Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Prymerion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 gru 2021, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

Te palmy rosły razem przez 20 lat i dopiero rok temu dwóm z nich coś się zaczęło dziać. Ale rozumiem, że ten kikut ze schnącym liściem jest nie do uratowania już i pozwolić mu całkiem uschnąć, ewentualnie liczyć że odżyje, czy od razu usunąć?

Swoją drogą czy jak z takiej palmy zostaje sam "pień" - żywy, ale już bez liści, to jest szansa że roślinka odżyje?

Ziemia jest z dosypanym około 1/6 perlitem

Ten nawóz to konkretnie Bioumus super forte - nawóz do roślin zielonych. Czyli on nie wystarczy i trzeba coś w rodzaju plastikowych saszetek z płynem albo pałeczek? Prosiłbym o propozycje konkretnego nawozu dla mojej palmy :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Wszystko jest do czasu. Na 20 lat, to te mniejsze egzemplarze wyglądają mizernie. Wg oprócz tego co napisałem wcześniej o konkurencji wpływ na pewno miał również zbyt słaby nawóz, czyli zbyt małe stężenie składników odżywczych.
Biohumus czy super forte jest po prostu za słaby - patrz na NPK: 1:0,5:1.
Kup normalny mineralny nawóz w płynie do rozrabiania, żadnych saszetek i podobnego badziewia. Może być Agrecol żel, Florovit.

To co uschło, to powtórzę jest martwe i tyle.

Perlitu masz za mało, powinno być około 1/3 w stosunku do ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Prymerion
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 gru 2021, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za wskazówki. Zamówiłem już ten Agrecol.

Mam jeszcze jedno pytanie. Usunąłem ze wszystkich pni palm zewnętrzne, suche łupiny po starych liściach, które przez lata się nazbierały. Czy dobrze zrobiłem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Nie ma to zupełnie żadnego znaczenia, kwestia czysto kosmetyczna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
syrop
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 cze 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychająca palma

Post »

Witam, czy mogłabym prosić o podpowiedź dotyczącą mojej palmy? Mam ją około 1,5 roku, do tej pory ładnie rosła, wypuszczała nowe liście. Podlewałam raczej wtedy gdy przeschła góra, średnio co tydzien. Z nawożenia to tylko biohumus.
Niedawno jednak zauważyłam ze cały kwiat traci kolor, jest zwyczajnie blady, nowe liście usychają, czasami nawet nie zdążą się rozwinąć, a na liściach pojawiają się brązowe plamki, kropeczki.
Załączam zdjęcia liści, które wycięłam.
Będę wdzięczna za pomoc
Obrazek[/URL

[url=https://www.fotosik.pl/zdjecie/49b9c61b98c35b2a]Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Usychająca palma

Post »

Przede wszystkim polecam lekturę tego wątku poświęconego Chamedorea elegans: viewtopic.php?f=19&t=3301&p=6377387&hil ... a#p6377387 . Znajdziesz w nim informacje w kwestii prawidłowej uprawy i pielęgnacji.

Po drugie Biohumus może nadaje się do nawożenia jakichś ziółek, bo do nawożenia takich roślin jak palmy, jest po prostu za słaby. Nawozi się mineralnym nawozem do palm albo roślin zielonych co dwa tygodnie.

Co do plam na liściach ciężko wywnioskować po tych zdjęciach, musiałabyś zrobić dokładniejsze zbliżenie tych zmian.
Najprawdopodobniej to mogą być szkodniki, wciornastki, tarczniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
yahiro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 paź 2022, o 04:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kula mchu (kokedama) i problem z pleśnią

Post »

Około dwóch miesięcy temu kupiłem kulę mchu (kokedama) z rośliną o nazwie Chamaedorea. Niestety jakiś czas temu na mchu pojawil sie biały nalot ktory z dnia na dzien wygląda coraz gorzej, przypuszczam, ze jest to pleśń. Czy da się to jakoś uratować?
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady. Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodnictwem więc proszę o wyrozumialość.
Pozdrawiam

https://imageshack.com/i/pmHyzF82j
https://imageshack.com/i/pmYtE9VLj
https://imageshack.com/i/pm2kXPKej
https://imageshack.com/i/pojK4pFzj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kula mchu (kokedama) i problem z pleśnią

Post »

Osobiście bym oczyścił korzenie z tego mchu i posadził palmę do normalnego podłoża i doniczki. Widać, że roślina w tym czymś rewelacyjnie nie wygląda.

Wątek poświęcony tej palmie znajdziesz tutaj: viewtopic.php?f=19&t=3301&hilit=Chamedora
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
yahiro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 paź 2022, o 04:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kula mchu (kokedama) i problem z pleśnią

Post »

Dziękuję za sugestię! Na razie przetarłem ten biały nalot wilgotną szmatką i wystawiłem roślinę na kilka godzin na balkon do wysuszenia (takie sugestie pojawiają się na anglojęzycznych stronach poświęconych kulom mchu) . Poczekam parę dni i zobaczę jak to będzie wyglądać, jeśli nalot powróci chyba rzeczywiście pozostanie mi jedynie przesadzenie palmy do doniczki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Odpowiedz sobie na pytanie, czy palmy rosną w mchu na drzewie czy normalnie w podłożu?
Tutaj nie ma co czekać tylko od razu posadzić do normalnej doniczki i podłoża.

Z trzymaniem na zewnątrz to nie jest dobre rozwiązanie biorąc pod uwagę obecną pogodę i temperatury, chcesz żeby roślina doznała szoku??? :?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
TM_Lucidus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 lis 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Cześć,

Z pięciu palm w jednej doniczce jedna od dłuższego czasu ma problemy z obumieraniem liści, które postępuje od końcówek. Nie wygląda na problem spowodowany zbyt suchym powietrzem ani z suchym podłożem. W tej chwili na tym drzewku nie ma już żadnej zdrowej łodygi. Wszędzie są grypy suchych listków, które sukcesywnie schną coraz bardziej. Ten problem dotyczy tylko tego konkretnego drzewka. Inne nie mają takiego objawu.
Obrazek


Obrazek

Liść na drugim zdjęciu jeszcze trzy tygodnie temu był zdrowy. Teraz wygląda jak wyżej i z doświadczenia wiem, że będzie coraz gorzej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Takie zmiany wskazują na nadmiar wody w podłożu. Najwidoczniej ten egzemplarz trafił się słabszy od pozostałych albo dopiero zaczyna się od tej jednej palmy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
TM_Lucidus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 lis 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Co należy zrobić, oprócz wstrzymania się z podlewaniem? Doniczka ma na dole warstwę (około 2-3cm) keramzytu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”