Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Pozwalać w okresie jesienno-zimowym porządnie przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża. Końcówki odetnij, spróbuj zrobić kilka oprysków Bioseptem. Jak to nie pomoże trzeba będzie sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
TM_Lucidus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 lis 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Nie trzeba tych palm teraz przesadzac? Poczekac do wiosny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

A w czym rosną? W mieszance ziemi i rozluźniacza, czy w samej ziemi uniwersalnej prosto ze sklepu? I kiedy była przesadzana?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
TM_Lucidus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 lis 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Rosnie w ziemi do palm. Doniczka byłe zmieniana na większą jakieś trzy lata temu. Na wiosnę była wymieniana wierzchnia warstwa ziemi (około 5 cm).

Najchętniej bym przesadził te palmy do palmówki, bo teraz sa w zwykłej doniczce. Tylko nie wiem, czy palmę koralową można w grudniu przesadzać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Powtórzę to napisałem w innym wątku, nie sadzimy roślin do samej ziemi prosto ze sklepu, nawet dedykowanej. Zawsze dobrze jest robić mieszankę ziemi i rozluźniacza, czyli żwirku albo perlitu.

Dwa, rośliny przesadzamy góra co około 2 lata wymieniając całe podłoże, a nie tylko dosypując po wierzchu...

Oczywiście w obecnej sytuacji, przesadzenie to konieczność. Oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża i sprawdź dokładnie stan korzeni. Przy okazji to nie są rośliny ogrodowe, przesadzamy przez cały rok. Oczywiście wiosna, lato to najlepszy okres, ale nie jedyny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
TM_Lucidus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 lis 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Powtórzę to napisałem w innym wątku, nie sadzimy roślin do samej ziemi prosto ze sklepu, nawet dedykowanej. Zawsze dobrze jest robić mieszankę ziemi i rozluźniacza, czyli żwirku albo perlitu.
Na dnie było sypnięte grubego (duże kulki) keramzytu. Ale chyba nie o to Ci chodziło. Co do perlitu, to ponoć on nie jest najlepszy, bo gromadzi wodę (przez co jak rozumiem może utrzymywać nadmiernie mokrą ziemię). A jak jest faktycznie?

Czy zamiast perlitu można użyć drobniejszego keramzytu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Bzdury, perlit jest bardzo dobrym rozluźniaczem i jedynie po upływie około roku zaczyna powoli tracić swoje właściwości i gromadzić w sobie coraz więcej wody. Jednak i tak dalej spełnia swoje zadanie. Pomimo tego maksymalnie co około 2 lata, a czasami częściej trzeba przesadzić i wymienić podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Magdalena123456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 gru 2022, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Witam,

byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w zdiagnozowaniu problemu. Na liściach obydwu moich palm chamedora zaczęły pojawiać się od kilku tygodni odbarwienia, plamy widoczne na zdjęciach.
Obydwie rośliny rosną w odpowiednim podłożu (dodano rozluźniacz i drenaż), do tej pory bez problemów w uprawie. Dodam, że na monsterze stojącej obok zidentyfikowałam jakiś czas temu larwy wciornastka, spryskałam opryskiem i obecnie nie widzę szkodników, nowe wypuszczane przez nią liście są ładne, zdrowe.

Jednak palma potraktowana tym samym opryskiem nie zareagowała, kolejne liście brązowieją... Na podstawie fotografii w internecie nie jestem w stanie stwierdzić na 100% co jej dolega. Bardzo proszę o pomoc.
Jeśli podałam za mało szczegółów, proszę o informację. :wink:


Obrazek
Magdalena123456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 gru 2022, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Podsyłam również zdjęcie drugiej palmy
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Skoro wciornastki były na jednej roślinie to są pewnie na drugiej. Jak każde szkodniki rozłażą się dość szybko po innych roślinach.

Trzeba zrobić oprysk Karate zeon i podlanie Mospilanem/Polysectem.

Inna sprawa, że doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do ciasnej osłonki gdzie nie ma praktycznie cyrkulacji powietrza w obrębie bryły korzeniowej. Doniczka w przypadku tej pierwszej palmy jest za duża.
W czym rosną, z tego co widzę w mieszance ziemi i podłoża do storczyków?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jamajka53
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 sty 2023, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Czy na mojej chamedorze również pojawiły się wciornastki czy jeszcze co innego? Od niedawna zaczęła marnieć, ma białawo-brązowe plamki z czarnymi kropkami (odchody?), posadzona standardowo w ziemi uniwersalnej + perlit, doniczka z odpływem. Stanowisko światło rozproszone, ok. 1-1,5 m od okna, podlewana jak przeschnie (średnio raz w tygodniu). Wilgotność powietrza 50 %, nie zraszam. Będę wdzięczna za identyfikację i pomoc ;:180 Zrobię jeszcze test z białą kartką, o której tu wcześniej pisano, ale nigdzie nie widzę czarnych przecinków.
Nie wiem co się w tym roku dzieje z moimi roślinami, ciągle coś :(


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Wszystko wskazuje na wciornastki. Zrób oprysk Karate zeon i podlanie Mospilanem. Powtórz po tygodniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jamajka53
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 26 sty 2023, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chamaedora elegans (chamedora wytworna) - problemy w uprawie

Post »

Ok dziękuję za pomoc :) Zastanawiam się tylko, dlaczego w takim razie nie widzę żadnego osobnika? Na kartkę też nic nie spada.. przejrzałam tutaj na forum wątek o wciornastkach i moja palma ma trochę inne objawy 🤔
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”