Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Rośliny doniczkowe
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Nie wiem co prawda w jaki sposób roślinka zakończyła swój żywot. Więc krótko opiszę jak kończą moje rośliny. Otóż najzwyczajniej w świecie same zasychają. Nie wygląda to atrakcyjnie, ale jak tylko zaobserwuje taki stan roślina idzie do piwnicy, na strych tam zasycha do końca. Gdy uschnie, wykręcam z niej start pęd, choć najczęściej on sam odpada i czekam. raz miesiąc raz dwa roślina sama pokazuje kiedy chce wznowić wzrost. Gdy kiełek ma około 1 cm bulwę wsadzam do nowej ziemi. Najpierw lekko podlewam od góry. jak zauważę , że liście zaczynają rosnąć przechodzę na podlewanie w podstawkę. W okresie kwitnienia ta roślinka staje się wielkim ,,pijakiem" i podlewam ją praktycznie co drugi dzień. Przez lata uprawy zauważyłem ,że rośliny rozpoczynające wzrost w niższej temperaturze rosną krępe, zaś gdy temperatura jest wysoka roślina rośnie wzwyż.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź, ale ja to wszystko wiem - tak dzieje się jesienią jak roślina przekwitnie. Poczytaj co działo się z moją, która powinna nadal kwitnąć.
Zacznij od tego postu: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 9#p6324879
Po odcięciu głównego pędu, wydaje mi się, że w przekroju jest suchy (drugie zdjęcie).
Dlatego nie wiem co mam zrobić teraz z bulwą w środku lata.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 248
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Jeżeli bulwa nie zbutwiała tak jak pędy, trzeba włożyć w ziemię i czekać, tak jak na zimę. Sprawdź, czy bulwa jest żywa, czy pod skórą ma żywą tkankę czy na brązowo zbutwiała. Rośliny potrafią być marudne, niestety.
Pozdrawiam

Karol
escape801
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 sie 2022, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Orientujecie sie dlaczego jedne sinningi zamieraja na okres zimowe a inne nie?
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Jeśli jest to zwykła Sinningia o ozdobnych kwiatach, a nie gatunki botaniczne to powinny w okresie zimowym przejść okres spoczynku. Wiele też zależy od tego czy jest to mała roślinka rozmnożona z listka, takim ja pozwalam rosnąć w trybie ciągłym nawet jak jest zima, a sama nie zamierza zasychać. Nie mam doświadczenia z roślinami z marketu więc pewnie ja bym je podlewał do czasu jak im samym odechce się rosnąć. Natomiast gdy dorosłym bulwom zapomni się o śnie to najczęściej we wrześniu październiku ograniczam podlewanie do całkowitego zaprzestania. Roślina zasycha i pod koniec lutego rozpoczynam zabawę z rośliną od nowa.
Pozdrawiam Jarek
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Mam kilka bulw tej rośliny. Zamierzam posadzić na balkonie, każda w oddzielnej doniczce. Czy doniczki 14 cm szerokość i 13 wysokość wystarczą? I na jakiej wysokości je posadzić. W notce jest narysowane, że mają być 15 cm pod powierzchnią ziemi, ale tak chyba nie robi się w doniczcze. W necie jest, że nad bulwą ma być tylko 2/3 cm podloża. A wy jak sadzicie w doniczkach?
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Ta roślina nie nadaje się na balkon. Jest zbyt krucha. Pierwszy silniejszy wiatr ją połamie. Swoje rośliny sadzę tak aby nad ziemię wystawał 1-2 cm bulwy , wszystko zależy od jej wielkości.
Pozdrawiam Jarek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Dostosowuję doniczkę do wielkości bulwy- 1- 1,5 cm od krawędzi doniczki. Sadzę przykrywając bulwę podłożem- też ok 1-2 cm. Nie próbowałam, ale mój kolega uprawia gloksynie na zewnątrz, oczywiście miejsce osłonięte, zabezpieczone przed wiatrem i deszczem.
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

To jeszcze inna wersja sadzenia, tym bardziej, że w instrukcji na opakowaniu, jest napisane, aby włożyć pod ziemię aż na 15 cm. Jak one przeżywają na otwartym terenie, jeśli na balkonie byle wiaterek je zmiecie?
Musiałem ponownie napisac, gdzieś mi zniknęły wiadomości.
Czy później te bulwy rosną i przesadzasz do większej doniczki?

Posty będą usuwane jeśli nadal będziesz pisać nie przestrzegając zasad pisowni polskiej
lub cytując posty na które odpowiadasz bezpośrednio a także pisząc posta pod postem/Karo
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Rośliny kupowane przez nas w sklepach nie występują w naturze, są specjalnie uprawiane w laboratoriach , szklarniach itd. W naturze rosnę tylko wersje botaniczne tych roślin. Jeśli chodzi o bulwę to jest rzeczą oczywistą, że ona z roku na rok przyrasta. Swoje najmniejsze bulwki mam średnicy 1 cm, zaś największe są wielkości dużego jabłka. W ubiegłym roku u rekordzistki naliczyłem około 60 kwiatów.
Pozdrawiam Jarek
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Nie cytujemy jeśli odpowiadamy bezpośrednio na wcześniejszy post/K
Czyli zimujesz je i sadzisz w kolejnym roku, tak? W jaki sposób zimujesz?
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Zimowanie opisałem pokrótce w poście z 22.08.2022.
Pozdrawiam Jarek
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sinningia speciosa,S.hybrida (potoczna Gloksynia)- uprawa

Post »

Czyli po prostu je zostawiasz tam gdzie są i "zaczynasz" zabawę od lutego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”