Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

@sokolica A czym nawozisz? 'Brasil' to kultywar (hybryda, wyprodukowany w laboratorium), więc może nie dziedziczyć całkowicie cech rośliny matecznej. Możliwe, że 'Brasil' ma genetycznie 'zakodowany' mały rozmiar liści. Ciężko powiedzieć, bo nie widziałam wybujałych roślin tej odmiany. Ale pytam z ciekawości, czy inni też tak mają, jak mój :)

Rozmiar liście zwiększa się wraz z wiekiem, ale musi się a) piąć, b) jeśli się płoży, to musi się zakorzeniać w ziemi/wodzie z poziomu łodygi (zobacz na pH. hederaceum w ogrodach botanicznych) i c) szklarniowe warunki ;)

Obrazek
Obrazek

U ciebie rośnie jako zwisający czy pnący, np. po drabince?
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

Nino, swojego ukorzeniałam jakoś na jesieni ubiegłego roku. Więc jest jeszcze młody. Był wielkości mniej więcej Twojego ze zdjęcia, obecnie jest sporo większy. Jak rośnie? Hmm, trudno to określić, ani nie zwisa, ani nie pnie się. Raczej jest skręcony, jak ślimak :lol: Ale zamierzam puścić go po drabince. Nawożę wyłącznie biohumusem. Stoi przy oknie wsch, słońca ma ze 2h przed południem. Zraszam 2-3 razy dziennie. Temp 20-22*C. W tym pokoju mam zakręcone ogrzewanie, więc powietrze nie jest bardzo suche.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

NINa pisze:@sokolica A czym nawozisz? 'Brasil' to kultywar (hybryda, wyprodukowany w laboratorium), więc może nie dziedziczyć całkowicie cech rośliny matecznej. Możliwe, że 'Brasil' ma genetycznie 'zakodowany' mały rozmiar liści. Ciężko powiedzieć, bo nie widziałam wybujałych roślin tej odmiany. Ale pytam z ciekawości, czy inni też tak mają, jak mój :)
Jeżeli otrzyma się już daną odmianę i wydzieli się u niej pożądane cechy jakimi ma się wyznaczać, to rozmnażanie rozpoczyna się dopiero w tym momencie. Nie rozmnażamy roślin na odmiany, tą samą metodą (niekiedy przypadkową) dzięki której powstała nam określona odmiana, bo nie ma 100% pewności, że zabieg ten się powtórzy, może wyjść nam zupełnie inny osobnik z innymi cechami. Powielanie cech danej odmiany uzyskujemy na drodze rozmnażania wegetatywnego, przez sadzonki. W tym przypadku potomstwo posiada 100% cech rodzicielskich. I nie ma czegoś takiego co Ty napisałaś, że "(...)nie dziedziczy całkowicie cech rośliny matecznej".
NINa pisze:Rozmiar liście zwiększa się wraz z wiekiem, ale musi się a) piąć, b) jeśli się płoży, to musi się zakorzeniać w ziemi/wodzie z poziomu łodygi (zobacz na pH. hederaceum w ogrodach botanicznych) i c) szklarniowe warunki ;)

Obrazek
Obrazek
Pierwsze prawda, rozmiar zależy od wieku, jednak jest to związane z naturalnym stanowiskiem rośliny w młodym wieku. Roślina rosnąca w głębi "buszu" wytwarza dłuższe międzywęźla i dużo mniejsze jeszcze niewłaściwe liście, często też słabo, lub w ogóle nie wybarwione (jak ma to miejsce np. u Epipremnum aureum), bez wcięć i z krótkimi wylistkami. Z wiekiem kiedy roślina pnie się (np. po drzewie, lub nawet po starszych już zgrubiałych pędach swojego pobratymca) do góry, uzyskując tym samym lepszą ekspozycję na światło, wykorzystuje zgromadzone zapasy, zaczyna wytwarzać dorosłe, właściwe liście. Następne "a) piąć" to głupota, każdemu kto widzi w szkółkach wypasione egzemplarze już wcześniej wspomnianego epipremnum, lub filodendrona, z dużymi liśćmi może wydać się, że jest to jeden z warunków uzyskania dużych, efektywnych liści. I z wiszącego osobnika można uzyskać takie liści, nie musi się wcale po niczym wspinać, ale aby do tego doszło musi mieć spełnionych szereg innych założeń. " b) jeśli się płoży, to musi się zakorzeniać w ziemi/wodzie z poziomu łodygi (zobacz na pH. hederaceum w ogrodach botanicznych)" no tego to ja już kompletnie nie rozumiem, a już z tym zakorzenianiem się w wodzie? Czyżby to roślina wodna była, to chyba się z anubiasami na role zamieniła. Faktycznie gro roślin z Araceae żyjących w wyższych partiach lasu deszczowego, dąży do produkowania długich, często ukorzenionych w podłożu korzeni przybyszowych, ale czy to jakiś warunek do tworzenia dużych liści? Pierwsze słyszę, to wpływa raczej na przyczepność rośliny i zwiększa jej obszar eksploatacyjny, z którego może pobierać składniki odżywcze.
"c) szklarniowe warunki" z tym się w 101% zgodzę, to jeden z najważniejszych warunków uzyskania dużych egzemplarzy, takich jak w warunkach naturalnych, przy okazji pragnę również pochwalić moją przedmówczynię, za ładne egzemplarze i poprosiłbym o troszkę więcej zdjęć roślin w tunelu foliowym, bo wygląda mi na znajomy widok, ten tunelik :D. Ze swojej strony dodam, że dla uzyskania bardzo dużych liści (jeżeli na takich nam zależy) spory wpływ ma okres odpoczynku rośliny, ale to trzeba samemu sprawdzić i zarówno temperaturą jak i wilgotność powietrza dobrać samemu, indywidualnie. Ponadto, aby uzyskać tak duże liście (i nawet większe, bo rośliny sprzedawane w marketach OBI, CASTO itp. to kilku- kilkunasto tygodniowe egzemplarze) potrzebny jest dobry, na poziomie nawóz. Nie jakiś banalny florovit, czy substral, tylko profesjonalny jak SCOTTS o NPK 30-11-11 i niewielkim EC (może być inny to tylko przykład), dodatkowo podłoże powinno zawierać dostateczną warstwę próchniczną i być często wspomagane nawozami organicznymi dla wyrównania właściwej gospodarki wodno- powietrznej gleby.
Pozdrawiam.
Życzę miłego dnia
Tomek.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

NINa powrót do koloru normalnego zielonego jest spowodowany zbyt dużą ilością światła w stanowisku jakie ma twoja roślina. W takim przypadku dochodzi do zbyt intensywnej zmiany chlorofilu rośliny. :wink:
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

Filodendron dla odmiany stoi w miejscu cienistym, pod innymi roślinami i kolejny młody liść jest bez śladu wybarwień, cały zielony. Właśnie, że trzymanie w dobrym oświetleniu wzmacnia jaśniejsze części liści, jak to jest w przypadku np. Epipremnum aureum czy nawet trzykrotki pasiastej, dlatego był wyeksponowany do światła.

Czego Majorku nie rozumiesz z zakorzeniania w ziemi i ukorzeniania w wodzie? Przecież wiadomo, że filodendrony idealnie rosną w hydroponice. Im starsza roślina i ma oparcie, czy to na drzewie czy na ziemi, będzie wykształcała większe liście, poza niektórymi odmianami. Oczywiście, że dokarmiać trzeba. Jeśli się zakorzenia wokół drzewa, pobiera składniki, to i ma większe liście, bo jest lepiej odżywiona. U mnie i hederaceum, i erubescens, oba mają większe liście (już nie w tunelu foliowym, ale w pokoju) tylko mogąc piąć się po podpórkach.

Wiele krzyżowek/hybryd nie powiela cech dziedzicznych przy rozmnażaniu wegetatywnym, dlatego muszą być rozmnażane z nasion albo w kulturach tkankowych. Niekiedy jest to celowo modyfikowane w genach rośliny, tzn. roślina np. nie wytworzy nasion, bo producent ma patent i monopol na uprawę nowej hybrydy, więc sposób rozmnażania jest ograniczony tylko do laboratoryjnego.

Btw. nie życzę sobie odzywek typu "głupota", bo ja twojej wartości nie zaniżam.
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

Nino, potwierdzam, mój odkąd jest upięty na drabince i pnie się do góry, ma większe liście. Także w sprawie wybarwienia liści masz rację: obecnie, gdy słońca jest więcej, nie pojawił się u mnie ani jeden czysto zielony. Roślina stoi ok metra od okna, słońce pada na nią ok 2h dziennie (to dwukrotnie więcej niż zimą/wczesną wiosną). Wszystkie nowe listki mają jasny motyw.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21749
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

Mój młodziutki ma również liść wybarwiony...
Listek jest wielkości ciut większej od paznokcia u kciuka...
Zrobiłam zdjęcie dla orientacji jak jest maleńki, na tle opakowania chusteczek higienicznych :wink:
a ma wyraźny ślad wybarwienia

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

NINa pisze:Czego Majorku nie rozumiesz z zakorzeniania w ziemi i ukorzeniania w wodzie? Przecież wiadomo, że filodendrony idealnie rosną w hydroponice. Im starsza roślina i ma oparcie, czy to na drzewie czy na ziemi, będzie wykształcała większe liście, poza niektórymi odmianami. Oczywiście, że dokarmiać trzeba. Jeśli się zakorzenia wokół drzewa, pobiera składniki, to i ma większe liście, bo jest lepiej odżywiona. U mnie i hederaceum, i erubescens, oba mają większe liście (już nie w tunelu foliowym, ale w pokoju) tylko mogąc piąć się po podpórkach.
Myślę, że problem pojawia się w momencie kiedy używasz nie do końca poprawnych sformułowań. Wymieniasz w podpunktach "a, b, c..." to wszystko tak jakby treść zawarta w tych podpunktach była jedynym warunkiem spełnienia założenia osiągnięcia dużych liści. W warunkach tropikalnych, tak, jednak w warunkach uprawy amatorskiej- "domowej" już nie do końca. Czytając "ukorzenienia się w wodzie" nie sądziłem, że masz na myśli hydroponikę. Jeśli tak to w tej kwestii spierać się nie będę jest to wydajna i efektywna metoda uprawy roślin. Ja w żaden sposób nie mówię, że wytwarzanie przez roślinę korzeni powietrznych nie przynosi lepszych efektów. Byłoby to kłamstwem i zaprzeczeniem podstaw morfologi większości pnączy z Araceae, które właśnie dzięki nim są w stanie lepiej rosnąć, pobierać składniki odżywcze i kilkakrotnie większe ilości wody, którą to przecież w warunkach naturalnych, tropikalnych bardzo szybko są w stanie stracić, a dzięki korzeniom powietrznym te straty odbudować.
NINa pisze: Btw. nie życzę sobie odzywek typu "głupota", bo ja twojej wartości nie zaniżam.
Rzeczywiście jeśli uraziłem, proszę się nie gniewać nie miałem na myśli obrazić czytelniczkę. Postaram się nie oceniać tak negatywnymi słowami treści.
Uważam, że bardzo duży wpływ (jeśli nie największy) na uprawę roślin tropikalnych, a tych z rodziny Araceae już koniecznie, ma wilgotność powietrza. W sytuacji kiedy roślina, wspomniany filodendron, epipremnum, monstera czy jakiekolwiek inne pnącze z obrazkowatych przy wysokiej wilgotności wytwarza liczne korzenie powietrzne, którymi chwyta się podpór, drzew itp. dzięki którym polepsza znacząco swoje warunki bytu. Dlatego może bardziej zauważalne efekty można uzyskać przy uprawie roślin na palikach. Gdyż dzięki wytworzonym korzeniom tak jak napisałaś mogą pobierać większą ilość składników mineralnych, ale również i wody zawartej w parze wodnej. To wszystko wpływa na efekt uzyskiwania przez te rośliny dużych liści.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Jagna+-
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 21 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Witajcie :D
Dostałam philodendrona brasil. Wczoraj przesadziłam go do nowej ziemi. Po jakim czasie po przesadzeniu należy zacząć go podlewać? I czym nawozić? Nawozem do roślin zielonych czy do roślin kwitnących (gdzieś mi się rzuciło w oczy, że do kwitnących).
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Jagna+-
Jakie podłoże wybrałaś?
Podlewasz jak ziemia przeschnie (sprawdzasz palcem głęboko w doniczce).
Ja po przesadzeniu zawsze odrobinę podlewam.
Nawóz: miesiąc po przesadzeniu. Mineralny, wieloskładnikowy.
Z tym nawozem to jest tak, że nawozy do roślin zielonych mają więcej azotu i niektórzy uważają, że stosowanie nawozu bardzo bogatego w azot do rośliny z przebarwieniami na liściach sprawi, że liście będą bardziej zielone, a przebarwienia słabiej widoczne.
Jagna+-
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 21 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Hej :D
Mieszanka ziemi do sukulentów, zwykłej, i perlitu. Troszkę kory piniowej. Nie podlałam go jeszcze. Dziś troszkę go podleje w takim razie.
Jagna+-
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 21 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Nie dziękuję :wink:
Czyli ziemia jest ok?
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy mogę go zraszać?
Jeśli tak to jak często?


Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu/N.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Podłoże może być.

W żadnym wypadku nie spryskujemy roślin (za wyjątkiem od czasu do czasu żeby zmyć kurz), to jest mit i to szkodliwy, bo oprócz powstawania plam od twardej wody, jest duże ryzyko załapania infekcji grzybowej. Jeśli roślina jest mała, możesz postawić doniczkę z podstawką na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. To rozwiązanie jest połowiczne, ale teoretycznie powinno wystarczyć w przypadku tego filodendrona.
Dobrze jest go postawić na parapecie, za wyjątkiem południowego i uważać trzeba przy zachodnim. Najlepsze jest wschodni.
Jeśli chodzi o nawóz, dobre rezultaty mam przy używaniu Petersa Allrounder 20:20:20, co drugie, trzecie podlewanie.
Aha i dobrze jest dać drabinkę, to wtedy powinien wypuszczać większe liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”