Rośliny miododajne.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
luki98
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2020, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: w-wa + białystok

Re: Rośliny miododajne.

Post »

@rafalpl85 - może wsiać gdzies obok facelię/gorczycę ? (krótki okres wegetacyjny ) albo upchać gdzieś aksamitki o niepełnych kwiatach albo aksamitkę wąskolistną ?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Facelia i werbena patagońska z jednorocznych. Naparstnica i malwa ogrodowa (zakwitną w drugim roku po wysianiu). Wszelkie gatunki suchodrzewów i wiciokrzewów (suchodrzew wonny i tatarski na przykład, także jagody kamczackie, bo one oferują wczesny pożytek). Tutaj znajdziesz więcej roślin:
http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona ... /his2.html
http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona ... /his4.html
Tylko drobna uwaga, jeśli chcesz, żeby coś zakwitło w maju, to raczej wiosenny siew nie wchodzi w rachubę. Żadna roślina tak szybko nie zdąży zakwitnąć. Chyba, że wysiejesz rośliny wieloletnie, to wtedy zakwitną na drugi rok. Dlatego podałam wiciokrzewy i suchodrzewy, bo ich termin kwitnienia przypada z reguły na kwiecień i maj.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Zasmuciliscie mnie tymi postami. Znalazłem do kupna nasiona takich kwiatów jak: Motylek Wisentonski, Smagliczki, Ubiorek Gorzki, Farbownik Niebieski, Żmijowiec zwyczajny, Ogórecznik lekarski. Ktoś z was kojarzy czy ktoras z tych roslin zakwitnie w maju jeśli wysieje je powiedzmy na poczatku marca i rosliny będą w szklarni gdzie wiadomo jest cieplej, a na miejsce docelowe na zewnątrz przesadzilbym je np w kwietniu?
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Trzmiele uwielbiają kocimiętkę, przy czym kwitnie od wiosny do mrozów (przycinana). Z jednorocznych to polecam ogórecznik lekarski - u mnie wabi więcej trzmieli niż facelia.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Rośliny miododajne.

Post »

U mnie z takich polnych klimatów owady bardzo lubiły ślaz mauretański.
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Mam możliwość posiania nasion do skrzynek na początku marca w szklarni tam będzie im cieplej i szybciej urosną. Dopiero gdzieś w kwietniu chce je przesadzić na docelowe miejsca na zewnątrz. Kto zaproponuje jakie rośliny w takich warunkach zakwitną w maju na zewnątrz ?.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Maciejka ?
Tylko wtedy od razu siej w docelowej do nich bo będzie ciężko przenieść.
Wolfik
200p
200p
Posty: 321
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

rafalpl85
Podpowiedzi poszukaj w sklepach sprzedających nasiona on-line, tam masz opisy kiedy kwitną, a czy trzeba je siać szybciej poszukasz dalej na necie.
Podpowiedzi co do bylin poszukasz też w sklepach sprzedających byliny.
Sasanka to lipa, nic mi do niej nie przylatuje. Po wysianiu i tak zakwitnie dopiero w przyszłym roku.
Pomyśl jakie kwiaty sprzedają wiosną na targowiskach. U mnie na pewno goździk brodaty i cynie. I na cynie i ja w tym roku stawiam ale z siewu wprost do gruntu bo takich ekstra warunków jak ty nie mam.
W tym roku już kupiłem i posadziłem doniczkowane, póki ziemia nie zmarznięta i obsypałem korą, wiciokrzew Heckrotta 'Goldflame' 2 szt. i 1 szt. wiciokrzew pomorski 'Serotina'.
Zamówiłem co prawda z przesyłką wiosenną kłosowiec ogrodowy 'Little Adder' kwitnący już wg producenta od maja do października , lebiodkę gładką 'Gentle Breeze', trochę floksów wiechowatych. Taki zestaw bo też chcę przyciągnąć do ogrodu również motyle.
Mało prawdopodobnie abyś znalazł coś jednorocznego co kwitnie w maju bo jest co dopiero po wiosennych przymrozkach.
Możesz kupić odpowiednie byliny miododajne dla trzmieli i je w następnych latach rozmnażać sukcesywnie. Tu polecam miodunkę,świetnie się rozmnaża ale potrzebuje co jakiś czas podlania, ma za to wiele zalet poza miododajnością i obfitym kwitnieniem bowiem można sadzić ją pod drzewami, w ciemnych kątach ogrodu.Szybko się rozrasta!!
Nie wiem jak z orlikami, czy jeszcze zakwitną w tym roku, chyba raczej nie...
Trzykrotka Andersona też jest godna zainteresowania.
Największy problem trzmiela to pokarm latem, czasem już w czerwcu zaczynają się kłopoty z kwiatami. Nad tym pomyśl.
zielonamalina
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 wrz 2019, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Rośliny miododajne.

Post »

U mnie trzmiele jeszcze się nie pojawiły, ale za to pszczoły przyleciały do wierzby. Ukorzeniłam kiedyś gałązki z kupionych na placu bazi, bo bardzo mi się spodobały. Duże, srebrzyste kotki, a do tego bardzo wcześnie kwitną. Za wcześnie, jak się okazało. Nieduża pasieka jest za górką, jakieś 400 -500 m w linii
prostej. I pszczoły po zimie nie dawały rady dolecieć tak daleko. Takie wierzby bardziej nadają się do posadzenia bezpośrednio przy pasiece, żeby pszczoły miały pierwszy pożytek. Ale cóż zrobić, zdążyłam ukorzenić kolejne gałązki i teraz muszę te wierzby przesadzić, bo tam, gdzie rosną ziemia kompostowa, luźna i za bardzo wieje.
Ale w tym roku pszczoły zdążyły i zbierają pyłek aż miło.
Awatar użytkownika
awaksyl
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 20 gru 2020, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

U mnie trzmiele masowo osiadają lawendę :)
essae1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 kwie 2021, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie kwiaty dla zapylaczy?

Post »

Witam wszystkich. Na wstępie wspomnę iż nie znam się kwiatach oraz ich pielęgnacji. Potrzebuję pomocy w doborze roślin, które mają służyć pszczołom, motylom, trzmielom. Tzn. mają jak najdłużej kwitnąć aby zapewnić im pokarm przez długi czas.
Kwiaty miałyby być w dwóch lokalizacjach (na dworze), jedna to zacienione miejsce między budynkami, chłodne i przewiewne. Drugie to miejsce dosyć suche i wystawione na słońce przez cały dzień.

Jesteście w stanie zaproponować mi jakieś rośliny do zasiania? Czy nie jest za późno na sianie kwiatów?
Wolfik
200p
200p
Posty: 321
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

essae1

Hej. Napisz na dobry początek jak duży masz ogródek przeznaczony pod kwiaty dla zapylaczy.
Postaram się dobrać odpowiednio dobre kwiaty.
Wolfik
200p
200p
Posty: 321
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

zielonamalina
Wierzba to znakomity pomysł bo korzystają i trzmiele i zimujące motyle oraz pszczoły miodne.
500 m to niewielka odległość od pasieki, podejrzewam,że pszczelarz coś im podaje na wiosenne wzmocnienie i mają co robić.
Co do obsadzeń dla pszczoły miodnej to niech martwią się pszczelarze a nie ty.Też mają ręce. Możesz pszczelarzowi zaproponować aby fundnął ci lipę to skorzystacie wtedy wszyscy. Podobno tylko szczepione lipy szybciej kwitną, z siewu ponoć po kilkunastu latach.
Kiedyś wierzby naturalnie rosły wzdłuż rzeczek, rowów melioracyjnych i innych cieków wodnych. Podobno wraz z trzciną wracają do łask bo znakomicie filtrują wodą z zanieczyszczeń, a z tego co obserwuję to tylko podobno. :lol:
Lipy kiedyś tam były sadzone wzdłuż dróg wiejskich, podobnie jak i czereśnie. Dzisiaj się już tego nie praktykuje, a szkoda.Wielka szkoda... ;:145
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”