Uczep złocisty

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
AgaW
50p
50p
Posty: 54
Od: 20 kwie 2010, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Sernicka koło Lubartowa

Re: Uczep złocisty

Post »

U mnie rósł na bardzo słonecznym miejscu (słońce miał od 10 rano prawie do samego wieczora) i bardzo mało go podlewałam a rodził sobie bardzo dobrze.
Agnieszka
Awatar użytkownika
jadzia89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 24 sty 2011, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kiedy uszczykiwać siewki uczepu?

Post »

Witaj. Mam w tym roku pierwszy raz uczep, pikowałam dopiero kiedy miał około 5-6 cm wysokości i pierwsze pary liści właściwych. Że jest wiotki to się nie martw, mój też taki był a obecnie jest już spory, sztywny i ma około 25-30cm wysokości. Czeka na wysadzenie do donic na balkon, trochę się męczy w małych doniczkach sadzony po 8 sztuk (nie miałam ostatnio czasu by się nim zająć :( )ale ma paki kwiatowe. Nie uszczykiwałam bo zawsze szkoda mi tego robić, boję się że mi padnie roślinka, a teraz to już pewnie za późno bo będzie kwitł. Może się rozkrzewi jak pójdzie do większej doniczki.

Od miłego sprzedawcy na targu dowiedziałam się przy okazji, żeby nie sadzić go w donicy z innymi roślinami bo jest bardzo ekspansywny i inne rośliny zmarnieją przy nim a potem zginą. Powiedział mi, że mogę wsadzić go do większej donicy między inne kwiaty ale tylko posadzonego w mniejszy pojemnik, żeby nie miał za dużo "pola do popisu". troszkę się rozpisałam może nie na temat, ale mam nadzieję, że komuś pomogą te wskazówki.
Pozdrawiam :)
cecylia
50p
50p
Posty: 90
Od: 27 kwie 2007, o 21:26
Lokalizacja: kraków

Re: Kiedy uszczykiwać siewki uczepu?

Post »

A czy to możliwe żeby uczep rozsiał sie i przezimował w glebie, bo mam go tak dużo na rabacie.Teraz może trochę deszczu jest to coś ruszy , bo bardzo sucho.
terewa
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 lip 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Kiedy uszczykiwać siewki uczepu?

Post »

Oczywiście, że możliwe.
Ja uczep kupiłam tylko raz, przed laty i mam go do tej pory, bo co roku wychodzą mi jego siewki.
W pierwszym roku zebrałam sobie trochę nasion, aby wysiać na wiosnę, ale zauważyłam, że te, które same się wysiały na zewnątrz były mocniejsze i lepiej rosły niż te pędzone w domu.
Pozdrawiam serdecznie - Ewa
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Uczep złocisty

Post »

:wit Nie wiem dlaczego tutaj taka cisza a przecież uczep ładnie komponuje się z petuniami i innymi kwiatami jednorocznymi.
W związku z tym mam pytanie, czy już wysiewacie tą roślinkę?
Pozdrawiam Veronica
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Uczep złocisty

Post »

Nie zdecydowałam się na samodzielne wyhodowanie uczepu. Ale kupię sadzonkę i wsadzę do skrzynki z pelargonią.
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Uczep złocisty

Post »

Zamierzam właśnie wysiać uczep i też chciałam go połączyć z pelargonią, ale czytałam, że uczep jest zbyt ekspansywny i zdusi pelargonię, jeśli sadzić razem, to uczep w doniczce i tą doniczkę to większej donicy z pelargonią...Macie jakieś doświadczenia? Jak się go uprawia w kompozycjach? Jak się sprawował?
Awatar użytkownika
oxalis
1000p
1000p
Posty: 1448
Od: 24 mar 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Uczep złocisty

Post »

Dość często sadzę u siebie na zachodnim balkonie uczep czyli tzw. bidens.
Nie narzekam na niego, nie sprawia mi problemów. Stosuję go właśnie do kompozycji, z lobelią, pelargonią, osteospermum, petunią lub surfinią. Staram się go sadzić tak, aby sąsiadował bezpośrednio z rośliną o pokroju wzniesionym a nie zwisającym. Codziennie podlewam w czasie upałów i obficie nawożę. Jeszcze nigdy nie zdominował żadnej roślinki, choć rzeczywiście jest ekspansywny i obszerny. Ma jeszcze jedną zaletę...kiedy już marnie wygląda i jest zbyt wyciągnięty na długość wystarczy go przyciąć, aby w mig się zregenerował i znów darzył nas burzą kwiatów ;:108.
Poniżej kompozycja z surfinią i lobelią...
Obrazek
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Uczep złocisty

Post »

Bardzo przepiękna kompozycja.
Widziałam zdjęcie takiej kompozycji: bidens + dalia czerwona o brązowych liściach. Cud miód - przynajmniej na zdjęciu.
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
atkaxxx
100p
100p
Posty: 135
Od: 25 cze 2012, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Uczep złocisty

Post »

I jak Wasze uczepy? Dobrze rosną po pikowaniu? Ja wysiewałam u Mamy (u siebie brak już miejsca), i po 3 tygodniach pięknie wyrósł, teraz już tydzień jest po pierwszym pikowaniu. Rośnie bardzo ładnie. Na pewno będę pikować jeszcze raz, bo szybko rozrasta się system korzeniowy i będzie taka potrzeba. Ale to pewnie za jakieś 2 tygodnie. Wtedy będzie połowa kwietnia więc zostanie mu około miesiąca na ostateczne wyrośnięcie do wysadzenia w donice na zewnątrz.
Pozdrawiam, Anna
Awatar użytkownika
groch8888
100p
100p
Posty: 142
Od: 24 lut 2012, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Uczep złocisty

Post »

Dla przypomnienia mój był wysiany 02.02, pikowany 28.02 a na dzień dzisiejszy wygląda tak

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Veronica
atkaxxx
100p
100p
Posty: 135
Od: 25 cze 2012, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Uczep złocisty

Post »

Veronica, czy będziesz uszczykiwać uczep? CZy pozwalasz mu rosnąć swobodnie tak jak jest? I czy zamierzasz jeszcze raz go pikować? Jeśli tak, to kiedy?
Pozdrawiam, Anna
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uczep złocisty

Post »

Piękne masz roślinki Veronico ;:138 Ja dziś posiałam po raz pierwszy. Tackę owinęłam folią i położyłam na ciepłym kaloryferze. Mam nadzieję, że to przyśpieszy kiełkowanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”