Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Eulogy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2022, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, dość grubą warstwę drenażu i jak podlewam to za jakiś czas sprawdzam czy woda nie zalega w osłonce. Ciężko mi coś więcej powiedzieć na temat uprawy bo nie będę ukrywać, że ona po prostu sobie stoi. Fakt faktem czasem zapominam ją podlewać i nie raz już była przesuszona.

-- 8 kwi 2022, o 20:18 --

Właśnie na coś wpadłam. Bo mam koty. Czasem niestety trochę się nad nią znęcają, czy spotkaliście się może z taka reakcja liści po uszkodzeniach mechanicznych?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak w osłonce? Doniczka wsadzona do osłonki? Doniczka z odpływem powinna stać na podstawce. Do korzeni powinno docierać powietrze. Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i rozluźniacza tak w proporcji około 2:1.

Takie końcówki liści, jak tutaj czyli nie do końca suche, ale jakby wilgotne to mogą być od zbytniego zalegania wody w podłożu - zbyt mało przepuszczalne podłoże oraz trzymanie doniczki w osłonce.


Obrazek


Niestety nie mam kota, więc nie wiem jak wyglądają liście po jego podgryzaniu.
Wyciągnął bym delikatnie roślinę z doniczki i sprawdził stan korzeni czy coś tam nie podgniło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eulogy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2022, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Super bardzo dziękuję!!! Wyciagne z osłonki i dam na podstawkę! Nie wpadłabym na to :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja mam kota. Nigdy jukki nie ruszał. I jak Norbert pisze. W osłonce na dnie stoi woda, a góra jest sucha i to może zmylić, szczególnie jak nie masz doświadczenia w uprawie. Czy ta donica nie jest za duża?
Eulogy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2022, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadzałam ją około 2 tygodni temu, właśnie do większej bo poprzednia już była za mała. Ta jedna juka już miała takie liście, korzenie wszystkie były piękne, białe. Ale faktycznie może mają za mało powietrza
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja bym zrobiła tak:
1.Jeżeli korzenie są w porządku i luźne podłoże, to tylko usunęłabym osłonkę.
2.Przesadziłabym, gdyby ziemia nie miała rozluźniacza (perlit, wermikulit), takie białe lub połyskujące granulki. Przesadzałaś, to wiesz. Na dnie doniczki musi być keramzyt, koniecznie.
3. Doniczka nie za duża, dostosowana do wielkości korzeni. Tylko trochę większa od bryły korzeniowej, no powiedzmy ze 3 cm większa.
Pozdrawiam. Życzę powodzenia i nowych roślin.

Zapraszamy do następnej części wątku tutaj klik
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”