Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Rośliny doniczkowe
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Filodendron pnący (Philodendron hederaceum) 'Brasil'

Post »

Czy ktoś posiada tą odmianę? Jestem ciekawa jakie warunki trzeba tej roślince zapewnić
aby liście pozostały dwu-kolorowe? W tym tygodniu czekam otrzymam paczuszkę z tą roslinką :)
Czy to prawda, że za duzo słońca powoduje, iż liście robią się zielone?
Czy ktoś może pochwalić się zdjęciem swojej variegaty?
Awatar użytkownika
PoprostuAga20
50p
50p
Posty: 79
Od: 23 kwie 2009, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Philodendron Scandens Variegata

Post »

Witam, ja posiadam taka roślinkę chociaż nie jestem do końca przekonana czy to ta odmiana. Jedna mam w pokoiku gdzie jest bardzo duzo światła, ma prawie cała ścianę dla siebie i tam gdzie poda go więcej to liście są bardziej wybarwione więc chyba lubi światło:)
2 doniczkę mam w ciemniejszym miejscu ale tez się ładnie wybarwił i nie jest cały zielony.
Wydaje mi się że brak światła powoduje zielenienie liści.
Ale możne jakiś ekspert lepiej się wypowie:)
zanetchen
100p
100p
Posty: 105
Od: 23 kwie 2009, o 12:43
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Philodendron Scandens Variegata

Post »

To jest właśnie phil. scandens variegata. Mam nadzieję że uda mi się utrzymać te kolory



Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Philodendron Scandens Variegata

Post »

Agnieszka ma rację - mniejsza ilość światła powoduje, że listki będą słabiej wybarwione. Ale pełne słońce prawdopodobnie może poparzyć listki. Mój filek stoi metr od okna zachodniego i wygląda tak ...

Obrazek

Specjalnych wymagań nie ma. Traktuje go tak jak inne kwiaty. Podlewam jak ziemia przeschnie i zraszam od czasu do czasu.
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
cyberraga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2011, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Philodendron Scandens Variegata

Post »

Witam wszystkich..
Zaciekawił mnie post o Philodendronach gdyż sam kolekcjonuję te rośliny..
Przedstawiony na zdjęciach Philodendron jest oznaczony jako: Philodendron scandens var.medio pictum lub Philodendron oxycardium 'Brazil'.
Philodendron scandens "Variegata' ma białokremowe,nieregularne wybarwienie liści!
Philodendrony nie są roślinami,które bardzo potrzebują ostrego światła,ponieważ w naturalnym środowisku rosną na drzewach bądz w niższych partiach lasów deszczowych stąd światło rozproszone dobrze im służy.
Najlepszy jest wschodni,zachodni lub północny parapet okna,ale w południowym świetle też będą ładnie tworzyły liście ale należy unikać bezpośredniego ostrego (południowego) światła.
Jeśli chodzi o pstrolistne wybarwienie to muszę powiedzieć iż z własnego doświadczenia wiem,że Philodendrony pstrolistne nie lubią w zbyt dużej ilości dokarmiania nawozami wysokoazotowymi,dlatego dokarmiane takim nawozem bez przerwy mogą stracić atrakcyjne dla nich wybarwienie liści.Prawdą też jest,że pstrolistne odmiany lubią większą ilość światła niż gatunki zielone w rosnące w naturze więc dobrze rosną i wybarwiają się na parapetach okiennych lub gdzieś w pobliżu okna.

Na koniec pragnę wszystkich pozdrowić i zamieszczam zdjęcia mojego Philodendrona scandens 'Variegata'
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Philodendron Scandens Variegata

Post »

Odkopuję temat ;)
To jest Philodendron hederaceum 'Brasil', odnaleziony w Brazylii w 1991 r. i opatentowany jako kultywar pH. 'Brasil' w 2002 r. W sprzedaży występuje jako 'Brazil', mediopicta, medio-pictum i 'Mediopictum'. Wszystkie filodendrony typu oxycardium, micans, scandens i cordatum zostały już zakwalifikowane do pH. hederaceum i takiej nazwy należy używać.

Natomiast wygrzebałam informację, że w latach 70-tych amerykański botanik Robert H. MCColley uprawiał już filodendrona o fenotypie takim, jak 'Brasil', ale chyba nie opatentował go do celów sprzedaży i być może nazwa pH. hederaceum var. mediopictum była roboczo używana dla określenia takiej właśnie rośliny.

Posiadam małą sadzonkę i rozpoczęłam artykuł z cyklu 'Obserwacje' na moim portalu: http://fabryka.darknation.eu/filodendro ... icle_id=41

Ten pH. hederaceum variegata (nie wiem czy po łacinie nie powinno być 'variegatum', bo to rodzaj męski?) Cyberragi jest rzadko spotykany w handlu.
Awatar użytkownika
oShibby
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 lut 2012, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Baciuty

Re: Philodendron Scandens Variegata

Post »

A ten to wygląda zupełnie jak moje epipremnum "marble queen".
:arrow:
cyberraga pisze: Obrazek
_______
oShibby
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Philodendron Scandens Variegata

Post »

Tak, bardzo podobny wzór, ale u filodendrona liście są wyprostowane, inne ogonki liściowe, pędy delikatniejsze i korzonki czepne cieńsze. Za odmianami variegata nie przepadam, bo nie lubię białego/kremowego koloru, ale tak jak napisałam, ten filodendron rzadko występuje w sprzedaży, nie wiem czy z powodu trudności w uprawie czy popytu.
Awatar użytkownika
foorfooq
200p
200p
Posty: 251
Od: 20 paź 2011, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Philodendron Scandens Variegata

Post »

O widzisz NiNa a ja wręcz przeciwnie. Zbieram filodendrony inne niż zielone, co stanowi prawdziwe wyzwanie bo to nie są rośliny często spotykane. Zresztą wersje variegata innych roślin to tez często unikaty :D
Ciekawostki zawsze mają duuużo wyższą cenę, stąd i popyt jest na nie niższy i niestety są bardzo trudno dostępne :(
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Philodendron Scandens Variegata

Post »

Wiadomo, zależy od gustu :) Gdzieś jednak czytałam, że odmiany variegata są bardziej kapryśnie w uprawie niż jednokolorowe.

Moja prośba do moderatora/moderatorki, o korektę tematu posta na Philodendron hederaceum 'Brasil', żeby było poprawnie i nie wprowadzać w błąd :) Dzięki.
Awatar użytkownika
foorfooq
200p
200p
Posty: 251
Od: 20 paź 2011, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

NINa pisze:Wiadomo, zależy od gustu :) Gdzieś jednak czytałam, że odmiany variegata są bardziej kapryśnie w uprawie niż jednokolorowe.
Niestety to prawda :( Są bardzo piękne ale niektóre z nich przyrastają tak wolno, że może to doprowadzić do rozpaczy.
Bardzo często variegaty, nie tylko te filodendronowe rosną o wiele wolniej, bo przecież są z biologicznego punku widzenia "chore", po prostu brakuje im barwników fotosyntetycznych: chlorofilu i/lub karotenoidów :D
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

Pytanko do osób uprawiających tą odmianę - jeśli macie roślinę z ciętej sadzonki, rozmnażaną wegetatywnie - czy młode liście mają paski? Czy raczej wyglądają, jak u zwykłego pH. hederaceum, całe zielone?

Mój:

Obrazek
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Philodendron hederaceum 'Brasil'

Post »

Nino, ja mam z ciętych sadzonek. U mnie z listkami jest loteryjnie: kilka młodych jest zupełnie zielonych, ale większość ma jasny paseczek. Nie ma reguły. Dwa wyrastają z jasnym motywem, następny jest zielony. Potem znowu wybarwione i kolejny zielony. Nie wiem, od czego to zależy. Nie martwi mnie to specjalnie. Bardziej zastanawia mnie, dlaczego nowe listki są dużo mniejsze od tych straszych, z którymi je nabyłam :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”