W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maartucha
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 kwie 2007, o 01:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Berlin

Post »

eMZet pisze:Wychodzicie w swej teorii wegetarianizmu z założenia, że nikogo nie "uśmiercacie", ponieważ nie jecie mięsa.
Szczerze mówiąc, moje założenia są zupełnie inne. Znam wielu wegetarian, których założenia są różne i od moich, i od powyższych. Nie da się wszystkich wegetarian wziąść pod jedną kreskę i powiedzieć: "Skoro nie jecie mięsa, to myślicie tak samo."
Nie będę się spierała o zadawanie bólu marchewce - cierpienia zwierząt w laboratoriach, podczas transportu czy masowej hodowli były i są wciąż nagłaśniane w mediach, więc tu też nie ma się o co spierać. Fakty są faktami - można je zignorować albo wyciągnąć z nich wnioski.
Wydaje mi się, że dyskusja na temat "Czy jabłko odczuwa ból po pierwszym kęsie czy dopiero jeśli zje się ogryzek" jest jałowa. Podobnie jak zastanawianie się czy zabicie komara jest wegetariańskie czy nie.
Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.
Awatar użytkownika
maartucha
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 kwie 2007, o 01:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Berlin

Post »

Siedmiokropka pisze:Hej maartucho!
Z przepisów widzę,że jesteś weganką, czy mam rację?
:wink:
Nie, nie jestem weganką, akurat takie przepisy wpadły mi w ręce. Aktualnie nie posiadam więcej oryginalnych przepisów. Osobiście przywiązana jestem do tradycyjnych polskich kluch - czyli pierogi, kopytka, pyzy! Zbieram się w sobie, aby wypróbować pierogi z kaszą jęczmienna i smażoną cebulą (w orginale były skwarki...) oraz pierogi ze szpinakiem i żółtym serem (który ewentualnie można zastąpić tofu). Widziałam coś takiego w jednej knajpie, ale nie miałam okazji spróbować, sądzę, że będzie pycha!
Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.
kikaCosta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 lip 2008, o 14:42

Post »

chętnie bym przeszła na wegetarianizm, ale potrzebna by mi była chyba dobra książka i niestety kontrola czy mam wszystkich składników w organizmie pod dostatkiem.. jakoś myślę, że na własną rękę chyba by mi się nie udało, na razie karmie i z motyką na słońce raczej się nie porywam, ale uwielbiam chodzić do Złotego Osła (baru wege) i nie miałabym nic przeciwko temu, żeby na stole mieć taki obiadek codziennie..
ala500
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 sie 2008, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Od ponad 20 lat jestem wegetarianką a od 4 lat wege [ nie używam produktów zwierzęcych], przez ten długi czas musiałam wiele się nauczyć, głównie gotować . Obecnie eksperymentuję z wypiekami. Dość trudno jest upiec ciasto nie używając mleka, jajek, masła czy margaryny. Nie mniej jest to możliwe a czasem "niewtajemniczeni" nie poznają różnicy, lub może aby mi nie robić przykrosci udają że nie widzieli różnicy. Nie tracę czasu na roztrząsanie czy lepiej jeść czy nie mieso, to każdego indywidualna sprawa, chyba lepiej skupić się na wymianie przepisów z których i "mięsni" mogą korzystać. Pozdrawiam mięso i roślinożerców
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Równie trudno zrobić nie używając mąki :/ Ala może podziel się przepisami na te ciasta, chętnie bym poczytała:) Masło spokojnie można olejem zastąpić w sporej ilości przepisów.
perelka123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 lis 2011, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Jeśli chodzi o dobrą kuchnię dla wegan to polecam stronę smakuje.pl
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

o, dopiero teraz zauważyłem ten wątek - melduje się (póki co, dopiero 2letni) wegus :D niestety, wciąż mleczno-jajeczny, weganizm to przy obecnej podaży i cenach np produktów sojowych dość drogi ideał. Poza tym, no cóż, tak jak za mięsem nigdy specjalnie, tak jednak za kawałem sera to potrafię się uganiać :roll: :lol:

maartucho, świetne przepisy na pasty do kanapek, jak znajdę to wrzucę przepis na pastę warzywno-drożdżową, co prawda śmierdzi to przy przygotowaniu nieziemsko ale jakie dobre :wink:

a jeśli chodzi o lekką prowokację jaka się tutaj pojawiła popieram maartuchową wypowiedź - nie dla wszystkich jest to wyłącznie pobudka 'czystego miłosierdzia' - owszem, nie chcę nikogo i niczego uśmiercać, ale przecież i tak walczę choćby ze szkodnikami w ogrodzie; mimo wszystko jednak jest w tym dla mnie jakieś poczucie więzi ze wszystkimi istotami żyjącymi.
Ale ja ze swojej półki dorzuciłbym jeszcze kwestie ekologiczne (porównajmy sobie koszt środowiskowy produkcji grama białka roślinnego i zwierzęcego) i antropologiczno-biologiczne - tutaj można natrafić na wiele źródeł ukazujących człowieka jako istotę w zdecydowanym stopniu owocożerną, więc może nie będę się tak o tym rozpisywać.

A! I chętnie zastosuję tutaj przewrotną analogię argumentacji, stosowanej powszechnie przez mięsożerców: Bardzo kocham roślinki. Jeść! :lol: :D
Kuba
greenpeace
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 gru 2011, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Witam :wit
Parę miesięcy temu zrezygnowałam z jedzenia mięsa i czuję się fantastycznie. Jako "mięsożerca" cierpiałam na częste bóle głowy i ogólne zmęczenie. po zmianie diety jak ręką odjął :D
Awatar użytkownika
hanna133
500p
500p
Posty: 658
Od: 23 sty 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Może i ja tak zrobię,czy były trudności na początku zmiany diety?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Wątek usycha od roku ponad więc go pobudzam do życia pytając wege-ogrodników co dzisiaj planujecie na obiad ?
A jeśli moderator nie wyrzuci pytania do wątku ogólnego o gotowaniu to może uda się ożywić nieco kącik wegetariański?

Ja korzystając , że szparagi dostępne planuję szparagi właśnie gotowane ( w oryginalnej wersji z grilla) z serem halloumii z młodymi ziemniaczkami a na pierwsze botwinkę z jajkiem.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Michael_M
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 cze 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ursynów
Kontakt:

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Moja dziewczyna od 10 lat jest wegetarianką :). Podacie jakiś ciekawy przepis którym bym ją zaskoczył ??
Awatar użytkownika
stoplamek
100p
100p
Posty: 101
Od: 14 mar 2015, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Michael_M może coś na czasie, sezonowego > pesto z bobu (jak się lubi oczywiście :wink: ) wrzuć w google to pokaże się tego trochę.
A wise old owl sat on an oak, the more he saw the less he spoke, the less he spoke the more he heard, why aren't we like that wise old bird?
???
pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Michael_M pisze:Moja dziewczyna od 10 lat jest wegetarianką :). Podacie jakiś ciekawy przepis którym bym ją zaskoczył ??
Obiadowe coś ? Czy przekąska ?

Flaczki z boczniaków lub faszerowana cukinia to np. na gorąco a przekąskowo np.pasta z suszonych pomidorów i kukurydzy lub pasta ze słonecznika.

Wszystko zależy jakie masz umiejętności kulinarne i oprócz elementu zaskoczenia pewnie chodzi o to aby twoja dziewczyna lubiła "składniki" dania.
Napisz więcej wytycznych to coś wymyślimy.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”