Sadzenie host pod drzewami.

Hosty
ODPOWIEDZ
aga111
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1965
Od: 9 sie 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Witam.
Wprawdzie moje hosty nie rosną pod klonem,ale między brzózkami.I chyba im dobrze,bo pięknie mi rosną.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Chyba największe znaczenie ma tutaj wiek drzewa, jeśli klony są stare to wody pod nimi mało - trza podlewać.
Mam znajomych, którzy posadzili hosty pod starymi klonami, w dodatku na szczerym piachu i dają sobie radę, choć oni słabo o nie dbają.
Pamiętajcie tylko, aby nie miały tam za ciemno - w gruncie rzeczy hosty nie lubią ciemnic.
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Dziś wykopałam parę host, które rosły obok cisów i przeżyłam szok - całe kłącza były splątane gęstą siatką korzeni! :shock: A ziemia wokół nich sucha jak wiór pomimo obfitych opadów. ;:223 Nabrałam obaw, że bedę musiała przesadzać z okolicy tych krzaków jakichś kilkudziesiąt host.... ;:223 A taki miały przytulny cień... ;:145
muchazezlotym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1834
Od: 21 wrz 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Tym razem przetestowałam miejsce pod starym, rozłożystym klonem - są pod nim grube korzenie, ale brak takiej drobnej sieci splątanych, drobnych korzonków. Poza tym ziemia jest wilgotna :D , czego nie mogę powiedzieć o glebie pod cisami czy cyprysikami. W przyszłym sezonie okaże się, jak takie lokum służy hostom.
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Jakby nie patrzył trzeba zawsze kontrolować ziemię pod drzewami, bo tam zwykle bywa bardzo sucho i wiem, że wierzyć się nie chce po takich ulewach, ale tak właśnie jest - pustynia na pół metra ;(
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Ja mam też rabatę hostową pod klonami,myślałam,że jak wymieniłam ziemię na pół metra to wszystko będzie w porządku.
Niedawno chcąc przesadzić hosty doznałam szoku,ziemia była zbita,okazało się,że dookoła host była cała sieć splątanych,zbitych korzonków od kolonów. :twisted:
Dodając dobrej ziemi rozbujałam rozrost tych korzonków. :twisted:
Ogólnie,na rabacie hostowej jest sucho,nawet jak pada deszcz słabo tam podlewa,klony tworzą dobry parasol.
Wygląda na to,że muszę tam podlewać codziennie.
mam jeszcze inny problem,wszystkie rośliny na tej rabacie są podziurawione.
Moja sąsiadka twierdzi,że to na pewno w liściach,którymi wysypałam tą rabatę [to były liście przekompostowane w workach foliowych przez zimę i wiosnę]
były robaki,które tak pogryzły moje rośliny.
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

U mnie rośnie od ok.10 lat metr od pnia 20 letniego srebrnego świerka hosta siebolda 'Elegans'. Jest ogromna, zajmuje powierzchnię 1,5m x 1,5m.Zachodzę w głowę jak ona tam wytrzymuje i co roku wiosną mam obawy czy aby znów będzie tak dorodna.Jedyne co mnie denerwuje to gromadzace się igły w zagłębieniu liści i pajęczyny :twisted:
Czasem chlapnę jej ze dwa wiaderka wody, ale ona stosunkowo wcześnie kończy wegetację, dość późno też zaczyna.Nie wiem czy ta odmiana tak ma, czy to wina świerka, bo już 3-4 żółte liście w zeszłym tygodniu usunęłam.
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Tak ma, jak większość sieboldian. Nawet już w połowie sierpnia cześć liści nieco żółknie.
Uwaga! Pod drzewami pustynia na ponad 1m - podlewajcie !!!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Dzięki, dobrze wiedzieć, dopiero się uczę 'zwyczajów' poszczególnych gatunków i odmian host i często tu poczytuję różne ciekawe uwagi i spostrzeżenia :) Bezcenne, w żadnych czasopismach, ani książkach tego się nie pisze.
anka_
ZBANOWANY
Posty: 1603
Od: 12 lip 2010, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

A jak się trzymają hosty pod dębami? Bo szykuję rabatę dla host. Rośnie już miłorząb i kalina- i marzy mi się dąb czerwony (wiem, że na cień muszę poczekać...)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Posadziłam Regal Splendor pod płaczącą brzozą i to błąd, bo ma jakiś brudny nalot na liściach :roll:
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

Brudny nalot na liściach to robota mszyc żerujących na brzozie. To spadź mszycowa.
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Re: Sadzenie host pod drzewami.

Post »

dobrze że trafiłam na ten wątek i przeczytałam wasze rady
bo wiosną miałam sadzić hosty pod śliwą ;:124
o świerkach wiedziałam że nie wskazane a jak jest z formami szczepionymi świerków??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”