Orzech włoski - uprawa Cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Powracam z tematem odrostu orzecha włoskiego po ścięciu pnia. Obecnie wycięty pień jest zasmarowany maścią antygrzybiczną, ale zastanawiam się co robić z tym pniem w dalszej perspektywie? Zakładam, że pasta po jakimś czasie zostanie zmyta przez deszcze, itp. Zakładam, że trzeba będzie wtedy ponowić smarowanie? Ale co dalej? Bo nowe drzewo będzie sobie rosło, a ten stary pień będzie obok, narażony na ataki grzybów i pleśni. Chyba że to jedno smarowanie powinno rozwiązać sprawę raz na zawsze, albo też po jakimś czasie nie trzeba się już będzie przejmować starym pniem?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Tak obciosales ten pniak po bokach aż do korzeni ze nie będzie już nowych odrostów? Bo o to chodzi by nowe drzewo rosło i nie miało konkurencji z nowych odrostów .. Z czasem, gdy nowe drzewko okrzepnie trzeba by usunąć martwy pniak a może sam się rozpadnie ? Ono ciagle będzie korzystało ze starego systemu korzeniowego, jak długo i kiedy rozbuduje własny - pojęcia nie mam. Może z czasem się tak rozrośnie, ze stary pniak przestanie być problemem ? Mam w domu rodzinnym pare starych orzechów, i nawet jeden „kamieniak” został wycięty, jednak nie pamietam co sie stało z pniakiem. Są sposoby na pozbywanie sie pniaków ale w tym przypadku nie zdadzą sie na nic bo jest ten właśnie zachowany odrost. Może ktoś podrzuci jakiś pomysł. Ot, zagwozdka!
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Wiele lat temu, u znajonego złamał się orzech - dość nisko. Wycięli jakieś 20 cm nad ziemią. Wyrosło mnóstwo odrostów. Zostały dwa, resztę wycięto. Po ok. 8-10 latach pozostały pniak stał się pożywką dla boczniaków, a pozostałe odrosty rodziły już owoce. 2 w 1 :wink:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

A to wrony spryciule, orzechy już opadają a one ucztują. zastanawiam się czy miękka skorupka to w tym przypadku zaleta? Jądra dokładnie wydziobane :roll:

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

A to łobuzice !!!! Pierwszy raz widzę taką szkodę. Bo u mnie psiska rozgryzają i wyjadają.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Wiadomo czemu siewki to głownie "kamieniaki". Twarde przetrwają zapędy szkodników a miękkie spałaszują. Na zdjęciu jaka to odmiana?
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Orzech Leopold. Coraz więcej ich opada i codziennie trzeba jechać, potrząsać gałęziami i pozbierać. A jest w tym roku mnóstwo owoców, drzewo rekompensuje chyba ub. rok. W tamtym roku było tylko 4 szt, wymroziło kwiaty. Wronom zostawiamy tylko tyle ile spadnie na sąsiednią , rzadko odwiedzaną działkę.
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

U mnie psiska rozgryzają dla zabawy i zostawiają. Po początkowym obżarstwie chyba mają już przesyt i teraz jak zbieram to są zawody w "dopadnę przed tobą i zepsuję". Poza tym sporo kradną wiewiórki, a i szczury swoje wyniosą. Niestety po sąsiedzku mam opuszczone gospodarstwo i tam się mnożą w najlepsze.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

No i zaowocował mój orzech ;:oj . Owoce, to jak mówiła moja babcia, "psiunki" Małe i z twardą skorupą. Jest to jego drugie owocowanie. Dwa lata temu były ze trzy orzechy, w zeszłym roku nic, w tym kilkanaście. Czy dać mu czas, może starsze drzewo będzie miało większe orzechy, czy wywalać?
Pozdrawiam Lucyna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Lucynko, to jest siewka czy szczepiony? Myślę, że te "psiunki" już takie będą, ale poczekaj jeszcze rok. Wyciąć zawsze można.
Moja siostra parę lat temu kupiła dwa szczepione "jacki", po przejściach huraganowych (połamane) wreszcie zaowocowały !!!! :roll:
Niestety, to nie jacki, wg mnie to jeden Mars - ten przy którym leży łyżeczka do herbaty a drugiego nie udało mi się zidentyfikować ;

Obrazek
Obrazek

I ten drugi, jest lekko zaokrąglony z jednej strony, nie jest taki wydłużony, ma trochę inny kształt niż Mars i ma grubszą łupinę:

Obrazek
Obrazek

Jeden z nich był przeznaczony na inną działkę (parcelę), musi być wycięty bo z konieczności są posadzone 2 metry od siebie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Nie wiem czy szczepiony, kupiłam w centrum ogrodniczym w donicy spore drzewko, wydawać by się mogło, że będzie szczepione, jednak miejsca szczepienia nie zauważyłam.
Pozdrawiam Lucyna
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

gienia1230 pisze:...Niestety, to nie jacki, wg mnie to jeden Mars ...
Trochę to dziwnie zabrzmiało "niestety", bo Mars jest smacznym orzechem o cienkiej łupinie, dość dużym i da się go jeść na świeżo oraz po wysuszeniu.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Ale to nie ja jestem rozczarowana tylko moja siostra hahaha! Uparła się na te jacki i nie szło jej rozmówić. I to osobiście u szkolkarza kupila w Zasowie. Oczywiście on nie szczepił, sprzedawał tylko. Mógł nie wiedzieć, ale mógł wiedzieć. Wszak co to jest okaże się za lat parę. Kto wtedy będzie pamiętał? Jeden z tych niby "jacków" musi być wycięty i tego Marsa mam zamiar obronić a usunąć tego drugiego.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”