Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Daniel01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 maja 2010, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

Witam wszystkich
Mam pytanie czy ktokolwiek zna taką odmianę pomidora podobno Holenderska "faustyna " czy "fałustyna " nie wiem jak się pisze.
Gość na rynku który od zawsze jak pamiętam sprzedaje tylko sadzonki pomidorów strasznie polecał.
Tak na oko to sa ok. niskie i takie tęgawe.
Proszę o pomoc
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

Faustine F1 . Dobra odmiana , podobna na Brooklyn , Delfine .. One idą ze zbliżonych linii genetycznych . Wspolne cechy to w silny wzrost , mocny system korzeniowy , owoc piękna czerwień z połyskiem , twardy , zdatny do długiego przechowywania ,a zerwany na jesieni zielony również dojrzewa i jest smaczny .
Daniel01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 maja 2010, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

Dzięki Frant czyli jak piszesz to może nie wtopiłem z zakupem.
A zresztą za jakis czas sie zobaczy.
fikus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 mar 2010, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

Witam.

Mam pytanie, posiadam pomidory z nasion które wyciągnąłem z owoców kupionych w sklepie - rosną ładnie.

Chciał bym jeszcze troche ich wysiać do gruntu. I teraz pytanie, jaką odmiane wziąść ? Nie znam sie zbytnio na tym a czytać tematów nie mam zbytnio czasu.

Czy jezeli wybiore którąś z tych odmian którą polecacie w tym temacie, dojdzie mi ona? Tzn czy wyda owoce w odpowiednim czasie?


Pozdrawiam I Dzięki Za Odpowiedzi :wit
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

Oj teraz to już chyba trochę za późno, ale może coś zdąży dojrzeć we wrześniu :roll: .
Ja posiałem w ramach eksperymentu kilka nasion do gruntu na początku maja, obecnie mają wykształcone pierwsze grono, wkrótce zakwitnie.
A są to odmiany betalux i bohun, obie wczesne.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

W gruncie to juz za póżno teraz juz powinny miec 3-5 cm owoce .
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

fikus pisze:Witam.

Mam pytanie, posiadam pomidory z nasion które wyciągnąłem z owoców kupionych w sklepie - rosną ładnie.

Chciał bym jeszcze troche ich wysiać do gruntu. I teraz pytanie, jaką odmiane wziąść ? Nie znam sie zbytnio na tym a czytać tematów nie mam zbytnio czasu.

Czy jezeli wybiore którąś z tych odmian którą polecacie w tym temacie, dojdzie mi ona? Tzn czy wyda owoce w odpowiednim czasie?


Pozdrawiam I Dzięki Za Odpowiedzi :wit
W tej chwili ja mam do posadzenia (w przyszłym tygodniu) ostatni tunel foliowy i tylko na 5 lub 6 gron .Każdy tydzień opóżnienia to około 1kg metra kwadratowego mniej.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

A to moje eksperymentale krzaczki posiane 1 maja wprost do gruntu.
Najpierw były pod folią, potem pod włókniną, te dwa [w sumie to trzy tylko dwa rosną razem] cudem przetrwały majowe ulewy i urosły :)
Obrazek Obrazek

Są opóźnione ale mają bardzo krępe łodygi, zwarty niski pokrój i bardzo dużo kwiatów jak na swoją wielkość :)
Pozdrawiam, Maciek.
IzkaSz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 wrz 2010, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

Witajcie to mój pierwszy post na tym forum. Przeczytałam osiem stron tematu i troszkę mam zamieszanie w głowie. :D dl kogoś początkującego co polecacie do siewu w grunt? Chciałabym i coś z malinowych i takich zwykłych pomidorów. Będę wdzięczna bardzo, za wasze cenne rady i podpowiedzi. :wit
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Ja mam niewielkie doświadczenie w uprawie i zorientowałem się, że jest takich osób tutaj wiele, stąd ten temat.

Tunel foliowy to jak rozumiem przede wszystkim przyspieszenie wegetacji i dłuższy okres wegetacji. Czyli do uprawy w gruncie powinienem wybierać odmiany, które dadzą plon zanim przyjdzie jesień. Czyli takie koktajlowe Ildi z 54 dniami od posadzenia w gruncie do uzyskania pierwszych dojrzałych owoców jest idealne do uprawy w gruncie, a Amana Orange (90 dni) powinienem w naszym klimacie raczej uprawiać w tunelu foliowym lub szklarni, bo inaczej jesień zastanie krzaki w niedojrzałymi owocami.

Czy dobrze kombinuję? Czy może są jeszcze inne cechy, które sprawiają, że odmiana nie udaje się w gruncie, a udaje się jedynie pod osłonami.
Adam S.
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2347
Od: 18 mar 2009, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Pawle bardzo dobry temat założyłeś , przychylam się do Twoich pytań ... tymbardziej , że zaopatrzyłem się teraz w różne odmiany pomidorów .
Mam mały tunel foliowy , jak również dobre warunki aby uprawiać pomidory w gruncie . Jestem bardzo ciekawy wypowiedzi doświadczonych ogrodników .
Jakie odmiany najlepiej do gruntu , a jakie pod osłony ?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2A+grun%2A to bardzo podobny wątek, jest tu trochę informacji :wink:

Myślę, że to nie zależy od wczesności (oczywiście pomijając bardzo późne odmiany), w ofercie różnych producentów nasion mamy przecież odmiany od wczesnych do średniopóźnych z przeznaczeniem do uprawy gruntowej.
Nie jestem w tym ekspertem, ale obserwując własne rośliny sądze że takie odmiany różnią się tolerancją na chłody, łatwością zawiązywania owoców, podatnością owoców na uszkodzenia takie jak pękanie itd., podatnością na choroby.

Osobiście uprawiam tylko w gruncie, jeśli kupuję to odmiany do tego przeznaczone (choć uprawiałem raz szklarniowy Akord w polu i doskonale sobie radził), natomiast nasiona krzyżówek i inne nieznane testuję - jeśli coś sobie nie radzi rezygnuję z tego :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1085
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Nie jestem ekspertem, jednak moim zdaniem poniekąd Suppa ma rację, ale to co "sobie kombinujesz" Jankielu, też ma sens, bo jeśli pomidor jest wczesny, ma mniejsze szanse zachorować na choroby grzybowe.
pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”