bardzo przykrą wiadomość dla "posiadaczy" skrzypu. Pan w ogrodniczym powiedział,że skrzyp nie wchłania niczego przez zielone części, więc ani nawet Starane nie podziała.
Waleria
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Podziała... trzeba opryskać rozwiniętą "choinkę"
marcioszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 3 cze 2009, o 07:18

Post »

A mnie Pan w sklepie ogrodniczym powiedział, że nie pryskać tylko namoczyć ściereczkę i każdą roślinę starannie namoczyć tą ścierką. Wydaje mi się to na syzyfową pracę ale muszę spróbować.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Daleko ten pan? Mam nieprzepartą ochotę mu naubliżać...
A jak już namoczysz ściereczkę, skrzyp, ręce, spodnie i co tam jeszcze, to resztę można spożyć :evil:

LUDZIE, CZYTAJCIE INSTRUKCJĘ STOSOWANIA..
marcioszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 3 cze 2009, o 07:18

Post »

Ze skrzypem walczę już 4 lata. :oops: Szukałem porad u wielu "specjalistów" ale jak do tej pory to żadna nie przynosi efektów :twisted: . Są zwolennicy wyrywania, oczywiście stosuję tą metodę włącznie z głębokim wykopywaniem resztek, ale wcale nie widzę efektu a wręcz odwrotnie namnaża się. :oops: Pozostała mi chemia, której jestem wielkim przeciwnikiem. Trudno ktoś znas musi jednak ustąpić, zobaczymy kto? :wink:
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post »

Ostatnio odwiedziłam OB w Powsinie, bardzo dużo mają miejsc zaniedbanych i zarośniętych skrzypem. Widac, że rośnie tam, gdzie rabatki/rośliny były podsypywane korą. Ciekawa jestem, jak sobie z tym skrzypem poradzą i czy poradzą?
Aius Locutius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 14 cze 2009, o 23:29

Post »

Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest rośliną wskaźnikową występuje na glebach kwaśnych Najlepszym sposobem jest więc wapnowanie Proszę pamiętać o dobraniu odpowiedniego rodzaju wapna do rodzaju gleby (w formie tlenkowej na gleby ciężkie i w formie węglanowej na gleby lekkie) Wapno należy wymieszać dokładnie z ziemią warstwy ornej tj ok 15-20 cm Sam proces odkwaszania zachodzi powoli więc efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach W rolnictwie stosuje się ok 4 t wapna na hektar co 4 lata jest to dawka uśredniona wszystko zależy od odczyny gleby.
Co do stosowania ŚOR nie jest uzasadnione ponieważ Skrzyp polny ma ściany komórkowe przesiąknięte krzemionką i żadne tego typu zabiegi nie są skuteczne.
Awatar użytkownika
maryla-56_56
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3382
Od: 16 kwie 2009, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Popieram poprzednią wypowiedź. Też walczę ze skrzypem na kupionej "zapuszczonej działce, i czekam do jesieni na wapnowanie.
Pomaga. Skrzypy rosną na kwaśnej glebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”