Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1418
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Dużo zależy od tego jak bardzo przesadził z dawką, jak typu 2-5x to drzewo przeżyje, jak więcej to różnie może być i za bardzo nie ma co z tym zrobić.

Ja np. mam większy problem bo małą gruszę przez pomyłkę potraktowałem herbicydem (Fernando) ;:124 , tu już mam trochę stres czy to przetrwa.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 141
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Upssss.Szkoda gruszy.
U mnie co roku wychodzi coś nie tak z opryskami. W tym roku mąż pryskał trawę od chwastów-i załatwił mi kilka metrów kwiatów rosnących pod płotem-piwonie z pęczami, ze 3 róże-i drobne. Powiało lekko i roślinki załatwione. A teraz jabłonie. Przesadził sporo-bo kazałam mu wyliczyć ile dał. To mu wyszło 2 ml na 1,5 l wody- a powinno być te dwa ml na 7,5 lwody.
Mamy tylko 13 arów działki, na tym budynki-to ogrodu i sadu niewiele-i zawsze coś spsocimy.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Ja sobie załatwiłem jabłonie Amistarem. Choć to też fungicyd... A nie wolno.
W tym roku użyłem opryskiwacza, który dotychczas był tylko do herbicydow(płukać nie musiałem,głównie też po Fernando) I załatwiłem sobie mała rzodkiewkę, kapustki i róże. :oops:
Ponoć w takich sytuacjach warto Asahi włączyć. Ale dopiero po tygodniu kupiłem nowy opryskiwacz. Zobaczymy.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 141
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Oj bo mamy bzika na punkcie roślinek-jedni większego-i z większym areałem-inni całkiem mniejszego-a sam bzik nie wystarcza. Trzeba ciągle czytać, przeliczać i się uczyć -szkoda ,że na błędach-bo to zazwyczaj rok w plecy. A tych "roków" coraz mniej nam zostaje.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7517
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

;:oj no to zdrowo małżonek przesadził, nie wywalajcie tej jabłonki, niech postoi jako przestroga. Może akurat będzie próbowała się zregenerować. By wyciąć to chwila wystarczy. A swoją drogą, jeśli Twój pan lubi mocna stężenia, to może go zatrzymaj w domu ;:306 . Na środki chwastobójcze, jeśli ktoś je stosuje musi być drugi opryskiwacz tylko i wyłącznie do tego przeznaczony. Jeśli istnieje ryzyko opryskania czegoś , co rośnie obok albo pod drzewkiem i nie powinno być opryskane , to mamy na działce kilka starych cerat z kuchennego stołu. Np. opryskuję śliwy a obok owocujące borówki, albo pod jabłonką mamy truskawki, przycisnąć kamieniem narzucone ceraty, i nie ściągamy aż preparat wyschnie. I nie może to być np. włóknina, tylko folia.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 141
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Tych procentów z barku mój małżonek nie nadużywa więc mogę go trzymać w domu :lol:
Z kolei te procenty ogródkowe różnie mu wychodzą.
My mamy oddzielny opryskiwacz do herbicydów.I jeszcze dwa różnej wielkości.W sezonie też okrywamy rośliny gdy obok coś pryskamy.No ale trawnik to bzik mojego małżonka-ma być bez chwastów.A ,że przy okazji ucierpiały moje kwiatuchy to już wypadek przy pracy.
weglowy
100p
100p
Posty: 156
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Stężenia najlepiej się liczy:

1l to 1000g i z tego liczymy na kalkulatorze zalecana dawkę w % i wynik mamy w gramach bądź ml cieczy na litr. Potem to mnożymy ilością litrów ile potrzebujemy do opryskiwacza. I wtedy wiemy ile dokładnie nam potrzeba środka.
Twm83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2024, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Mam taki pomysl bo mam kawalek miejsca pod lasem na 2 jablonie. Najwięcej światła jest tam powiedzmy od czerwca do konca sierpnia gdy slonce jest w ciągu lata najwyżej na niebie a potem znów sie zacienia to miejsce.

I myślę o odmianach późnych ktore zbiera sie w Październiku. Np. Idared.
Ciekawi mnie czy ten okres wystarczy aby bylo trochę owoców czy raczej najwięcej swiatla musi być az do zbiorów?
MoniaT
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 11 lut 2024, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Czy kosztela może zakwitnąć na drugi rok po posadzeniu (podkładka rzekomo A2)? Podobno w przypadku tej odmiany drzewa zaczynają owocować dopiero 5-10 lat po posadzeniu (w zależności od podkładki, na silnie rosnących później) i nie wiem czy brak owocowania w tych latach oznacza również totalny brak kwitnienia, czy też drzewo może kwitnąć przez te lata zanim zaoowucuje, tylko po prostu nie będzie zawiązywało owoców aż nie osiągnie odpowiedniego wieku? Trochę się zaczęłam obawiać, że w wyniku pomyłki/oszustwa wysłano mi po prostu jakąś inną odmianę (z zakupami przez internet różnie bywa niestety...) :?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2144
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Moja kosztela posadzona osiem lat temu (na A2) dopiero w tym roku ma pierwsze kwiatki. Wcześniej posadziłam drzewko zakupione przez internet, które miało być kosztelą. Pierwsze owocowanie zweryfikowało sprawę - red boskoop :wink:
Pozdrawiam Lucyna
kwiatek_kw
50p
50p
Posty: 91
Od: 13 wrz 2020, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: płd. Wlkp.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Kosztela na podkładce M 9 w drugim roku miała 2 owoce :D
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13663
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Witajcie. :wit

Ma ktoś u siebie jabłoń Boiken? Nie wiem czy nie myle nazwy ale w skrócie. Byłem u mamy, leżały jabłka ma talerzu. Jabłka zielone, nie za duże. Ale ten smak.. normalnie trafił w moje gusta idealnie. Jabłko twarde, chrupiące, soczyste, kwaskowe.. jakbym się cofnął do dzieciństwa, gdzie chodziliśmy wszyscy na aleje jabłkową w mojej miejscowości, a w zasadzie na skraj jej i zajadaliśmy się tam właśnie podobnymi w smaku jabłkami.(Oczywiście było tam kilka różnych odmian ale mi smakowo najbardziej właśnie takowe podchodzą)

Ktoś może potwierdzić czy to będzie Boiken oraz może napisac jak spisuje się w ogrodzie, ewentualnie jakie odmiany o podobnej charakterystyce??
weglowy
100p
100p
Posty: 156
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Dobrze kojarzysz odmianę, Boiken jest dobry jakoś od końca grudnia i do wiosny w piwnicy jeszcze poleży.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”