Świerk - cięcie,przycinanie,formowanie,ograniczanie wzrostu

Drzewa ozdobne
ToRo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2012, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie świerka

Post »

Kiedyś w programie Maja w .... widziałem jak koś prowadził bodajże daglezję w formie takiego stożka, wiązało się to oczywiście z regularnym przycinaniem. Rozumiem że takiego efektu nie uzyskam przy tych świerkach.

Od pewnego czasu rozglądam się po okolicy jak inni prowadzą takie świerki i zauważyłem że niektórzy po prostu obcinają dolne gałęzie tak gdzieś do 2 m i dalej rośnie już normalnie - pytanie tylko czy pod takimi świerkami można posadzić jakieś inne krzaki. Inni natomiast obcinają dolne gałęzie i czubek tworząc tzw. kulę coś na kształt takich szczepionych iglaków. Niestety nie wiem czy jest to ten sam rodzaj świerka, i czy efekt będzie podobny.

Są jeszcze jakieś inne sposoby prowadzenia takich świerków?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie świerka

Post »

Różne drzewa ,różny wzrost itp. to całkiem odrębne cechy charakterystyczne.
Co je łączy ? Przede wszystkim to,że przycinanie i modelowanie to efekt długotrwały kilkuletni i najlepiej im mniejszy tym lepszy.

Co pod świerkiem ? Coś niewymagającego może być np.jałowiec sabiński
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Lesnik89
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 sty 2013, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Cięcie świerka

Post »

Pod świerkiem, przede wszystkim rośliny kwasolubne.
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ucinanie przewodnika- sosna,świerk

Post »

Drodzy forumowicze,

proszę o pilną zwięzłą poradę :

chcę zatrzymać wzrost w górę moich 4-5 m sosen i świerków. Mam więc obciąć ich tzw. przewodniki. Pora jest podobno akuratna tylko jak to zrobić technicznie?

Czy mam uciąć przewodnik nad czy pod ostatnim okółkiem [ to chyba miejsce gdzie wyrastają ostatnie pędy boczne] ?

Świerk pospolity i kłujący - dostałem 3 podpowiedzi - gdzie bądź/ lepiej tuż pod okółkiem/ 2 cm nad okółkiem
ale która jest właściwa ?

Sosna pospolita i czarna- nie jestem pewien czy w ogóle można ciąć jej przewodnik - 1 podpowiedź była że może uschnąć - czekaj na młode przyrosty tzw. świeczki i wtedy je ułam
co robić? teraz czy w maju ?
jak teraz to w którym miejscu? sosna jest ponoć b.wybredna bo nie ma tzw. pąków uśpionych tak jak świerk - co z tego wynika to nie wiem niestety ;:223

niewykluczone że napisałem trochę głupot -przepraszam za to i proszę bez oporów mnie poprawić ;:333

z góry dziękuję za życzliwe pochylenie się na moim pytaniem :D
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Ucinanie przewodnika SOSNA ŚWIERK

Post »

Na świerkach się nie znam.
Natomiast sosnę przycinaliśmy w marcu 2011 r. Ścięliśmy 4 okółki. Uważam, że od przycięcia zrobiła się ładniejsza. Boczne gałęzie konkurują ze sobą, który ma zostać przewodnikiem. Jeśli tylko wykształci się główny przewodnik to znów go utniemy. Cała operacja nie była łatwa ze względu na wzrost drzewa. Aby tego dokonać syn rozstawił rusztowanie
Tak to wyglądało na początku w roku 2010
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
A tak wygląda po przycięciu
Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ucinanie przewodnika- sosna,świerk

Post »

Sąsiadowi ścieli świerki pospolite na "choinki" na wysokości ok. 1,5 m byle jak. Sam musiałem o 4 m. obniżyć omoricę . Teraz po latach tylko zaglądając do wnętrza korony można to dostrzec. Z zewnątrz to normalne świerki.
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Olenkazz
200p
200p
Posty: 206
Od: 3 mar 2013, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ucinanie przewodnika- sosna,świerk

Post »

U siebie w ogrodzie mam zwykłä sosnę (Pinus silvestris), ktörä bezlitośnie tnę w kulkę od 7-8lat. Po tych zabiegach ma w tej chwili ok 2m wys., przy średnicy korony ok 1,2m. Na poczätku traktowałam każdy nowy przyrost indywidualnsie małym sekatorem. Teraz tniemy nożycami elektrycznymi... Podobnie traktuję daglezję i zwyczajne świerki - pięknie się zagęściły... Takie zabiegi podpatrzyłam na plantacjach choinek... tam też przekonałam się oglädajäc efekty ostrego cięcia jak efektownie mogä wyglädać nawet "zwykłe" tzn. Najpopularniejsze gatunki iglaköw po kilku latach pracy...
Z doświadczenia wiem,że bardzo ładnie znosi cięcie röwnież sosna czarna (P. nigra) i to w każdej płaszczyźnie... Mam na swoim koncie wyformowanä parasolowato (na kształt pinii) i żywopłot strzyżony- fajny efekt, ale zabiera dużo miejsca...
Pozdrawiam
Olenka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ucinanie przewodnika- sosna,świerk

Post »

Ja jestem ciekawa co z tak ciętej sosny zostaje :roll: Tak na logikę niewiele, zważywszy na to, że te drzewa mają naturalną tendencję do zrzucania kilkuletnich igieł od środka korony, a jak się młode odrosty w dodatku obcina ( nie uszczykuje) to co? Przecież sosna nie odrasta z pąków śpiących wewnątrz korony tylko na czubkach.Nie ma też tendencji do tworzenia nowego przewodnika jak np. modrzew.
Moim zdaniem nie da się walczyć z naturą sosen.
Tomek_MM
500p
500p
Posty: 528
Od: 6 mar 2009, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Ucinanie przewodnika- sosna,świerk

Post »

Iglaste wbrew powszechnie panującej opinii też mają pąki uśpione, lub jeśli ich nie mają to wytwarzają jakieś pąki. Ścinałem wielokrotnie zrazy do szczepienia z sosen i świerków i przy zostawionym krótkim dolnym fragmencie jednorocznego przyrostu pojawiają się tam pąki, z których wybijają nowe przyrosty. Obserwowałem to wielokrotnie i za każdym razem zastanawiałem się dlaczego tak powszechnie panuje opinia niepasująca do rzeczywistości. Widywałem sosny pospolite cięte w kulę, wyglądają świetnie, praktycznie są tak samo gęste i zielone jak duży egzemplarz 'Globosa Viridis'. Na pewno są puste w środku w sensie zrzucania starych igieł, ale powierzchnia tej kopuły jest bardzo ładna i zielona.
A co do pytania o przycięcie iglaków aby nie rosły w górę: obojętnie kiedy, do 5 cm nad ostatnim okółkiem. Jak wytworzy nowy przewodnik to operację powtórzyć. Sosny można w ten sposób trwale zastopować, świerki i modrzewie zawsze będą nadal dążyć do wytworzenia przewodnika.
el0021
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 mar 2013, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Ucinanie przewodnika- sosna,świerk

Post »

Do Michalba-jeśli zdecydujesz się na uszczykiwanie świeczek na sosence to ich nie wyrzucaj-są bezcenne-zasyp w słoju cukrem tak jak robi się sok malinowy,niech puszczą sok -odciśnij i dodaj trochę wódki.Świetne lekarstwo na kaszel.Dla dzieci bez alkoholu też super.Ja trzymam w lodówce.
pozdr Elżbieta
pozdr Elżbieta
vnalogic
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

cięcie świerka

Post »

Witam. Czy można przyciąć świerka w miejscu zeszłorocznych przyrostów i czy będzie się dalej "rozwijał" po takim zabiegu( chodzi mi o to czy nie zostanie np. sucha gałąź potem lub coś w tym stylu)?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: cięcie świerka

Post »

Można tak zrobić. Przecież w ostateczności robi się ze świerków żywopłoty.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
kubikpati
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 lut 2015, o 05:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Świerk - dłuugi przewodnik

Post »

Świerk, posadzony z donicy na początku wiosny wypuścił bardzo długaśny przewodnik, podobnie posadzone dwa lata temu dwa świerczki. Przyciąć to czy zostawić w spokoju??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”