Zrębki drzew jako ściółka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
O-Connor
50p
50p
Posty: 70
Od: 25 kwie 2009, o 20:46

Ściółkowanie - zrębki drzew,trociny i inne

Post »

W tym sezonie zaczałem używać do ściółkowania zrębków zbieranych z rowów przy szosie. Zostawiają je tam drogowcy uprzątający gałęzie po wycince czy przycince drzew . Materiał wydaje się swietny do ściółkowania. Moje wątpliwosci dotyczą jednak nastepujących kwestii:

1. czy zrębki zawierają garbniki które niekorzystnie wpływają na rosliny rosnące pod nimi. Zrębki zbierane przeze mnie pochodziły z lipy. Słyszałem jednak że np. topola ma niezbyt
przyjazne właściwości.

2. ewentualne skażenie metalami ciężkimi
" To nie Ziemia należy do nas, tylko my do niej"
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

l:

W skrócie:
- tak, świeże zrębki zawierają różne szkodliwe dla roślin składniki, dlatego się je kompostuje, aby np. garbniki się wypłukały.
- metale ciężkie możesz sprawdzić jedynie w laboratorium, nikt ci na odległość nie powie, że ich nie ma, albo że są i ile... Można jedynie założyć, że jeśli droga nie jest bardzo uczęszczana, a auta mają zamontowane katalizatory albo jeżdżą na oleju do frytek, to tych metali będzie mniej i może zrębki będą się nadawały do obsypania drzew i krzewów ozdobnych. Ale do warzywnika i krzewów owocowych już nie.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Zrębki do ściółkowania

Post »

O'Connor pisze:skażenie metalami ciężkimi
W drewnie ? Nie !

Liście, trawa, to tak - na pewno. Ale do drewna nie przenikają...

O'Connor pisze: czy zrębki zawierają garbniki które niekorzystnie wpływają na rosliny rosnące pod nimi
Drewno i kora iglastych wydzielają szkodliwe fenole ( ale tylko odrobinę podtruwają - nie działają tak jak Roundup :wink: ), po przekompostowaniu problem znika. O praktycznym znaczeniu obecności garbników w rozkładającym się drewnie użytym jako materiał do ściółkowania nie słyszałem :roll:
O-Connor
50p
50p
Posty: 70
Od: 25 kwie 2009, o 20:46

Post »

Hm...przekompostować nie zaszkodzi. poza tym wydaje mi się że materiał ten jest wart polecenia. Wiosną leży tego od groma po rowach, wystarczy tylko zbierać:)
" To nie Ziemia należy do nas, tylko my do niej"
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Znalazłam takie oto coś na temat zrębków w sadzie:
===
Najlepiej do ściółkowania wykorzystać gałęzie pozostawione w sadzie po cięciu drzew. Gałęzie należy rozdrobnić za pomocą rębarki i rozłożyć w rzędach drzew w warstwie 15 cm.
Dla uzyskania najlepszych efektów ściółkę należy odnawiać co 4 lata. Wprowadzenie do środowiska glebowego dużej ilości materii organicznej zazwyczaj powoduje gwałtowny rozwój mikroorganizmów i znaczny wzrost zapotrzebowania gleby w azot. W przeciwieństwie do ściółki ze słomy zrębki nie są rozkładane aż tak gwałtownie. Jednak w uzasadnionych przypadkach zaleca się zwiększenie dawek azotu o 10 – 20%.
===

źródło: http://www.insad.pl/files/oferty_pdf/of ... d_08_6.pdf

(to kopia mojego postu z innego wątku, ale z wyszukiwaniem interesujących tematów forumkowie zwykle mają kłopoty, stąd podwójna informacja :))
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Cand1no
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 wrz 2009, o 10:33

Zrębki z gałęzi topoli

Post »

Na sąsiedniej działce rosnie wiele niedużych topoli, które sąsiad zamierza wkrótce podciąć od dołu albo w ogóle wyciąć, a gałęzie wraz liściami rozdrobnić. Pyta się mnie, czy interesują mnie zrąbki. Pomyślałem sobie o ściółkowaniu dookoła tuji, krzaczków iglastych, kompoście, alejkach.

Czy taki materiał jest do czegoś w ogóle przydatny?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Zrębki barwione jako ściółka

Post »

Podnoszę ,bo temat ciekawy. Czy stosujecie kolorowe zrębki?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

pogotowie ogrodnicze pisze:zgadzam sie z Toba ale tylko z drzew i krzewów liściastych bo iglaste zawieraja substancje trujące dla roślin FENOLE

Janusz
A liściaste mają garbniki :D

Większym problemem jest absorbcja azotu i wysokie C:N
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zrębki barwione jako ściółka

Post »

Spotkałem się z tym parę razy-często wykorzystywane przez mało fachowych (ale twierdzących że wszystko widzieli i wiedzą)architektów przestrzeni.Często produkują na własną rękę.Zakładając ogród
Dla mnie to jest sztuczne wolę naturalną ściółkę(i za grosze albo często darmo i samo zdrowie a nie chemia).
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Zrębki drzew - ściółkowanie

Post »

Wiem że na temat ściółkowania jest wiele tematów , ale ja chciałbym zapytać o to czy ktoś próbował to robić zrębkami z różnego rodzaju drzew , pytam dlatego że krakowski zakład zieleni coś takiego oferuje . Większość drzew pochodzi w wycinek , oni to sobie rozdrabniają i na dodatek mogą również farbować.
Wysłałem e mail odnośnie cen , zobaczymy czy coś napiszą :wit
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zrębki drzew - czy warto?

Post »

Ja bym tego nie chciał.Z kilku powodów.
1.Z różnych gatunków-liściaste zawierają różnego rodzaju szkodliwe garbniki
2.Farbowane dodatkowo-wiadomo czym i jakie bedą tego skutki
3.Z jakich drzew może chorych itp-zmieszane to wszystko razem
.Może jestem przewrażliwiony,ale nie chcę przywlec do ogrodu jakiejś nieprzyjemnej niespodzianki.
Używam osobiście zrębek i trocin z własnej produkcji,podczas szykowania drzewa na opał.
Trociny,zrębki i kora leżą sobie i poddawane są przez matkę naturę procesowi kompostowania.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zrębki drzew - czy warto?

Post »

Toto kolorowe dośc obrzydliwie wygląda. Na pocieszenie dodam tylko, że barwnik dość szybko się wypłukuje :lol:
A co tam w glebie z tym dalej, to już nie wiem.
Natomiast surowymi spokojnie można ściółkować, ewentualnie troszkę bodaj azofoski podsypać. Garbniki nie są aż takim problemem- nie sypiesz tego przecież nie wiadomo jak grubo, zresztą i z nich po paru miesiącach niewiele zostanie.
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Zrębki drzew - czy warto?

Post »

zrębki oferowane przez zakład zieleni są z drzew wycinanych najczęściej z powodu choroby a w krakowie ostatnio szalał ten szkodnik kasztana więc bałabym się . najlepsze zrębki to własnej produkcji jak obcinasz gałęzie to dobrze mieć rozdrabniacz .takie ściółkowanie jest super.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”