PORADY II- pytania problemowe .. w sekcji storczykowej

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

PORADY II- pytania problemowe .. w sekcji storczykowej

Post »

Pytanie użytkowników....
Czy ktoś zwalczał wełnowce??

odp.
Chyba wszyscy :P mieli (albo będą mieć). To natura; nierozerwalnie związana ze światem roślinnym.

A jak walczyli ? to wszystko zależy od inwazyjności. Nie zawsze potrzebne "wytaczanie bitwy" najcięższą chemią.
Ale trzeba być czujnym ,nie można zlekceważyć nawet pojedynczego osobnika.
Działania chemicznymi preparatami podejmujemy stosownie do inwazyjności szkodnika.

Polecam korzystanie z takiego miejsca "Przeszukiwarka poniższej SEKCJI:" /na zielonej górnej belce okienko :P /-To jest na stronie ogólnej sekcji storczykowej.
Wyskoczą na hasło wełnowiec posty z informacjami.

Temat wielokrotnie był omawiany na forum ; nie jest celem powielanie znanych treści :idea:
Tematyka wymaga przeglądu aktualizacja śor. - wg aktualnego wykazu dopuszczonych preparatów do obrotu handlowego.
Obecnie... w sprzedaży :sprawdzone działanie wykazuje seria Provado..... /spray i brykieciki/
A tak wygląda wełnowiec i ...miejsca gdzie trzeba szukać.....

.....
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
JOVANKA
*******************************************************************************
Pytanie użytkownika:
Co to za listek na pędzie kwiatowym?
http://images47.fotosik.pl/282/10bd34e233837561med.jpg - foto z albumu Monika29

to chorągiewka -to ...zupełnie umowna i zabawna nazwa tego małego listka.
Zdarza się dość często -....spotykamy w niektórych hybrydach.
Z moich obserwacji wynika, ze są ozdobą :D .
U mnie nic z tego nigdy nie wyrastało dodatkowo.I listek pozostawał mały.

Jednak... jest również sygnałem mutacji obecną w storczyku i można sie liczyć z różnymi konsekwencjami.
Jakaś pamięć widocznie daje znać :roll: ....z zapisu rodowodowego; po przodkach .
-na wznowioną mutację i efektu nie mamy wpływu .


i jeszcze mój wcześniejszy komentarz konsultacyjny
Jovanka

Wysłany: Czw 07 Sie 2008 09:52

na pierwszej z tym pędem /w ang.słownictwie już nazwanym "terminal spike"/
ewidentne błędy genetyki , na to wpływu nie masz.
Co będzie?? trzeba normalnie hodować. Jakby nigdy nic się nie stało.
Storczyk nie wymaga specjalnych podchodów-
jedyna nadzieja ,ze wytworzy sobie obejście .Tak aby utrzymać linię życia./basal keiki Rolling Eyes może?/To może troszkę potrwać, w międzyczasie może wytworzyć bocznie pędy kwiatowe
/i może na nich keiki?/
To co jest na pędzie =listek ,ja nazywam chorągiewką.Często z tego nic nie wynika.
Po prostu jest, a keiki z tego ? raczej nie bywa !
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
JOVANKA
***************************************************************


PIGMENTACJA NA LIŚCIACH -bordowe zabarwienie

Zjawisko niepokoi... bo..gdy występuje.... poświadcza o pewnych zmianach warunków uprawy.
Jednak najczęściej jest cechą pochodną kolorystyki storczyków.Pomimo tej naturalnej cechy, efekt jest mocno zależny od czynników zewnętrznych.

Wyróżnienie czynników sprawczych :

Naturalne przyczyny:
1/Genetyka ?spotykane, zwłaszcza dla Phalaenopsis z różowym lub czerwonym stonowaniu kolorów kwiatów.
/kwestia przyjęcia "po przodkach";wynika z założeń tworzonej krzyżówki przez producenta/
Paphiopedilum ...również podlega tym zależnościom.
Spód liści w wielu gatunkach i hybrydach sabotków , wykazuje zabarwienie fioletowe/ mocniej od nasady z widocznymi skupiskami pigmentu/
Obrazek- Obrazek

2/w grupie falenopsisów o marmurkowych/przy cętkowanych liściach, również jest widoczne.
W tych przypadkach... to antocyjany ,które są normalna kolorystyką kwiatów/ pigmenty/
Obrazek

3/naturalna reakcja na nadmiar światła i wzrost temperatury
Obrazek - Obrazek

Z moich obserwacji wynika, ze zwiększenie kolorystyki występować może intensywniej w fazie inicjowania pędów kwiatowych tych storczyków. .

Z nienaturalnych czynników :

-Przegrzanie /oparzenia i objawy chorobowe ?to może spowodować wytworzenie pigmentu ,jako czynnika ochronnego.
-Jeżeli czerwone liście ulegają zmiękczeniu i więdnięciu jest to objaw choroby
- Może być objawem działalności szkodników, które szkodząc ?spowalniają rozwój rośliny.

Jest to być to tarcza ochronna i sygnał nieprawidłowości gdy zostanie przekroczona granice progowe wytrzymałości roślin:

Przypadki :idea: niebezpieczne to---> dawka światła o zbyt dużym poziomie światła/intensyfikują kolorystykę w kierunku czerwieni-fioletu/ - najczęściej spotykane zjawisko na płd.parapetach bez cieniowania oraz w szklarniach /reakcja przy nadmiernym przegrzaniu -temp.pow.+32 stop. ...niezależnie od tego ,ze nadmiar nat.światła powoduje dodatkowo oparzenie
i destrukcję tkanki roślinnej.

JOVANKA


/materiał pochodzi z własnych mat.autorskich i przyg.publikacji -J.Ol-ska/




*************************************************************

CYKL KWITNIENIA STORCZYKÓW


kWESTIA PORUSZONA PRZEZ UŻYTKOWNIKA:
....zona była bardo zdziwiona,gdy odsłoniłem firanke i zaczalem mowic 'troche"ostro do storczykow, jestem tylko w dziedzinie kwiatow zabobonny, jak je sie zastraszy to zaczynaja kwitnac :D
wiec daje im pół roku.
ostatnio moja znajoma powiedziala, ze storczyki kwitna raz w roku!?ja mam inne doswiadczenie.
z reguly kwitna mi ok. 5-6miesiecy

KOMENTARZ/JOA .....
ale znajoma miała rację. :D

Czym innym jest kwitnienie i ono nawet może trwać 6 miesięcy i więcej.
Cykl o którym mówimy ,dotyczy okresu po starym kwitnieniu i oczekiwaniu na nowe pędy.
Tutaj ...zależy od cech osobniczych storczyka;ale najczęściej trzeba przyjąć do roku przerwy - jak w naturze.
Bywają wyjątki również.

Sumując: gdy Twój storczyk przestanie już kwitnąć i robić rozgałęzienia oraz prawdopodobnie zasuszy pędy--->to będzie koniec cyklu.
Od tego momentu, jest następny cykl -najpierw inicjacja pędu ,później kwiaty.Tego możesz się spodziewać za rok .Ja zawsze dodaję dla optymistów :P :przy dobrych wiatrach może... krócej przyjdzie czekać.

cdn.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”