Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Magda997
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2021, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Cześć,
kupiłam sagowca około miesiąc temu w sieciówce. Stoi przy samym oknie, podlewam go około raz na tydzień przefiltrowaną wodą.
Gdy go kupiłam miał lekko przyschnięte końcówki liści i kilka pojedynczych żółtych, jednak widzę nowe, które żółkną. Gdy się przyjrzę ma niewielkie brązowe plamki na liściach. Ktoś wie co może być przyczyną?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Powinnaś go przesadzić od razu do nowego przepuszczalnego podłoża z drenażem oraz wywalić osłonkę, a doniczkę postawić na podstawce.
Plamy mogą być od przelania.
Przejrzyj wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
natkyy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2021, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Proszę o pomoc! :(
Niecały miesiąc temu kupiłam pięknego cykasa, ale to co się z nim dzieje u mnie jest straszne :( był cały zielony, teraz jak na zdjęciu.

1. nasłonecznienie powinno być ok - okno południowe, rozproszone światło
2. prawdopodobnie popełniłam błąd na początku podlewania i podlewałam go zbyt często (przyzwyczajenie do areki...). Na zdjęciach jest chwile po podlewaniu, bo nie był podlewany już ponad 10 dni i ziemia była maksymalnie sucha
3. nie przesadzałam go jeszcze - proszę o informację czy to zrobić, jeśli tak jaka ziemia będzie najlepsza
4. wilgotność w mieszkaniu dobra - mam nawilżacz pod arekę

Pomocy! Zrobię wszystko co mi każecie aby go uratować ;:145
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Masz wszystko w wątku.

Przede wszystkim sama sobie odpowiedziałaś, przelalaś i tyle. I nie tylko podlewając zbyt często, ale również przez nieprawidłowe mało przepuszczalne podłoże. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie. Trzymanie w podłożu produkcyjnym to pierwszy krok do przelania. Tak się składa, że korzenie sagowców są bardzo wrażliwe na przelanie.
W wątku masz podane, podłoże powinno być przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 3:1, a nawet 2:1.
Trzeba zacząć od sprawdzenia stanu korzeni, usunięcia zgniłych i posadzenia do nowego właściwego podłoża.

Przy okazji, sagowce potrzebują bezpośredniego słońca, a nie rozproszonego.
Nawilżenie powietrza w przypadku tych roślin jest zbędne, one rosną nawet w suchym klimacie.
Sagowce podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Niestety, musisz mieć świadomość, że może nie udać się uratować tego sagowca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
natkyy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2021, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Niestety, mój błąd :( Odnośnie tego przesadzania - niby tak, ale gdzieś kiedyś wyczytałam, że powinno się dać roślinom miesiąc na przyzwyczajenie do nowego lokum i dopiero po tym czasie przesadzić. Dlatego chwilę zwlekałam :/

Jeszcze dziś biorę się za przesadzanie sagowca.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Wystarczy tydzień na aklimatyzację. Nie powinno dłużej się trzymać w podłożu produkcyjnym, gdyż już przed zakupem mogła zostać przelana u sprzedawcy, a nie zawsze widać tego efekty. Do tego część roślin jest bardziej na to wrażliwa. Osobiście, jak mam czas rośliny przesadzam nawet w dniu zakupu, a nie przypominam sobie żeby jakaś roślina mi padła z tego powodu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pomi155
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lip 2021, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Witam!:)
Przeczytałam wątki odnośnie żółknięcia liści u Cycas.
Już od lutego walczę z żółknięciem liści. Na chwilę udało się to zahamować jednak dolne liście są w pół zżółknięte (jak na załączonym zdjęciu). Kiedy to ustało, nagle zaczął wypuszczać nowe liście. Jednak od 2 dni kiedy zaczynają już się wykręcać i sztywnieć, zobaczyłam żółknięcie na ich końcach.
Na pewno nie chodzi o przelanie, ponieważ ziemia jest ok. Nie nawoziłam go jeszcze, czy to może być powód?
Jak mogę zahamować żółknięcie dopiero co rozwijających się nowych liści?
Czy powinnam wyciągnąć go z doniczki i zobaczyć czy korzenie nie są przerośnięte? Był przesadzamy już do ciut większej doniczki 3 miesiące temu.

Obrazek

Obrazek

Dziękuję z góry za pomoc :) Mimo wielu wątków, nie wiem jak mogę bardziej pomoc Cycasowi w takim stanie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Skoro jak piszesz czytałaś wątek, to:

1. Sagowce potrzebują słońca, czyli stanowiska tuż przy słonecznym oknie, a nie ciemnego kąta z dala od niego.
2. Sagowce sadzimy do większych doniczek z odpływem i stawiamy na podstawce. Podłoże musi być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2 :1
3. Przed kolejnym podlaniem wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć.
4. Jak każdy żywy organizm, to życia oprócz wody potrzebuje pokarmu. Spróbuj żyć o samej wodzie, długo tak nie pociągniesz, prawda? Po przesadzeniu do większej doniczki i właściwego podłoża odczekaj miesiąc z nawożeniem.
Nawóz mineralny do roślin zielonych co dwa tygodnie w okresie wegetacji.

Na przyszłość proponuję od razu po zakupie poczytać o warunkach uprawy i pielęgnacji danej rośliny, żeby uniknąć później problemów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pomi155
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lip 2021, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Akurat nie stoi w ciemnym rogu i ma dużo słońca (ale nie bezpośredniego), nie wiem skąd od razu negatywne założenie,że ustawiłam go w ciemnym rogu niezgodnie z zaleceniami.
Czytałam,że nie można go często przesadzać, ani do zbyt dużych doniczek. Obecnie jest osłonka dla doniczki,w której się znajduje, a na dole ma keramzyt. Przesadzę go zatem do jeszcze większej,może jednak to jest problemem.
Odnośnie nawozu, używałam: Tercet Nawóz do draceny,juki i palmy.
Dziękuję za odpowiedź mimo zbędnych uszczypliwości ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Liczy się odległość od okna. Ludzkie oko odbiera inaczej poziom światła od rośliny. Postaw jak napisałem blisko okna, jeśli chcesz żeby roślina dobrze rosła i nie skończyła za jakiś czas w śmietniku.

Akurat sagowce sadzimy do większych doniczek.

Zrób tak, jak napisałem.

Ps. Nie są to żadne uszczypliwości, ale stwierdzenie faktów. Gdyby ten sagowiec od razu miał właściwe warunki uprawy i pielęgnację to byś nie musiała pisać swojego postu. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rafiq85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sty 2022, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Witam
Mój cykas na zimę wylądował w pokoju i od jakiegoś czasu liście zaczęły żółknąć.
W dodatku nowe, które wypuściły w lipcu tego roku zaczęły mieć białe przebarwienia od środka.
Czy można temu jakość doradzić?
Czy zbyt częste podlewanie może doprowadzić to takiego stanu?
Sprawdzałem od spodu doniczki, to niestety ziemia jest strasznie mokra (mam tylko dwa otwory w doniczce do odprowadzania wody, brak jakiegokolwiek drenażu na spodzie doniczki). Czy to może być główny powód?
Znacie jakiś sposób na odsączenie wody? Cykas jest już dość duży i ciężko będzie go wyjmować z donicy.
Czy te żółte liście powinienem obciąć?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Oczywiście, Sagowiec to nie jest roślina bagienna, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem, a w okresie jesienno-zimowym podlewasz jeszcze rzadziej.
Druga sprawa, przepuszczalne podłoże, czyli mieszanka ziemi i rozluźniacza.
Do tego słoneczne stanowisko, czyli przy samym oknie.
Nie wystarczy odsączyć bryły korzeniowej. Trzeba przesadzić do nowego właściwego podłoża i bezwzględnie dokładnie sprawdzić stan korzeni.
Liści nie odcinasz dopóki całkowicie nie zżółkną.
Natomiast blednięcie liści w lecie to zbyt słoneczne stanowisko albo brak aklimatyzacji po sezonie zimowym. Wystawiając na zewnątrz trzeba stopniowo przyzwyczaić do słońca, przynajmniej 2 tygodnie.
Resztę informacji znajdziesz w wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rafiq85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sty 2022, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec.Cycas - problemy w uprawie

Post »

Jaka będzie w tym wypadku najlepsza ziemia?
Wcześniej miałem ziemię typową do palm, ale z tego co doczytałem, dobrze jest wymieszać ziemię dodatkowo z keramzytem.
Jaka powinna być ta warstwa drenażowa na spodzie doniczki? 2-3 cm?

Edit: Białe przebarwienia na młodych liściach pojawiły się dopiero teraz, w okresie zimowym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”