Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

W tym roku Teściowi udała się pietruszka.
Obrazek
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Pietruszka u mnie w tym roku kiepska.
Wzeszła połowa sianych odmian, aktualnie około 3 cm wzrostu :wink:
Pozdrawiam, Jacek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Przemek , prosimy o zdradzenie tajemnicy uprawy pietruszki , krok po kroku . ;:215
U mnie rośnie z przerwami i nie wiem dlaczego . Obmyślam strategię na przyszły sezon ,
bo w tym już za póżno .
Znalazłam odmianę f1 Arctica , ale tylko duże opakowania . ;:222
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Nie podglądałem zbyt szczegółowo ale coś tam zaobserwowałem. Wysiew nie był zbyt wczesny (I połowa kwietnia). Grządka była przekopana dopiero na wiosnę i wyrównana. Na pewno były zrobione rowki i w nie Teściu nasypał ziemię do wysiewu i rozsad. Jaka odmiana została wysiana nie wiem ale albo była to odmiana Arat albo Atika-nasiona były ode mnie. No i chyba główny powód sukcesu, że grządka była chyba prawie codziennie podlewana. ;:oj Na pewno wysiew nie był niczym okryty (ani włókniną ani multiclimą). W praktyce wygląda to na szeroką redlinę bo ścieżka jest sporo poniżej powierzchni grządki. :wit
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Dzięki . Główny pewnie nie jedyny powód mojej tegorocznej porażki to wysiew w rodziną glebę .
Ziemię mam zasklepiającą się . W dodatku często podlewana była zbita jak beton .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Ja jak co roku wysiewałem pietruszke i marchew w miare wczesnie, bo staram się by był to czas gdy wiosenne słońce jeszcze nie wysuszy gleby i podlewam tylko raz ale to i tak zdatkowo tuż po wysiewie i też nie mogę narzekać na wschody.


Jak dla mnie to główny powód problemów kiełkowania, to nasiona. Drugie sucha ziemia.


Może nie jest tak duża jak na zdjeciu Przemka ale z racji miesięcznej suszy, gdzie dopiero dziś troszke kropi i tylko tyle, to nie mogę narzekać, bo jakoś to przeżyła.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Grządka zachwaszczona z deka, bo każde ruszenie ziemi, jeszcz bardziej ją wysusza, a w dodatku ziemia zrobiła się twardą skorupą. Jak ogarnę grządki, to pokaże jak wyglądają. Tymczasem pokaże kilka sztuk losowych z grządek. Jedyny plus suszy, to że korzenie długie.


Obrazek

Obrazek
garrs
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

W tamtym roku po raz pierwszy posiałem pietruszkę naciową w nowych grządkach podwyższonych i miałem super plon. Pietruszka była w zasadzie bezobsługowa i nać zbierałem cały sezon.
Wiedząc, że pietruszka naciowa jest wieloletnia pomyślałem, że w tym roku nie muszę wkładać w to dużo wysiłku.
NIestety porosły wielkie rośliny i pietruszka szybko poszła w kwiat. Część grządki ściąłem przy ziemi, a część kilka centymetrów nad ziemią. Czy w tym roku pietruszka jeszcze odrośnie?
Obrazek

Na innej grządce wysiałem pietruszkę naciową w międzyrzędziach z rzodkiewką. Niestety słabo powschodziła. Dosiać do pełnych grządek czy zasadzić coś innego, a pietruszkę wysiać na siew zimowy?
Obrazek
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

garrs Pietruszka naciowa nie jest wieloletnia. Pierwszego roku po wysiewie tworzy masę zieloną ,a w następnym roku zakwita i na tym koniec. Lepiej siać co rok na nowo żeby była świeża zieleninka. Ewentualnie można przeznaczyć skrawek poletka i nie usuwać kwiatostanów, wówczas sama się osypie z nasion i na następny rok wyrosną nowe siewki.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2853
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Tak z ciekawości przejrzałem odmiany pietruszki i natrafiłem na jedną odmianę F1, Arctica cena nasion zawrotna :shock: , natomiast sądząc po zdjęciach bardzo ładne korzenie ma. Szkoda, że są tylko wielkie opakowania.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Darek26
200p
200p
Posty: 277
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Chciałbym posiać pietruszkę, marchew i koper późniejszą jesienią, aby wyszły wczesną wiosną. Opłaca się takie coś czy czas wschodów podobny jak przy siewie wiosennym?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Było to zasadne kilkadziesiąt lat temu, jak nie było agrowłókniny, odmian wczesnych i nasion podkiełkowanych. Widzę wady w siewie jesiennym, słabe wschody, jarowizacja, zachwaszczenie i wcale nie jest wcześniejsza od siewu wiosennego.
Darek26
200p
200p
Posty: 277
Od: 5 maja 2019, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

No i wszystko wyjaśnione. W takim razie na jesieni idzie tylko cebula i czosnek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”