Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Danat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 cze 2022, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

Dziekuje za odpowiedz
Czyli nie ma tu zadnej choroby czy jakich problemow?tyle tylko ze lato i tak trawa wysycha?
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

Moim zdaniem to nie jest choroba, ale sam zauważysz czy reszta trawnika pogarsza się podczas długotrwałych upałów.
FROGGY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lip 2022, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa - wyschnięte obszary

Post »

Witam,
Obecnie zmagam się z dość dziwnym problemem związanym z trawnikiem.
Przedstawię historie: Ziemia - teren gliniasty, położony drenaż całego trawnika na to przesiana ziemia (niby czarnoziem) ok 9 ton i tak pozostawiłem na 1 rok aby "usiadło" po drenażu. Następnie w tym roku (maj) wysypałem naturalny kurzy nawóz zmieszany ze słomą, który odparowywał ok 9 miesiecy. Dodam, że ziemię tylko delikatnie posypałem nawozem, aby nawóz nie wypalił trwnika. Potem nawiozlem ok 18t podobnej ziemi co za pierwszym razem, dalej równanie, wałowanie, umiarkowane wodne zraszanie. W końcu położyłem trawę z rolki.

Pierwszy miesiąc było ok. Robiłem tak jak producent trawy polecił zrobić (nawadniać, skosić po 3 tyg, na najwyższej wysokość, potem mniej podlewania). No i zaczęło się. Każde wejście na trawę powodowało, że trawa nie odbijała się i pozostawała przygnieciona, a następnie wysychała w przeciąg 2-3 dni. Producent powiedział, że za wysoko była koszona (robiłem to na ok 5 - 6 cm). Ok, przyciąłem trawnik na 3 cm, przestałem go podlewać, plus zrobiłem areacje (buty z kolcami) no i zaczęła delikatnie odrastać, ale przyszła fala upałów i ponownie trawa nie podnosiła się przy każdym wejściem na trawę (również w innych miejscach gdzie nie było problemu)

Po ostatniej fali upałów całkowicie wypaliło tę problematyczne miejsca. I teraz pytanie: Gdzie popełniłem błąd i jak to teraz naprawić?

Tak jak widzicie są punktowe wypalenia plus duży placek

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc lub radę.




Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Trawa - wyschnięte obszary

Post »

Wskazane są zdjęcia z bliska, nawet z bardzo bliska by można rzucić okiem co się tam dzieje w tym 'wypalonym' podłożu.

Jak wyglądają te czarne zmiany itd...
Nie sądzę by na podstawie tego zdjęcia rozpoznać przyczynę zamierania darni.
Można strzelać ogólnie,że to porażenie grzybowe i nic więcej.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

Jakim nawozem i kiedy było ostatnio nawożone? Na zdjęciu widać lekko ciemniejsze i jaśniejsze plamy co sugeruje nierówno rozsiany nawóz co z mocnym słońcem i suszą mogłoby potencjalnie wypalić takie plamy. Masz zainstalowane nawodnienie automatyczne czy ręcznie podlewasz?
FROGGY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lip 2022, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

Leszeg, dzięki za odp. Nie dodawałem żadnego sztucznego nazwozu, tylko naturalny - obornik kurzy wymieszany z sianem plus rozdrobinony przez rozrzutnik. Starałem się bardzo mała ilość dać aby nie przepalić ziemi. Następnie przypruszylem delikatnie ziemia i ok2-3 razy pozadnie zlałem ziemię wodą. Nawóz ten dodałem na 10 dni przed położeniem rolek. Trawę podelwam ręcznie.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

Ciężko powiedzieć ile azotu było w tym oborniku i czy ewentualnie korzenie trawy dostały za dużą dawkę na raz, ale ja bym obstawiał, że to jest właśnie powód tych plam (i.e. kolor trawnika dość ciemny więc widać, że azotu nie brakuje). Wyszukaj sobie jeszcze na internecie choroby trawnika i porównaj ze zdjęciami czy może jakiś grzyb tego nie zaatakował. Tak czy inaczej możliwe, że trzeba będzie dosiać nasion tej samej mieszanki, ale to dopiero za jakiś czas, bo zakładam, że cześć tych plam odbije po ustaniu suszy. Na razie obserwowałbym czy pojawiają się kolejne wypalone obszary no i podlewałbym go w miarę regularnie (raczej z rana) co pomoże wypłukać nadwyżkę azotu za jakiś czas.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

Ciekawy szczegół zauważyłem: plam nie ma w pobliżu krawędzi trawnika czyli ogrodzenia. Czy to możliwe aby tam sypnęło się mniej tego obornika?
Wskazane zdjęcia z bliska.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
FROGGY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 lip 2022, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

Robiłem porównanie odnośnie grzybów i pleśni i wg mojej skromnej wiedzy to nie to. Obornik był rozsypany równomiernie, również na brzegach.

Najdzwinejsze w tym jest to, że po wejściu na trawnik w tym miejscu gdzie stoisz to późnej trawa nie odbija się, jest przygnieciona, zmienia kolor na ciemno zielony, następnie jest sucha.

Co teraz robić? Uzbroić się w cierpliowsc? Ogólnie trawa jest samozageszczaja się i można zaobserwować jak "walczy" przy pomocy nowy odrostów. Wygrabienie wysuszonej trawy i dodatkowa areacja i obserwowanie to dobry kierunek?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

FROGGY pisze:Obornik był rozsypany równomiernie, również na brzegach.
Właśnie. Dlaczego więc ten pomór występuje głównie w części środkowej a nie występuje w ogóle na obrzeżach? Pytam nie dlatego, że wiem, tylko pytam aby pomóc znaleźć wyjaśnienie.
Nie spotkałem się z tym aby trawa nie podnosiła się po jej przygnieceniu i zasychała.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

FROGGY pisze:Robiłem porównanie odnośnie grzybów i pleśni i wg mojej skromnej wiedzy to nie to. Obornik był rozsypany równomiernie, również na brzegach.
Tak podejrzewałem, ale dobrze to było sprawdzić.


Moim zdaniem trawka dostała trochę za dużo azotu na takie warunki tego lata i trochę nie wytrzymuje tej pogody. Z tego co rozumiem jest to trawnik z rolki a więc głównie życica, która bardzo nie lubi suszy. Kiedy był kładziony ten trawnik? Znasz może dokładny skład mieszanki tego trawnika?


Na razie odradzam jakichkolwiek zabiegów poza podlewaniem z rana i unikaniem chodzenia po trawniku póki aura się nie zmiemi. Pod koniec sierpnia można zacząć dosiewkę tą samą mieszanką z której masz trawnik lub ewentualnie dosiać na całym trawniku innej mieszanki z większą domieszką kostrzew, wiechlin itp.
Rauxel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 sie 2022, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

Cześć, dzień dobry.

Zwracam się do Was z problemem. Jestem zielony w temacie trawy, to mój pierwszy trawnik w życiu.

Mam trawniczek o powierzchni niecałych 50 m2. Założony 13.05 br. Trawa była piękna i gęsta. Niestety, w kilku miejscach trawnik mi wyłysiał a po koszeniu wygrabiam garściami zeschłą trawę. Podlewany w upały co dwa dni a tak co 3 - 4 dni po 30 minut automatycznie z armatek systemu Hunter. Nawóz Mistrzowski Trawnik co 3 tygodnie w odpowiedniej dawce 30 g/m2 trawnika. Co robić? Te puste place wyglądają strasznie słabo i nie chcą wcale się zagęszczać.

Zamówiłem już oprysk Amistar. Myślę nad dosiewką trawy z życicą rozłogową.
Obrazek
marcinj989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 lis 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa z rolki, podłoże , pielęgnacja, problemy

Post »

Mam problem z częścią trawnika. Jest to trawa z rolki założona na koniec maja. Trawa wszędzie jest zielona, tylko na pasku po środku żółta, jak na zdjęciach. Cały czas kosiłem na 7cm, we wrześniu zszedłem na 4cm. Sądziłem, że to było powodem, bo światło nie dochodziło w niskie rejony. Trawę nawoziłem 1x azotem, 1x w październiku nawozem jesiennym. Wszędzie teren został podniesiony o około 6-10cm czarnoziemem i ubity, na to siatka na krety i rolka. Pod czarnoziemem, często jest glina, która ciężko przepuszcza pewnie wodę. Po niższym skoszeniu w wielu miejscach trawa była żółta, ale doszła do siebie, oprócz środka. Wszędzie za to mogę grabić po 10 min grabiami i wygrabię dużą ilość suchej trawy. Trawnik był tak gęsty, że kosiarka miała problem z koszeniem, częśc na pewno zostawało (kupię mocniejszą). Jak mocniejsze deszcze popadają to na środku w niektórych miejscach idąc czuję wodę pod nogami. Dodam, że trawnik podlewany automatycznie rano. Na środku także zraszacze się pokrywały. Jak przyjrzę się terenowi, to ten środek wydaje się być lekko w zagłębieniu (może woda stoi?). Nie umiem jednak zdiagnozować, czy to za dużo wody, czy może za mało (to miejsce jest najbardziej nasłonecznione). Mam zamiar na wiosnę zrobić lekką wertykulację, aerację. Z góry dziękuje za porady. Załączam kilka zdjęć.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”