Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Moments
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 sie 2022, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, może ktoś pomoże, czemu palma kentia żółknie? Mianowicie łodyga najpierw robi się żółta, co jej może być? Mam ją od miesiąca, przesadzona od razy do ziemi do palm pomieszanej z perlitem, a teraz żółknie, co może być przyczyną? To już druga taka łodyga już jedną wycięłam z tydzień temu, a teraz kolejna. Brak światła? Podlewana jak ziemia przeschnie, nie jest zalana.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Doniczka wsadzona do osłonki, to jak korzenie mają oddychać? Doniczka powinna stać na podstawce.
Dwa, stanowisko nie może być jakiś ciemny kąt z dala od okna, tylko w pobliżu niego.
Sprawdź też czy nie ma jakichś szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Moments
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 sie 2022, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź, szkodników nie ma, coraz sprawdzam z latarką liście, więc czemu łodygi żółkną? Z osłonki już wyjęta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Od przynajmniej dwóch rzeczy, od zbyt ciemnego stanowiska czy zbyt długiego zalegania wody w podłożu, co oczywiście w przypadku wsadzenia doniczki do osłonki jest normalne.
Dobrze jest sprawdzić stan korzeni czy coś tam nie gnije.
Jeśli nie, to jeszcze postawić jak pisałem przy samym oknie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
YaHoo88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 kwie 2022, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witajcie,

wydaję mi się, że coś nie dobrego dzieje się z moją kencją. Mam ją od roku, po zakupie przesadziłem do nowej osłonki (palmówka) z kilkoma otworami(4-5 czy to nie za mało?) wraz z nową ziemią do palm(z perlitem).
Obecnie osłonkę jest w donicy, która jest wypełniona keramzytem i na tym stoi osłonka z palmą. Prawidłowo?

Niestety od pewnego czasu na liściach pojawiają się brązowe plamy, końcówki tez robią się żółte/brązowe? Podlewam ją raz na 1,5 tyg około 1 litr wody. Nie wiem czy to kwestia przelania czy przesuszenia?
Palma nie była nigdy nawożona, zawsze podlewana tylko wodą. Od czego zacząć, żeby ją ratować?
Poniżej przesyłam kilka zdjęć
z góry dzięki za pomoc!






Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

1. Doniczka, zwłaszcza tak duża powinna stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.

2. Nie podlewasz co do dnia, tylko w przypadku Kencji wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Litr o tej porze roku i uwzględniając wielkość doniczki to zdecydowanie za dużo. Przy takiej wielkości doniczki swoje palmy podlewam gdzieś połową litra, a nawet nieco mniej. Ale musisz sam wyczuć ile potrzeba. Dobrze żebyś kupił sobie wilgotnościomierz i na nim przez jakiś czas bazował.

3.
Nigdy nie była nawożona
, to spróbuj żyć bez jedzenia - jak długo pociągniesz? To cud, że ta palma jeszcze jakoś żyje... Każdą roślinę regularnie się nawozi, a zwłaszcza palmy które są de facto drzewami.
W sezonie co 2 tygodnie mineralnym nawozem, w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.


Wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni. Jak będą w porządku to wsadź z powrotem do doniczki i postaw na podstawce.
Skoryguj podlewanie oraz zacznij nawozić. Zmiany na liściach to zmiany fizjologiczne, martwica tkanek wskutek błędnej gospodarki wodnej i mineralnej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
YaHoo88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 kwie 2022, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

dzięki za odpowiedź!

tak to u mnie wygląda, czy podstawka jest niezbędna w tym przypadku?

donica z keramzytem, osłonka z dziurami bez podstawki

Sprawię sobie higrometr, myślę, że to ułatwi podlewanie

Mógłbyś polecić jakiś nawóz do kencji ?






Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie rozumiesz, co piszę? Doniczka ma stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, w osłonce tego nie ma.

Nawóz może być jakikolwiek, byle mineralny. Producent nie ma większego znaczenia, Florovit, Agrecol żel, Substral do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
YaHoo88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 kwie 2022, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

kupiłem higrometr, w jakim przedziale powinna być wilgotność u kencji?

U mnie po włożeniu w ziemie wskazuje 9-10, czyli domyślam się, że przelana

Chociaż nie do końca wiem, czy dobrze działa. Zaraz po włożeniu wskazuje 9-10 , a jak go zostawię w ziemi na 10 minut wartość spada na 2-3. Który odczyt jest prawidłowy?



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Sprawdź w instrukcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
YaHoo88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 kwie 2022, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

nie ma instrukcji
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wykonanie pomiaru.

Należy przygotować jednorazową próbę podłoża (300 - 400 g), usuwając z niej kamyki, źdźbła trawy, korzenie, liście itp.
Glebę następnie wsypujemy do 0,5 L słoika, dodajemy niewielką ilość wody, aby ziemia była wilgotna.
Przecieramy ostrożnie końcówkę miernika szorstkim papierem lub szczoteczką i wsuwamy sondę do przygotowanej próby podłoża.
Odczytu należy dokonać po 60 sekundach na skali urządzenia


Znajomość pH podłoża znakomicie ułatwia planowanie, a później utrzymanie warunków optymalnych dla upraw. Większość roślin w ogrodach najlepiej rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,0-7,0).

W takiej glebie rozwijają się pożyteczne mikroorganizmy, a składniki mineralne są łatwo dostępne dla korzeni roślin. W glebie zbyt kwaśnej giną pożyteczne bakterie i rozwijają się grzyby pleśniowe, a wiele minerałów tworzy nierozpuszczalne w wodzie związki chemiczne.
Pierwszy link w google :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kencja (Howea ) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To dotyczy pomiaru pH, a autorowi chodziło o pomiar wilgotności podłoża. :wink:

YaHoo88, masz wszystko na urządzeniu... Wskaźnik ma być na zielonym polu, czyli między 3, a 7. Sondę wkładasz możliwie jak najgłębiej, bo tam jest największa wilgotność. Odczekujesz chwilę i odczytujesz wskazanie.
Dobrze jest powtórzyć pomiar parę razy i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”