Cambria - uprawa

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cambria - uprawa

Post »

Poczytaj wątek... Zresztą Cambria to tylko nazwa handlowa pod którą jest zawarte trochę storczyków.

Polecam też lekturę tej strony:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/Cambria.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cambria - uprawa

Post »

Dzisiejsze kwitnienie odontoglossum margarete holm. Co prawda tylko cztery kwiaty, ale moje :D
Obrazek
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cambria - uprawa

Post »

Dzisiejsze kwitnienie: Beallara eurostar. Bezproblemowa, ładnie przyrasta, odkąd weranduje latem na zewnątrz kwiaty duże i po dwa pędy kwiatowe z jednego przyrostu.

Obrazek
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Cambria - uprawa

Post »

Widzę Beato, że masz rękę do tych wszystkich Cambriowatych. Dzięki za sugestie werandowania, więc od wiosny moje dostaną nakaz eksmisji :lol:
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cambria - uprawa

Post »

Ostatnio rzeczywiście bardzo je lubię, rosną mi bez problemów, kwitną dwa razy w roku, a po otwarciu nowego marketu O.i w Kielcach obkupiłam się nimi jak norka, były po 9,90 i po 6,90, w całkiem dobrym stanie, tylko brać :;230 Przesadzam je zawsze po zakupie, bo zazwyczaj mają kokosową, albo mchową (?) wkładkę, którą usuwam. Jedyne czego się musiałam z nimi nauczyć, w porównaniu do falenopsisów, to to, że potrzebują trochę więcej wilgoci - też muszą przeschnąć, ale nie na wiór. No i świeże powietrze im służy ;:108
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Cambria - uprawa

Post »

Ja się jeszcze do nich przekonuje. :wink: staram się skutecznie wypierać się ich kupna, ale i mnie znów otworzyli nowy LM i mam to samo co Ty, że mnie kuszą ;:14
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cambria - uprawa

Post »

Dotarł właśnie prezent świąteczny dla mamy, w tym m.in. piękna Colmanara Catatante, ponoć zalicza się do Cambrii. Ogółem roślina wygląda bardzo dobrze. Wręcz za dobrze, zważywszy na mrozy, które przetrwała w paczce. A ja się już przygotowywałam na zawód, że roślina dojdzie bez ani jednego kwiatka, a może i bez życia. :wink: Ale chyba niepotrzebnie nie ufałam w umiejętności pakowania sprzedawcy, bo z całej fury kwiatów, które Colmanara ma, odpadł jej w paczce cały jeden, a zdrowych (chociaż strasznie delikatnych) korzeni ma tyle, że prawie na nich z doniczki wychodzi.
Obrazek
Mam pytanie dotyczące tego zielonego pędzika. To pęd kwiatowy, który jeszcze nie rozkwitł i możemy z mamą liczyć na całkiem nowy spektakl kwiatowy, czy może ten pęd już przekwitł?
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cambria - uprawa

Post »

Nie widzę co prawda, skąd on wychodzi, ale na 99% to nowy pęd kwiatowy ;:108 Gratuluję ;:215
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cambria - uprawa

Post »

Obrazek
Tu widać miejsce, gdzie zaczyna się pęd - czyli chyba wychodzi z pseudobulwy (tak to się zwie?). Te czarne kropki to nie przebarwienia, roślina jest troszkę ubrudzona ziemią po rozpakowywaniu :oops: Jeszcze nie przetarłam jej liści.
No to super, dzięki, cieszę się bardzo, że dłużej będzie cieszyć kwiatami. ;:138 Mama jest tą roślinką zachwycona. Ja, nie ukrywam, również. Będę musiała pięknie podziękować sprzedawcy, że właśnie taki egzemplarz mi wybrał, bo wiedziałam tylko, że jest dwupędowa.
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Cambria - uprawa

Post »

Pęd kwiatowy, pięknych kwiatów życzę, trzymam kciuki :wit
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Cambria - uprawa

Post »

Pęd kwiatowy ukazany powyżej jeszcze rośnie w górę (pędy wysokie na prawie metr...), ale zaczyna się zapowiedź kwiatków. :) Akurat pod koniec kwitnienia pierwszego pędu. I ja, i mama jesteśmy zachwycone tą rośliną. Tym bardziej, że ma bardzo przyjemny, kwiatowy, cudownie słodki zapach - delikatny podczas samego kwitnienia, trzeba wetknąć nos, ale ususzyłam jednego przekwitającego kwiatka i jego aromat jest niesamowity, aż ciężki do opisania, ale perfumy można byłoby robić.
Mam za to nietypowy problem. :wink: Miałam podejrzenia już od jakiegoś czasu, ale teraz jestem już właściwie pewna - na Colmanarze zawiązało się kilka owoców/nasienników. Nie wiem jak, nie wnikam. Stawiam, że podróż w okresie kwitnienia w ciasnej paczce mogła się do tego przyczynić.
Co z tym zrobić? To przybiera już kształt "strączka". Uciąć czy można pozwolić rosnąć i nie zaszkodzi to roślinie?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Cambria - uprawa

Post »

Jak dla mnie szkoda energii rośliny na wiązanie nasion, bo i tak nic z tego nie będzie. Ja bym ucieła a jednego zostawiła, dla samej ciekawości jak to się rozwija... M
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cambria - uprawa

Post »

Dokładnie, nasion i tak nie wysiejesz bo warunkach domowych to praktycznie nierealne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”