Skrzyp - jak z nim walczyć ?Jakie opryski są skuteczne?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Podziała... trzeba opryskać rozwiniętą "choinkę"
marcioszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 3 cze 2009, o 07:18

Post »

A mnie Pan w sklepie ogrodniczym powiedział, że nie pryskać tylko namoczyć ściereczkę i każdą roślinę starannie namoczyć tą ścierką. Wydaje mi się to na syzyfową pracę ale muszę spróbować.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Daleko ten pan? Mam nieprzepartą ochotę mu naubliżać...
A jak już namoczysz ściereczkę, skrzyp, ręce, spodnie i co tam jeszcze, to resztę można spożyć :evil:

LUDZIE, CZYTAJCIE INSTRUKCJĘ STOSOWANIA..
marcioszek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 3 cze 2009, o 07:18

Post »

Ze skrzypem walczę już 4 lata. :oops: Szukałem porad u wielu "specjalistów" ale jak do tej pory to żadna nie przynosi efektów :twisted: . Są zwolennicy wyrywania, oczywiście stosuję tą metodę włącznie z głębokim wykopywaniem resztek, ale wcale nie widzę efektu a wręcz odwrotnie namnaża się. :oops: Pozostała mi chemia, której jestem wielkim przeciwnikiem. Trudno ktoś znas musi jednak ustąpić, zobaczymy kto? :wink:
Awatar użytkownika
Kalmia
1000p
1000p
Posty: 1434
Od: 15 maja 2007, o 14:19
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post »

Ostatnio odwiedziłam OB w Powsinie, bardzo dużo mają miejsc zaniedbanych i zarośniętych skrzypem. Widac, że rośnie tam, gdzie rabatki/rośliny były podsypywane korą. Ciekawa jestem, jak sobie z tym skrzypem poradzą i czy poradzą?
Aius Locutius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 14 cze 2009, o 23:29

Post »

Skrzyp polny (Equisetum arvense) jest rośliną wskaźnikową występuje na glebach kwaśnych Najlepszym sposobem jest więc wapnowanie Proszę pamiętać o dobraniu odpowiedniego rodzaju wapna do rodzaju gleby (w formie tlenkowej na gleby ciężkie i w formie węglanowej na gleby lekkie) Wapno należy wymieszać dokładnie z ziemią warstwy ornej tj ok 15-20 cm Sam proces odkwaszania zachodzi powoli więc efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach W rolnictwie stosuje się ok 4 t wapna na hektar co 4 lata jest to dawka uśredniona wszystko zależy od odczyny gleby.
Co do stosowania ŚOR nie jest uzasadnione ponieważ Skrzyp polny ma ściany komórkowe przesiąknięte krzemionką i żadne tego typu zabiegi nie są skuteczne.
Awatar użytkownika
maryla-56_56
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3382
Od: 16 kwie 2009, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Popieram poprzednią wypowiedź. Też walczę ze skrzypem na kupionej "zapuszczonej działce, i czekam do jesieni na wapnowanie.
Pomaga. Skrzypy rosną na kwaśnej glebie.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wapnowanie owszem, może pomóc. Gorzej, jak w planach jest posadzenie rododendronów ewentualnie założenie wrzosowiska....A Starane wytępiłem skrzyp w jeden sezon, i krzemionka mu nie pomogła :wink:
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

wapnowanie nie pomaga, zauważyłam, że właściwie nie ma wielkiego efektu
i mój wapnowany skrzyp od paru lat, ma się znakomicie :shock:
bowiem skrzyp rośnie na kwaśnych i wapiennych glebach,
i jego występowanie świadczy o nieciekawych stosunkach powietrzno - wodnych w glebie
Staś
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 paź 2009, o 12:13
Lokalizacja: Chotomów

Walka ze skrzypem

Post »

Witam. Mam problem ze skrzypem rosnącym między hederą. Czy jest sposób chemiczny na zniszczenie tylko skrzypu, czy tylko wyrywanie ręczne. Czy podniesienie pH pomoże? Staś
Staś
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Podam Ci swój - jedynie dla mnie skuteczny sposób. Dziwny , ale wykoncypowany z wiadomości o skrzypie i wypraktykowany.

Skrzyp rośnie na glebach ubogich. Wyrywanie daje taki efekt, że odrasta, jak hydra.
Mój sposób jest szalenie prosty. Odcinam 2/3 - 3/4 zielonej części skrzypu, następnie biorę garstkę nawozu w granulkach i dokładnie przysypuję nim pozostałą zieloną część skrzypu , oraz okolice w promieniu ok. 4-5 cm. Lekko zwilżam wodą i przykrywam to miejsce nieco większą doniczką.
Problem zaczyna się, gdy skrzyp przerasta korzenie rośliny. No cóż, wolę wykopać te roślinę dobrze ja oczyszczając , niż dopuścić do panoszenia się skrzypu.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Polu a co robisz, gdy masz łan skrzypu, a nie pojedyncze rośliny? :wink:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Ja pozbyłem się skrzypu przez przypadek. Opryskiwałem trawnik środkiem chwastobójczym Mniszkiem do którego dodałem nawóz dolistny dla roślin kwitnących. Zdziwiłem się jak skrzyp zaczął brązowieć i w końcu padł. Do tej pory odrostów skrzypu nie stwierdziłem.
wodnik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”